Hirdetés

Egy új név: Egreat médialejátszók

Egreat lejátszók

Újabb névvel bővült a hálózati és nem hálózati, de mindenképpen médialejátszók hazai piaca, mely eddig sem volt éppen szegényes. A Kínából érkező Egreat érdekessége, hogy most nem csak egy „dobozoló műhely”, hanem egy olyan OEM gyártó áll a termékek mögött, mely éves szinten akár egymillió példány legyártására is képes, nem pedig másokkal készítteti vagy egy katalógusból választja termékeit. Mi sem jelzi ezt jobban, mint hogy közel tucatnyi különböző variációt kínál, melyek ugyan külsőleg és belsőleg is hasonlítanak egymára, de mégis pont annyira különböznek, hogy különböző igényeket elégítsenek ki. Az Egreat kínál Realtek és Sigma Designs chipes modelleket is beépíthető merevlemezzel vagy anélkül, de a csatlakozók és kiegészítők kombinációja is változatos.

Három modell landolt tesztlaborunkban: az elsősorban digitális tévétuneres set-top-boxnak nevezhető M1, valamint a Realtek chipes R1 és R6B. Közös jellemzőjük, hogy nagyon igényes, szálcsiszolt alumíniumházban érkeztek. Érdekesség, hogy az M1 lapos, nagyjából CD toknyi alapterületű és kb. egy hüvelyk magas dobozában kapható Realtek belsejű, klasszikus hálózati médialejátszó is. Tesztalanyunk viszont inkább tévétuner funkciójára alapozó set-top-box. Oldalára azért került két USB csatlakozó, melyekre külső adattárakat köthetünk. Melléjük tették a digitális hangkimenetet, hátul pedig HDMI, kompozit kép és kétcsatornás analóg hang kimenetei sorakoznak, utánuk pedig a digitálisan sugárzott tévé és rádióadás antennabemenete és kimenete látható. Sajnos az igényes kis dobozkát nem tudtuk szétszerelni, így nem derült ki, melyik gyártó chipkészlete dolgozik benne.

Az Egreat R1 esetében sikeres volt a műtét, azt találtuk benne, amit a gyártó honlapja is írt, Realtek RTD1073DD+ processzort, kívül pedig az ilyen lapkával szerelt modellekre jellemző bőséges csatlakozóarzenál fogadott. Az átlagosnál valamivel kisebb gépház hátulján ott sorakozott a komponens és kompozit képkimenet, analóg kétcsatornás és kétféle digitális hangkimenet, a HDMI csatlakozó, Ethernet aljzat, illetve egy USB uplink port, amivel az eszköz számítógéphez köthető. További két USB-t kaptunk oldalra, ezek már adattárak, esetleg Wi-Fi modul meghajtására szolgálnak. Került még ide egy eSATA konnektor is, és találkoztunk egy eddig ismeretlen megoldással, külső SATA aljzattal. Ugyanúgy néz ki, mint a SATA merevlemezek táp- és adatcsatlakozója, szóval a megfelelő (mellékelt) kábellel bármilyen SATA tárat ráköthetünk külső doboz nélkül, és a tápellátásra sem lesz gondunk. Az R1B jelzésű modellen nincs eSATA, de kapott egy belső SATA csatlakozót, így 2,5 hüvelykes merevlemezt lehet dugni az oldalába.

Egreat triónk harmadik, legkisebb tagján, az R6B-n nagyon jól látszott a gyártó termékeinek modularitása. Ennek a típusnak az oldalán egy vak eSATA sorakozott a két USB mellett, hátulján pedig egy Ethernet csatlakozó helyét láthattuk. Létezik komolyabb változat, az R6A típus, melynek eSATA-ja és Ethernet adaptere is van. Az egyszerűbb R6B-t a Realtek RTD1055 processzora hajtja, amit az Asus O!Play Miniben próbáltunk néhány hete. Csatlakozóból a leglényegesebb HDMI mellé kompozit kép, kétcsatornás analóg és digitális hang számára került kimenet.

Fura, hogy egyik Egreat termékhez sem kaptunk kép és hang átviteléhez kábeleket, pedig ma már egy HDMI vezeték eléggé „filléres” tétel. A dobozokban csak tápot és távirányítót (R1 esetében SATA kábelt) találtunk némi papíranyag társaságában, aminek nem volt magyar verziója, de a kereskedelmi forgalomba kerülő példányokhoz már adnak. Talán ezzel a szegényes körítéssel érték el az igényes fémház ellenére az alacsony árakat. Az Egreat M1 19 900 forintba, az R1 25 900 forintba, az R6B pedig 17 900 forintba kerül.

Hirdetés

Működés

Rengeteg, az Egeat termékeihez hasonló hálózati médialejátszó járt már nálunk, ezért nem igazán tudtak mai tesztalanyaink újat mutatni nekünk. Az M1 – legalábbis belsőleg – minden bizonnyal közeli rokonságban áll az Alcor HD-500-zal. Ugyanazt az elsősorban digitális tévézésre koncentráló szoftvert és kezelőfelületet találtuk rajta, amiben a médialejátszó rész amolyan kiegészítő, extra szolgáltatásként szerepel. Jó pont, hogy a felület magyarul beszélt, bár mi éppenséggel Szlovákiában, szlovák digitális adásokkal próbáltuk. Szintén örvendetes, persze a digitális kódolás miatt kézenfekvő funkció a felvétel, ami az érkező adást TS formátumában tárolja el. Nem fedeztünk fel hibát vagy rendellenességet az elektronikus műsorfüzet EPG működésében sem, legfeljebb azt, hogy a „Nézés” opció mellett nem „Felvétel”, hanem „Record” maradt a menüben.


Fő feladata a digitális tévézés, de a multimédiás tartalmakkal is elbír az Egreat M1. Ezen a részen típus szerint (zene, kép, film) vagy minden ismert állománytípust egyszerre megjelenítve böngészhetjük a csatlakoztatott adattár(ak) tartalmát, illetve megnézhetjük felvételeinket. Belefutottunk pár fordítási hiányosságba, de az kellemetlenebb volt, hogy a filmek azonnal elindultak kicsi előnézetben, és nem a „play”, hanem a vörös gomb nyitotta teljes kijelzőre a lejátszást.

Ha eltekintünk a főmenütől, az R6B kezelőfelületével is találkoztunk már, mégpedig a szintén Realtek RTD1050 chipes Asus O!Play Miniben. Fő jellemzője, hogy az állományokat típusonként (videó, kép, zene) és ömlesztve, könyvtárstruktúra szerint is böngészhetjük vele. A típusosnál három megjelenítés áll rendelkezésünkre: listás, előnézetes és több kis ikonos, utóbbi képeknél jöhet jól.


Dicséretes részletnek tartjuk, hogy minden médiatípus lejátszásakor előhívható a kijelző aljára a főmenü, amelyből könnyen és gyorsan elérhetjük a beállításokat. Sőt képeknél a diavetítés paramétereit, zenéknél a lejátszás módját közvetlenül előhívható menüben találjuk, és nem elrejtve valahol sok-sok nyomogatásnyi távolságban. Persze ez nem az Egreat vagy más gyártó érdeme, ugyanis többnyire a Realtek által készített egyenfelületet használják.

Pont ez volt a helyzet az R1-nél is, mely az R6B-hez hasonlóan sajnos nem tudott magyarul. Ráadásul az R1-nél sikerült meglehetősen csúnya főmenüt kialakítani. A többi pedig lényegében azonos volt más Realtek RTD1073 chipes modellekével, mint például az A.C.Ryan Playon! HD-ével.


Azért a beállításos részen látszott, hogy a Realtek felület egy frissebb verziójával van dolgunk. Megadhattuk például a feliratozás betűtípusát, külön szekciót kapott a Blu-ray/DVD-lejátszás, a további beállítási lehetőségek oldalán pedig találtunk olyan opciót, hogy videózás közben a menü navigációs gombjaival a felirat paraméterei állíthatóak.


A fejlettebb modellekre jellemző internetes kiegészítőket, illetve BitTorrent klienst is megkaptuk, ezek sem sokban különböztek a megszokottól. Kereshettünk a YouTube és pár kisebb videomegosztó rendszer adatbázisában, kaptunk Picasa klienst, amivel saját fiókunkba is be tudunk lépni, és még Magyarországon is jól használható időjárás-előrejelzőt, a sort pedig RSS olvasó zárja.

Próba

Szokásos, médialejátszóknál használt tesztcsomagunkkal fogtunk neki az Egreat termékeinek a nyaggatásához. Mivel az M1 inkább digitális tévétuner – ezt a feladatát hibátlanul el is látta – és csak mellékesen lejátszó, elég sok helyen lemaradt Realtek chipes társai mögött. Zenében például a FLAC formátummal nem tudott mit kezdeni, a képeknél a PNG-t nagyon lassan rakta ki a monitorra, a TIFF-et meg sem jelenítette. Nagyításnál az nem tetszett, hogy a kép mérete maradt az eredeti, nem húzta szét az egész kijelzőre. Feliratkezelését rendben találtuk, még ha csak háromféle méret közül választhattunk is. Korrekten kezelte a magyar, dupla ékezetes karaktereket, sőt a szokásossal ellentétben színes hátteret is tehettünk a szöveg mögé, ami eltakarhatja az esetleges, videóba tömörített feliratot.

Az M1-hez tartozott az alábbi kép jobb szélén látható, közepes méretű távirányító. Gumigombjai átlagosan működtek, lehettek volna egy kicsivel nagyobbak, az alsó részen már zavaró volt a zsúfoltságuk. Emellett nem tetszett, hogy egyes lényeges funkciók ugyan működnek, de jelölve nincsenek rajta. Hiányoltuk a hangerőszabályzókat, illetve nem voltunk elégedettek a távkapocs látószögével. Nagyon kellett vele célozni, hogy reagáljon a készülék a parancsainkra. Összesítve tehát nem tartjuk egy sikeres darabnak.

Nagyobb és kellemesebb volt, amit az R1-hez adtak, felső képünkön középen látható. Ugyan felül itt is voltak fölösleges, számos gombok és egy halom felirat, ami nekünk kínai volt, de a középső részen jól elosztották a lényegesebb funkciókat. (A kereskedelmi forgalomba már kínai felirat nélküli távirányítók kerülnek.) Kellemes volt használni a műanyag navigáló négyest, melynek közepén az OK gomb (vagy Enter) play/pause funkcióval is bírt, emellett ott voltak a közelében a hangerőszabályzók. Látószög tekintetében is ez a modell volt a nyerő, sokkal kevésbé kellett célozni vele, bár láttunk már nála jobbat is ezen a téren.

Működés tekintetében az R1 az égadta világon semmilyen meglepetést nem okozott. Stabilan hozta azt a szintet, amit a Realtek RTD1073DD+ chipes modellek hozni szoktak. Zenében sem az OGG, sem a FLAC nem okozott neki problémát, videóban a PNG, TIFF meg sem kottyant neki, csak a progresszív tömörítésű JPG-t nem szerette. Videóban egyedül a Realtek chipes eszközök mumusa, a „killa sample” akadozott, a többit flottul vitte. Felirattal sem volt gondunk, annak pedig külön örültünk, hogy a középső navigáló gombok fel-le tologatták a feliratot és a méretét is módosítani tudták. Egyedül azt lehet az Egreat R1-nek felróni, hogy nem beszél magyarul.

Sajnos erre kisebb, egyszerűbb testvére, az R6B sem képes. Többi tulajdonságában viszont hozta a stabil Realtek chipes szintet. Végül is a benne lévő RTD1055 médialejátszás szempontjából azonos az R1-ben – és még sok más modellben – megtalálható 1073DD-vel, csak a hálózatkezeléstől és SATA vezérlőjétől fosztották meg. Az új, egyszerűbb Realtek chip mellé szabott menüben az a szimpatikus, hogy a főmenü minden lejátszásnál előhozható, és dolgunk végeztével visszatérhetünk az eredeti műsorunkhoz. Szintén fejlődött a feliratkezelő rendszer, ahol jobban összeszedték a funkciókat. Egyetlen furcsaságot vettünk észre, hogy a képarány váltója ugyan jelzi a módosulást az OSD-n, de nem történik semmi. Az arányokat csak a beállítások menüben tudtuk módosítani.

Első látásra és fogásra eléggé vacaknak tűnt az Egreat R6B távirányítója. Ezzel is nagyon kellett célozni, rengeteg gombját pedig szigorú sorokba és oszlopokba rendezték, tapintásra szinte lehetetlen volt kiigazodni köztük. Egy kis nyomogatás után viszont rájöttünk, hogy kényelmesebben járnak, mint az M1 távirányítójának gombjai. Szóval a mai trióban a második helyet érdemli nálunk az R6B-hez mellékelt eszköz, de csak azért, mert az M1-é nagyon gyenge volt.

Értékelés

Úgy gondoljuk, nem lesz könnyű jó pozíciót fognia az Egreat médialejátszóinak a hazai, közel telített piacon. Nagyon kemény a konkurencia, aki sok esetben ugyanazt a hardvert használja és/vagy ismertebb név, mint pl. a Western Digital, Asus, A.C.Ryan, Popcorn Hour, vagy több kiegészítőt kínál, de a legtöbb esetben még magyarul is beszél. Ezek az apró részletek döntőek lehetnek a kiegyensúlyozott mezőnyben. Az pedig részben a médialejátszók ellen szól, hogy manapság egyre több tévé kapcsolható hálózatra, kezeli a képeket, filmeket, zenéket akár USB-n keresztül, sőt internetezni is tud, bár ezek a készülékek még elég drágák.

Az Egreat erősségei közé tartozik a hatalmas kínálat, hogy sokféle Realtek és Sigma Designs chipes modell közül választhatunk, és a gyártói támogatás. További plusz, hogy a lejátszók doboza tetszetős, igényes, szálcsiszolt alumíniumból készült. A kereskedelmi forgalomba kerülő modellek már mind magyarított szoftverrel rendelkeznek, de ebben csak a forgalmazó állítására tudunk hagyatkozni, mert az általunk tesztelt példányok korai minták lévén még nem tudták ezt. A hátrányok közül a szegényes körítés mellett a távirányítók gyengeségét említenénk, elsősorban az M1-nél.

Mi a helyzet az árakkal? Az M1 jelenleg egy év garanciával 19 900 forintba kerül, ami szép doboza ellenére is lényegesen több például a hasonló tudású Alcor HD-500 11 900 forintjánál. Az R6B – szintén csak egy év garanciával – egy picivel olcsóbb, 17 900 forintba kerül, amivel az egyik, ha nem az abszolút legolcsóbb ilyen lejátszó a hazai piacon, ezért nekünk hibái ellenére is tetszett. Szeretnénk, ha ezek a hálózati elérés nélküli modellek végre 15 000 forint alatt mennének, azt tartjuk reális árnak. Az Egreat R1 a speciális külső SATA és eSATa csatlakozója miatt ma már viszonylag drágának mondható, 25 900 forintba kerül. Nekünk ez a modell is tetszett, mert igényes a háza, mindent tud, amit tudnia kell, korrekt a távirányítója. Végezetül pedig még egyszer kiemeljük, hogy az Egreatnek eme három mellett rengeteg további hasonló terméke van. Vásárlás előtt érdemes szétnézni köztük!


Egreat R1 és R6B

rudi

Az Egreat médialejátszókat a SpeedShop.hu bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Elképesztő, 60 millió forintos összdíjazású AI hackathon Budapesten!

PR Budapesten rendezi meg egy magyar tech cég az első nemzetközi, 24 órás AI hackathonját! Bárki jelentkezhet, aki a mesterséges intelligenciában jártas és képes 24 óra alatt valami egyedit, kreatívat alkotni!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés