Zajszint/hőmérséklet és konklúzió
Zajszint
Korábbi tesztjeink során sajnos még nem állt rendelkezésünkre zajszintmérő eszköz, ám most már decibel értékekkel is tudunk szolgálni. Külföldi netes közvélemény-kutatások szerint az emberek többségét a merevlemez alapjáratos zajszintje érdekli leginkább, mi mindenesetre úgy gondoltuk, a teljes képhez hozzátartozik a fejmozgatás közben hallható zaj és rezgés is, ami bizony akár egy házat is képes rezgésbe hozni..
Referenciazajszintekből szintén nem áll túl sok rendelkezésünkre, bár az újabb tesztek során ez a helyzet is változni fog. A WD Raptor - ATA meghajtó létére - a nagyon hangos kategóriába tartozó Hitachi SCSI merevlemeznél alig 3 decibellel halkabb, illetve az IDE merevlemezek között már hangosnak számító Maxtor DiamondMax Plus 9-nél 4 decibellel hangosabb. Ez a gyakorlatban olyan süvítő hangot jelent..
A seek-zajszintet az AIDA 3.93-as verziójából vett, átlagos elérés teszt futtatásával próbáltuk maximalizálni. A sorrend annyiban változott, hogy az idle-zajszint tekintetében halkabb Fujitsu SCSI merevlemez ugrott az élre. A WD Raptor mindenesetre továbbra is a leghangosabb ATA winchester ebben a mezőnyben.
Hőmérsékletek
A hőmérsékletértékeket nem a SMART által kiírt értékekre alapozzuk, helyette egy infrás hőérzékelővel mértük le a merevlemezek különböző pontjain. Referenciaeredményként szerepeljen a Seagate Barracuda ATA IV, amelyről köztudott, hogy igazán forrófejű, és 20 fokos szobahőmérséklet mellett is kb. 30-35 Celsius-fokig jut el. A Raptor esetében ez az érték már 45-50 fok, tehát átlagosan 10-15 fokkal több, így elég praktikusnak tűnik vadiúj Raptorunkra aktív hűtést szerelni.
Konklúzió
Végre hozzánk is eljutott a világ leggyorsabbjának tartott, SATA merevlemeze, a Western Digital által gyártott Raptor. Tesztjeink során kitűnt, az IDE merevlemezek mezőnyében jelenleg valóban e modell viszi a prímet, sőt, néhány tesztben a szintén 10 000 rpm-es SCSI-s társait is képes volt megszorongatni vagy legyőzni. Aki tehát a leggyorsabb SATA lemezre vágyik, az szerintünk nem csalódik majd a Raptorban. Sok kis fájl másolgatása esetén ugyan viszonylag gyenge teljesítményt hoz, amire nem igazán tudjuk a választ, és amiért ezen a ponton a Raptort sebezhetőnek érezzük - a Hitachi 7K250 jobb nála. Emellett kiderült az is, stripe RAID-ben a Raptor nem túlságosan erős, a Hitachi 7K250-es tömbje szinte mindenhol gyorsabbnak bizonyult. A zajszinteket figyelve, akik munka közben a tökéletes csöndet szeretik, azok ne a Raptort válasszák, ugyanis a merevlemez amúgy is jelentős hangjához még hozzáadódnak az erősen ajánlott aktív hűtés decibelei.
Magyarországon a Raptor itt tesztelt változata még nem kapható, ára viszont az osztrák árlistákból kikövetkeztethető: a 36 GB-os változat esetén 30–35 000 Ft körül alakul. Ennyi pénzért mi viszont inkább egy SATA-csatolójú, 7200-as fordulatszámú, 8 MB cache-es Hitachit vennénk, abból is a 160 GB-ost.
fLeSs
A Raptor merevlemezeket nem tesztelhettük volna le Sunzi segítsége nélkül; köszönjük, hogy azokat napokig nélkülözni tudta!