Eee PC-k - a három kislegény

Melegedés, zaj, akkumulátor

Sokan említették már, és korábbi próbálgatásaink során mi is tapasztaltuk, hogy a kis házba épített hardver bizony alaposan melegedni szokott. Elvileg a három Eee PC közül a legmelegebbnek a 900-asnak kellene lennie, hiszen annak a háza majdnem teljesen megegyezik a 701-esével, processzora pedig csaknem másfélszer akkora órajelen jár. Először a legkisebb Eee-t vettük kézbe 26 fokos szobahőmérsékletnél, ahol már nyugalmi állapotban is több ponton közelítette, sőt az érintőmezőnél elérte a 40 fokot. Alul valamivel jobb volt a helyzet, és hangban szintén jót produkált az apróság. Kezdetben teljesen csendben volt, aztán 52 fokos CPU-hőmérsékleténél elindult a pici ventilátora, alig hallható, 15 dB-es zümmögést produkálva, amit a notebookos merevlemezek is majdnem túlkiabálnak.

Leterhelve a processzort hőmérséklete azonnal megugrott 3–4 fokot, de hang terén semmi sem történt. Valahol 55 fokos CPU-hőmérsékletnél hangosodott 2–3 dB-t, de a zajszint tovább már nem emelkedett, a CPU pedig nem érte el a 60 fokot. Sajnos a felső résznek most már majdnem minden pontja 40 foknál melegebb volt, alul valamivel kisebb értékeket mértünk.

Ahogy számítottunk rá, a 900-as Eee PC a billentyűzet környékén – tehát ott, ahol a processzor bújik meg – melegebb volt, mint lassabb processzoros testvére, de a különbségek nem voltak túl nagyok. Hangban is hasonlított egymásra a két kicsi, igaz a 900-as ventilátora hamarabb beindult, de legalább ugyanolyan halk maradt.

Minden bizonnyal nagyobb feszültségen is üzemel a 900 MHz-es mobil Celeron, mint 630 MHz-es társa, mert jó 6–8 fokkal magasabb értékeket mutatott a mérő, mint előbb. Sajnos decibelből is több volt, ráadásul egy ideig 20 és 25 között hullámzott a hang, ami meglehetősen zavaró volt. Tovább melegedve aztán beállt konstans 25 dB-re. A billentyűzetnél tapasztalható 42–44 fok már elég kellemetlen. Télen, hidegben biztosan jó kézmelegítő lesz az Eee PC 900.

Nagy örömmel tapasztaltuk, hogy a trió leghalkabb és egyben leghűvösebb tagja is a legerősebb, atomos Eee PC 901. Nyugalmi állapotban alig lehetett hallani a hangját, hőmérséklete pedig legmelegebb pontján is csak 37 fok volt.

Leterhelve a CPU-t szép lassan melegedni kezdett a rendszer, de egy órás hajtás után éppen hogy csak belekarcolt a hőmérő a 40-es számba. Az Eee PC 901 csúcsra járatva csupán olyan meleg volt, mint a sokkal kisebb teljesítményű Eee PC 701 alapjáraton, ráadásul hangban sem volt sokkal erősebb az atomos verzió.

Nyitva maradt még az akkumulátoros üzemidő és a vele kapcsolatos fogyasztás kérdése. Az új, atomos Eee PC 901-nek 6600 mAh-s akkuja van, ami 7,4 voltos feszültségével majdnem 49 Wh-s teljesítményt jelent, ez pont a másfélszerese a másik két modell 4400 mAh-s telepének. Hozzáadva, hogy az Atom kevesebbet is fogyaszt, és hogy a Windben nagyobb kijelzővel és normál merevlemezzel hét órát bírt, elég komoly akkumulátoros üzemidőre lehet számítani.

Nem kellett csalódnunk. Az Eee PC 901 nyugalmi állapotban, egyetlen töltéssel majdnem nyolc óráig üzemelt, de teljes terhelésnél is bírta közel négy óráig, videózni pedig majdnem öt órán át lehetett vele. Ehhez képest a másik két modell 3–4 óra közötti maximuma és 2–2,5 órás csúcsterheléses ideje szinte eltörpül.

Az akkuk töltésében a legjobb a 900-as volt, bár a 901-es sem maradt le olyan mértékben, mint amennyire azt nagyobb kapacitása miatt vártuk volna. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a 900-as csak 30 wattal, míg a 901-es 35 wattal töltötte a telepet. Annak ellenére, hogy valamivel nagyobb méretű és szerintünk ügyetlenebb tápegysége van az Eee PC 701-nek, ugyanazt a telepet pár perccel tovább töltötte, mint a 900-as.

A vártnál is nagyobb, nyugalmi állapotban és terhelve is 4–5 watt körüli különbséget mértünk ki az Eee PC 701 és 900 fogyasztása között. Az előbbi akkumulátortöltés nélkül, nyugalomban 12 wattot fogyasztott, amihez egy-egy wattot tett hozzá a Wi-Fi, illetve a monitor maximális fényerőre állítása. Terhelve 16 W volt a csúcs. A 900-asnál 17, illetve 21 wattot mértünk. Az atomos Eee PC 901 14, illetve 17 wattot evett, tehát a sokkal kisebb teljesítményű, kisebb monitoros, celeronos modell szintjén fogyasztott. Kíváncsiak lennénk rá, hogy a celeronos gép mennyi energiát emésztene fel, ha CPU-ja 45 nm-en készülne.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

  • Felnőtt az Eee PC

    Kistestvérei után itt a legnagyobb Eee PC, az 1000H 10 hüvelykes kijelzővel, nagyobb billentyűzettel.

  • Atomot asztali számítógépbe?

    Kis költségvetésű mini rendszereket vizsgáltunk használhatóság szempontjából.

  • Itt a nagy Eee PC!

    Az Eee PC 1000H érkezése és egyéb hardveres érdekességek mellett egy Mode Com MP3-lejátszót is bemutatunk.

  • Mini AMILO

    A Fujitsu Siemens is előállt saját netbookjával. Kipróbáltuk az AMILO Minit.

Előzmények

Hirdetés