Eee PC-k - a három kislegény

Külső

Kezd kicsúcsosodni a mini notebookok (netbookok, mininote-ok stb.) körüli őrület, amit az Asus indított el még a tavalyi évben. A notebookpiac versenyzői közül a HP, az MSI és az Acer kis gépét már ki is próbáltuk, de a Dell és még sok kisebb-nagyobb gyártó szintén gőzerővel készíti saját termékét ebbe a váratlanul kialakult szegmensbe. Minden bizonnyal még az Asus sem számított rá, hogy az Eee PC ekkorát szól. Most, hónapokkal a megjelenése után, az újabb modellek érkezésekor még erősebb az az érzésünk, hogy az eredeti Eee PC 701 egy merész ötlet felettébb óvatos megvalósítása volt.

Hirdetés

Miért? Azért mert egy kicsi, olcsó házat terveztek, benne egy elavult hardverrel, amely fölé a digitális képkeretekhez és hordozható médialejátszókhoz tömegével gyártott kijelzőpanelt illesztettek. De tegye fel a kezét, aki elsőre nem így csinálta volna, aki elsőre egy teljesen új, feltérképezetlen piac megteremtésekor másképp haladt volna! Most, hogy már nagyot – de még mekkorát – robbant a bomba, jöhetnek a fejlettebb, okosabb és szebb változatok, felépítésben és kiszerelésben még jobban a körvonalazódó igényekhez hangolva. Mai írásunkban az Eee PC evolúcióját, tehát a 701–900–901 utat mutatjuk be. Az első példányt még tavaly novemberben próbáltuk ki. A kicsike 701-es fehér volt, olcsónak tűnt, sok tekintetben korlátozott volt, de úgy is nagyon szerettük. Talán nem is őt, hanem az olcsó, éppen csak a célközönség igényeit kielégítő mininotebook ötletét értékeltük.

Az idei CeBIT-en már a legtöbbet kritizált, túl kicsi kijelző nélkül, egy új 8,9 colos, 1024 pixel széles panellel, de még a régi köntösben láthattuk az Eee PC-t. A 900-as éppen az elmúlt napokban, hetekben került a hazai piacra. A Computexen mutatkozott be az Intel netbookokba szánt, minimalista processzora, az Atom és vele a Centrino Atom platform MID-ek fölötti változata, amely ideális választás az Eee PC-hez hasonló kis gépekbe. Az atomos, 8,9 hüvelykes kijelzős Asus apróság a 901-es számot kapta. Azt gondoltuk, ismét csak a belső változik, de amikor először kézbe vettük az Eee PC 901-et, azonnal láttuk, hogy itt többről van szó. Már-már külön modellnek, mondhatni második kiadásnak nevezhető a fényesebb felületű, lekerekített élekkel, egy picivel nagyobb méretben érkező újdonság. Tetejére nem is Asus logó, hanem Eee felirat került. A mögötte lévő „Easy to Learn, Easy to Work, Easy to Play” szlogent is hangzatosabbra cserélték: „Easy, Excellent and Exciting”.

Elölről nézve máris látszik, hogy nemcsak kerekebb, hanem valamivel vaskosabb is az új modell. Nagy öröm látni, hogy a touchpad ezüstös gombjai sokkal szélesebbek, ami a korábbi, szinte használhatatlan érintőmezőnél nagyobb felületet sejtet.


Felül Eee PC 701, alul Eee PC 901

Atom-energiával működik, ezért nem kell tápcsatlakozó sem az új modellre. Persze ez csak vicc, a konnektort hátulról oldalra tették. Ebből a szögből is látszik, hogy a 901-es vaskosabb lett, ami 0,92 kilogrammról egészen 1,14 kilogrammra növekedett tömeget jelent.

Oldalt is látni némi formatervezési újítást. A friss modellnek más a zsanéros része, bal oldalán pedig sokkal nagyobb a szellőzőnyílása. Szükség is lehet erre a bővítésre, mert a kis 701-es meglehetősen melegedett.

Csatlakozók tekintetében minimális volt az átrendeződés. Végre eltűnt a használaton kívüli, vak modemaljzat, ezzel előbbre került az Ethernet port, a Kensington-zár rése pedig a korábban a külső monitorcsatlakozót blokkoló pozícióból most sokkal jobb helyre jutott. Az átellenes oldalon valamivel előrébb került a külső monitor – továbbra is analóg – kimenete, így mögé helyezhették a tápcsatlakozót. Az USB aljzatok száma három maradt, ami az esetek többségében elegendő.

Kinyitva, egymás mellé helyezve látszik csak igazán, hogy a 901-es mennyivel nagyobb elődjénél. Szélességük egyaránt 225 mm, de az új 11 milliméterrel mélyebb és valamivel vastagabb is. A 900-as Eee PC külsőre úgy néz ki, mint a 701-es, csak a felső, fekete részt teljes mértékben kitölti a 901-esével azonos, 8,9 colos kijelző, 170 mm-es mélysége és 0,99 kilogrammos tömege pedig éppen a két másik modell között van. Meg kell még említeni, hogy a két kicsi akkuja csereszabatos, a 901-es viszont újabbat kapott, ami nem kompatibilis a korábbiakkal.

Az új Eee PC kijelzőpanelje valamivel kisebb szögben nyitható, mint a régi, de így is jól használható akár térden tartva is.

Belső

Alulról az látszik, hogy a két régebbi, Celeron M processzoros Eee PC, a 701 és a 900 nem sokban különbözik egymástól. A középen elhelyezkedő ajtó alatt van az egyetlen memóriahely, fölötte pedig egy mini-PCI aljzat, amely a 701-es esetében üres, a 900-asnál viszont egy flashmemóriára alapozó tároló foglalja el.

Több mindent találni az Eee PC 901 sokkal nagyobb fedele alatt. Itt lakik a Wi-Fi és a Bluetooth modul a memória és az adattár mellett. Érdemes megfigyelni, hogy itt sokkal nagyobb részt szakít ki magának a négyről hatcellásra hízlalt akkumulátor.

A korábbi Eee PC-k egyik gyenge pontja a melegedés volt, ugyanis a CPU, az északi és a déli híd is a billentyűzet felé fordul, hőleadóként pedig egy nagyobb fémlemez szolgál, amely az egész klaviatúra alatt szétosztja a meleget, ezzel hosszabb távon – különösen a nyári kánikulában – kényelmetlenné téve a gépelést. Az Eee PC 901 esetében is maradt ugyanez a felállás, de az Atomtól hűsebb üzem várható, igaz, a 910-es északi hidat váltó 945-ös talán jobban melegszik elődjénél.

A fedél alatt a két celeronos, egyformán Intel 910GML északi és ICH6-M déli hidas Eee PC 701 és 900 nagyon hasonló, csupán minimális különbségek vannak köztük.

Avatatlan szem számára a 901-es sem sokban tér el tőlük, de azért látszik, hogy itt sokkal kisebb helyet foglal, kompaktabb a platformot alkotó fő chiphármas. Az 1,6 GHz-es Intel Atom N270 processzor, a 945GML északi híd és az ICH7-M déli híd pontosan ugyanaz, mint amit az MSI Windben láthattunk, illetve az Acer Aspire One-ban sejtünk. A három gép teljesítményben és hőtermelésben sem különbözik, így ebben a szegmensben is egyforma technikai alappal indulnak gyártók, csak rajtuk múlik, ki hozza össze a nyerő kombinációt.

Érdemes még egy gyors pillantást vetni a chipek méretére és elhelyezésére. A 45 nm-es csíkszélességgel készülő Atom processzor még a kis Celeronnál is jóval apróbb, mert amaz 90 nm-en készült. Akárcsak a processzornál, az északi hídnál is tetten érhető a helytakarékosság, ugyanis a 945-ös chip alapterülete nem nagyobb a 910-esénél, de tokozása jóval kisebb, teljesítménye pedig nagyobb. Egyelőre az Intelnél nem faragnak a déli hídból, de már fejlesztik a sokkal kisebb, egy chipbe integrált platformot.

Meg kell jegyezni, hogy az Atom processzor kivételével itt több éve tervezett megoldásokat látni, melyeket asztali vonalon azóta már két generáció követett, és notebookos chipkészletből is van frisebb az Intelnek. Azért kerültek mégis ezek a lapkák a mininotikba, mert olcsóak és nem fogyasztanak túl sokat.

Celeron az Atom ellen

Alább egy táblázatban foglaltuk össze a hazai piacon jelenleg és a közeljövőben elérhető Eee PC modelleket. A jobb kezelhetőség kedvéért mindig 701-ként hivatkozunk a legrégebbire, amelyet kiszereléstől és háttértártól függően 2G, 4G, 8G nevekkel, valamint bizonyos esetekben Surf utótaggal illettek. Nem soroljuk fel a nálunk minden bizonnyal forgalomba sem kerülő verziókat. A 701-esnek és 900-asnak elvileg ugyanaz a 900 MHz-es Celeron M ULV 353 processzora van, de a kisebbik gépben 100 MHz helyett csak 70 MHz-es FSB-vel dolgozik, így órajele csak 630 MHz. Korábban már írtuk, hogy Intel 910 GML és ICH6-M chipkészletük is azonos, akárcsak 33 Wh körüli négycellás akkumulátoruk, melynél elvileg kapható nagyobb is. Van pár olyan paramétere is az Eee PC 900-nak, amiben a 901-gyel azonos. Ilyen az alap 4 GB-os SSD, amit mini-PCI foglalatba illesztett egészít ki. Ez a linuxos verziónál 16 GB-os, a windowsosnál viszont csak 8 GB-os. Valószínűleg így kompenzálják a kétféle operációs rendszer közötti árkülönbséget, tehát a 20 GB-os, Xandros Linuxszal ellátott, illetve 12 GB-os, Windows XP-t futtató Eee PC 900 (valamint 901) ára egyforma. Közös a két 9-es Eee PC 8,9 colos, 1024x600 pixeles kijelzője, és 1,3 megapixeles webkamerája is. A 701-esnek csak 7 hüvelykes, 800x480-as monitor és 0,3 megapixeles kamera jutott, de legalább jóval olcsóbb a nagyobbaknál.


  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

  • Felnőtt az Eee PC

    Kistestvérei után itt a legnagyobb Eee PC, az 1000H 10 hüvelykes kijelzővel, nagyobb billentyűzettel.

  • Atomot asztali számítógépbe?

    Kis költségvetésű mini rendszereket vizsgáltunk használhatóság szempontjából.

  • Itt a nagy Eee PC!

    Az Eee PC 1000H érkezése és egyéb hardveres érdekességek mellett egy Mode Com MP3-lejátszót is bemutatunk.

  • Mini AMILO

    A Fujitsu Siemens is előállt saját netbookjával. Kipróbáltuk az AMILO Minit.

Előzmények

Hirdetés