Hirdetés

DeepCool Assassin IV: egy igazán különleges toronyhűtő

Egyedi kinézete és hatalmas méretei mellett tudásával is feladja a leckét vetélytársainak ez a processzorhűtő.

Bevezetés, külső

Komoly fejlődésen ment keresztül a kínai DeepCool az elmúlt évek alatt, és lett egy átlagos ház/hűtő/tápegység márkából egy egyre inkább a prémium kategória felé kacsingató cég. Kiválóan látszik ez az Assassin duplatornyos processzorhűtő negyedik generációs változatán, mely a 2019-ben bemutatott elődhöz képest teljesen megújult, és egy, a piacon is meglehetősen egyedinek mondható dizájnt kapott.

Dizájn

A toronyhűtők általában nem viselnek ruhát, ami azt jelenti, hogy a bordák, hővezető csövek, tehát a szerkezetet alkotó komponensek tisztán látszanak, ezekre pedig legtöbbször fémklipszekkel rögzíthetjük a szintén pucér ventilátorokat. Ez egyrészt megkönnyíti a gyártást, csökkenti a költségeket, másrészt a hőleadást is javítja, hiszen a burkolatok nagy része azért valahol takarja az alumínium elemeket, melyek a hőt a levegőnek igyekszenek átadni. Ezzel a kialakítással szakít a DeepCool az Assassin IV esetében azáltal, hogy szinte teljes egészében fekete műanyag és fém burkolat alá pakolta a bordázatot és a ventilátorokat is.


[+]

Maga a hűtő egy igazi monstrum, ez alatt 144 x 147 x 164 mm-es méretet kell érteni – az utóbbi szám a magasság, amit érdemes figyelembe venni, amikor kompatibilis számítógépházat keresünk hozzá. Mindehhez elég durva, 1575 grammos tömeg is tartozik, komoly feladat elé állítva az alaplapok szilárdságát.

[+]

A processzorral érintkező rész egy nagyon igényes megmunkálású, vaskos, alul nikkelezett, a többi felületén pedig a hűtő színvilágához passzoló módon feketére színezett fémtalp, melyből hét darab, 6 mm átmérőjű hővezető cső emelkedik fel, és tűnik el a burkolat alatt. Ez a burkolat középen átlyuggatott fémlemezből, két végén pedig műanyag lezárókból áll, és tulajdonképpen szélcsatorna módjára veszi körbe a dupla torony két bordázatát.

Aszimmetrikus kialakítása miatt a legtöbb alaplap esetében a memóriamodulok magassága nem befolyásolja a felszerelhetőséget, csak az alaplapi VRM hűtésébe ütközhetünk bele. Fontos azonban megjegyezni, hogy a gyártó több olyan drága lapot is megemlít, amire az Assassin IV nem szerelhető fel, ilyen a ROG Strix Z790-H Gaming WIFI, a ROG Strix Z690-E Gaming WIFI, az MSI MEG X570 Godlike, az MSI B650M APE WIFI és a ROG Crosshair X670E Gene.

[+]

A légáramlásról két ventilátor gondoskodik, egy 120 és egy 140 mm-es példány. Az utóbbi a bordázatok között található egy mágnesesen rögzített lemez alatt, helyben tartását pedig egyedi, rugós fém klipszek végzik, és van rajta pár, rezgéscsillapító szerepét betöltő gumibak is.


[+]

A másik ventilátort egy műanyag keretbe rögzítették, ez 120 mm-es, és „inverz” kialakítású, azaz a lapátkerék fordítva van beszerelve, így az összeszerelt hűtésnél ugyan a logós oldalt látjuk, de a légáramlás mégis kifelé (a gép háta felé) irányul. A ventilátort tartalmazó keret a bordán több pozícióban is elhelyezhető, így nem gond, ha alaplapunk hűtőbordázata a szokásosnál magasabb. Megemlítenénk még a lemezek élének kiképzését is, mely az „előlapon” a gyártó által kedvelt, kívülről négyzetrácsos hatást keltő mintát követi, a többi részen pedig egyszerűen fogazott.

[+]

Az Assassin IV két ventilátorának együttes használatát a DeepCool egy Y kábellel kombinált apró kontrollerrel biztosítja, melyet a bordázat tetején szinte elrejtett, apró kapcsolóval vezérelhetünk. Két állása a Performance és Quiet névre hallgat, az utóbbi esetében egy körülbelül 20%-os fordulatszám-csökkenésre számíthatunk. Előre eláruljuk, hogy az Assassin IV egy rendkívül hatékony és csendes hűtő, így igazából nyugodtan maradhatunk a Performance módban is. Az aktuális üzemmódról egyébként nemcsak az alig látható kapcsoló állásából tájékozódhatunk, hanem az ugyanitt, a borda tetejének másik szélén elhelyezett DeepCool logó világításából is. Ez nem RGB, kizárólag kékes színű LED-eket kapott, melyek Quiet módban nagyon halványan, Performance módban pedig valamivel fényesebben világítanak.

[+]

Specifikációk és felszerelés

A DeepCool a felszereléshez szükséges elemek mellett pár extrát is mellékel az Assassin IV-hez. Ilyen a 3-4 összerakáshoz elegendő hővezető pasztát tartalmazó fecskendő, a paszta felapplikálását segítő spatula, egy zsírtalanításra szolgáló törlőkendő és a plusz ventilátorkeret is. Ez utóbbi egy 120 mm-es légkavarót tud fogadni, így a processzorhűtő már triplaventilátoros lesz – a legőrültebb tuningon kívül erre nem valószínű, hogy bármikor szükség lehet. A kompatibilis foglalatok listája teljesnek mondható, az AMD oldaláról az AM4 és AM5, az Inteltől pedig az LGA11xx, LGA1200, LGA1700, LGA2011(v3) és LGA2066 található meg rajta.


[+]

Főbb paraméterek
Termék megnevezése DeepCool Assassin IV
Felszerelhető AMD – AM4/AM5
Intel – LGA115x / LGA1200 / LGA1700 / LGA2066 / LGA2011(v3)
Méret (ma x sz x mé) 164 x 147 x 144 mm
Borda anyaga alumíniumlamellák, 7 hővezető cső, alumínium, acél és műanyag külső burkolat
Borda tömege (ventilátorral) 1575 gramm
Ventilátor - 1 db DeepCool 140 x 140 x 25 mm-es
- 1 db DeepCool 120 x 120 x 25 mm-es, mindkettő külön keretbe szerelve
Ventilátorok fordulatszáma (Performance mód, hivatalos adat) 500-1700 rpm, PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása hidrodinamikus siklócsapágy
Légszállítás (Performance mód, hivatalos adat) - 120 mm-es: max. 134 m³/h
- 140 mm-es: max. 100 m³/h
Extrák Rögzítés harmadik ventilátornak, ventilátor-vezérlő, hővezető paszta (DeepCool DM9), spatula, tisztítókendő, szerszám szereléshez
Gyártó honlapja www.deepcool.com
Termék honlapja DeepCool Assassin IV
Fogyasztói ára 40 000 forint

Szerelés

A DeepCool az Assassin IV esetében a cégtől megszokott szereléket készítette össze, ami egy jól használható, viszonylag kevés lépésben összerakható rögzítést jelent.


[+]

Központi eleme – legalábbis az integrált merevítést nem tartalmazó alaplapok esetén – a csavarokkal rendelkező hátsó lemez, melynek csavarjait az alaplap furatain kell átbújtatni. Ezekre először a megfelelő anyacsavar/távtartó kombinációt rögzítjük, majd a két lemezből álló keretet.

[+]

A bordázat felszereléséhez először el kell távolítani a középső ventilátor takarólemezét, majd a két rugós lemezt összenyomva felfelé kihúzni ezt a légkavarót. Így a mellékelt, igényes és hosszú csavarhúzóval már fel tudjuk csavarozni a bordát a processzorra, ami után visszakerülhet a középső ventilátor, utána pedig a hátsó úgy, hogy a lehető legközelebb legyen az alaplapi bordázathoz. Az egész folyamat egyszerű, gyors, tulajdonképpen a kézikönyvet sem kell mindenképpen fellapozni hozzá.

[+]

Mérések

Tuningolt, csúcsterhelésen 250 wattot (AIDA64 alatt pedig 180 wattot) fogyasztó Core i7-5960X-re épülő tesztrendszerünk nagy lelkesedéssel várta az Assassin IV érkezését. Ez egyébként pont egyike azoknak a platformoknak, ahol a CPU két oldalán elhelyezkedő memóriamodulok miatt lehetnek kompatibilitási problémák (a hátsó modulok megengedett maximális magassága 63 mm), de mivel mi csak „normál” pozícióban lévő memóriafoglalatokat használjuk, ezekkel nem kellett megküzdenünk.

Tesztkörnyezet
Videokártya ASUS Strix Radeon RX 570
Processzor Intel Core i7-5960X (3 GHz) – túlhajtva 4 GHz-en
EIST bekapcsolva; C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva, 1,25 volton
Alaplap ASRock Fatal1ty X99M Killer – Intel X99 chipset
Memória 4 x 8 GB HyperX Fury DDR4-2666 HX426C15FBK4/32 memória
Háttértár Toshiba TR200 240 GB (SATA 6 Gbps)
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Acer XB280HK G-Sync 4K (28")
Operációs rendszer Windows 10 Pro 64 bit

Nézzük akkor most meg, hogy miként teljesített a hűtő az alaplapi vezérlőre bízva! Először a Silent profilt próbáltuk ki, ez terhelés nélkül a 24 °C-os szobában 34 °C-os processzorhőmérsékletet adott. Ezzel tesztalanyunk a középmezőnyben helyezkedik el, mégpedig úgy, hogy működése teljesen néma: 14 dB-es zajszintet mértünk, vagyis ha nem hajolunk rá direktben a hűtésre, akkor ebből nem fogunk érzékelni semmit. A ventilátorok fordulatszáma itt 650 rpm volt az alaplap szerint.

Miután bekapcsoltuk az AIDA64 stressztesztjét, a légkavarók is gyorsan felpörögtek, mégpedig közel 900 rpm-re, amivel 74 °C-os hőmérsékleten tudta tartani a processzort. Ez nem rossz, de nem is kiemelkedő érték, viszont ismét impozáns, hogy ehhez a teljesítményhez mindössze 17 db-es(!!!) zajszint tartozik, ami még mindig némának tekinthető, egy átlagos szobában nem fogjuk észlelni az Assassin IV működését, annak ellenére sem, hogy 180 wattnak megfelelő hő elszállítását intézi.

Végezetül mérésünk utolsó lépéseként bekapcsoltuk a Prime95-öt, melynél 85 °C-ra melegedett a processzor, a ventilátorok pedig 1200 rpm-re gyorsultak, amivel 25 dB-es zajszintet produkált a hűtő. Talán mondanunk sem kell, hogy ez ismét kiváló érték, vannak olyan processzorhűtők, amelyek zajszintje terhelés nélkül ennyi! Ez egyébként egy számítógépházból még mindig csak egy halk zúgásként hallatszik ki.

Második körben az alaplapi vezérlésben fix, maximális sebességet állítottunk be a ventilátoroknak, melyek így 1260 rpm fordulatszámon dolgozhattak terheléstől függetlenül. Ez a sebesség 27 dB-es zajszintet jelentett, a hőmérsékleti értékek pedig terheléstől függően 31 °C-on, 70 °C-on, illetve 85 °C-on stabilizálódtak.

Értékelés

Ne kerülgessük a forró kását: az Assassin IV egy kiváló processzorhűtő, olyan termék, amivel a DeepCool egyértelműen a Noctua és a Be quiet uralta szegmensbe léphet. Ezt mondjuk tükrözi az ára is, hiszen 40 000 forintba kerül, amivel már megközelíti az NH-D15-öt, és bizony érezhetően drágább, mint a Dark Rock Pro 4.

A magas ár azonban megbocsátható, a hűtő ugyanis impozáns tudással rendelkezik. Kivitele első osztályú, dizájnja pedig nagyon jól sikerült, egyedi, mutatós, ugyanakkor visszafogott is. Persze aki RGB fényekre vágyik, az nem ezzel a termékkel találja meg a számítását, de igazából ez az egyetlen extra szolgáltatás, ami hiányzik róla. Kompatibilitása tulajdonképpen teljeskörű, szerelhetősége egyszerű, a legtöbb alaplapnál az extrém magas RAM modulokkal sem akad össze. Önmagában csak hűtési teljesítményét nézve ugyan nem mindig a legjobb, de azért általában ott van az élmezőnyben, legyőzőinek többsége pedig kompakt vizes rendszer.


[+]

Ami viszont egészen különlegessé teszi ezt a hűtőt, az zajszint/hűtés aránya, a fentebb látható értékeket ugyanis az Assassin IV nagyon alacsony hangerő mellett produkálja, így még 180 wattos terhelés mellett is közel némának tekinthető. Ez a nagyméretű vízhűtésekhez hasonló működés pedig abszolút mértékben ajánlott vétellé teszi ott, ahol nem egyedül az elérhető legalacsonyabb hőmérséklet számít, hanem a csendes működés is.


DeepCool Assassin IV processzorhűtő

Wombath

A DeepCool Assassin IV processzorhűtőt a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés