Hirdetés

D-Link DNS-325 – alap NAS 2011-ben

Röpke ismeretséget kötöttünk a D-Link kétfiókos hálózati adattárával.

Működés

Mint a legtöbb hasonló NAS-t, a D-Link DNS-325-öt is egy nagyon jól összerakott, magyarul is beszélő alkalmazással kelthettük életre. Végigvezetett szépen a bekapcsoláson, a merevlemezek behelyezésén, a hálózat, a partíciók és az add-onok telepítésén. Végül szerintünk az optimális állapotban váltunk el a varázslótól, futott a tár, a konfiguráló gépen hálózati merevlemezként látszott, ezzel sem kellett utólag bajlódni.

Hirdetés

Egészen kellemesre sikerült a kis D-Link kezelőfelülete, bár ez a rész már nem tud magyarul. Három lényeges lapja van, melyeken szépen megrajzolt ikonok sorakoznak. Az első, a kedvencek tartalma szabadon állítható a másik kettő (alkalmazások, menedzselés) kínálatából. Jobbra látható még mellettük a legutóbbi műveletek listája, sajnos ezen az archiválási feladatok nem jelennek meg.

A legérdekesebb tételeket az alkalmazások fülön találtuk, ide tartoznak a „külsős” add-onok, de a gyárilag kidolgozott funkciók, a letöltők és adatmentők is. Nagy örömünkre nem csak P2P (torrent), hanem FTP és HTML rendszerű letöltő is van. Ennél a ténynél már csak annak örültünk jobban, hogy mind a három korrekten működött is, szóval a külön, letöltésre használt számítógépet el lehet felejteni. Bőven jó lesz helyette a kis NAS, ami két winchesterrel, felpörgéskor sem fogyaszt 25 wattnál többet, tétlenségben 5-7 wattot igényel, a winchestereket hibernálva pedig lényegében nem fogyaszt. További jó pont, hogy a tárolók ki-bekapcsolása és a torrent kliens működése időzíthető.


Nagyon szépen kivitelezték az archiválós részt is. Helyi módszerrel a NAS-on belül csinálhatunk mentést (mondjuk a munkás könyvtárunkat biztosíthatjuk időnként), a hálózaton található eszközök könyvtárait és állományait is tárolhatjuk, emellett van Time Machine támogatás az Apple gépeihez. Természetesen megadható a mentés ideje, módja, szóval minden lényeges paramétert belőhetünk. Hasonlóan alapos a távoli mentés lehetősége, ahol az interneten keresztül más NAS-okra vagy Linux fájlrendszerű eszközökre kapcsolódhatunk. Szépen kiegészíti ezt az arzenált az USB portos mentés, kár, hogy ez csak a NAS felé működik (NAS tartalmát nem lehet egyből az USB-re küldeni), és magát a csatlakozót meg a folyamatot aktiváló gombot is a dobozka hátuljára rejtették.

Nem voltunk ennyire elragadtatva a mellékelt add-onoktól. Az AjaXplorer webes fájlkezelő jó, csak fölösleges az operációs rendszerbe épített vagy általában használt megoldások mellett (mint pl. a Total Commander). Elvileg a sok plug-innel megtámogatható galériás rész is jó lenne, gyakorlatilag viszont erősen herélve van, olyan alapfunkciók hiányoznak, mint a mappák böngészése képek után vagy a forgatásuk, az egész pedig eszelősen lassú is. Nem igazán értettük, mire jó a NAS-alapú blogolás, az audio streamelés pedig a galériához hasonlóan esetlen, erre a feladatra is vannak nagyságrendekkel jobb megoldások.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények