Boxee Box DSM-380
A D-Link a médialejátszók piacán nem számít meghatározó szereplőnek, ám mégis ők forgatták fel egy cseppet a szegmenst tavaly, amikor először bemutatták a Boxee Box prototípusát. Ennek elsősorban nyilván a különleges dizájn az oka, hiszen az eszköz kialakításánál fogva magára vonja a tekintetet.
A dolgok egyébként nem mentek teljesen simán. A D-Link első körben a Tegra 2-t favorizálta, azonban úgy találták, hogy annak teljesítménye nem megfelelő. Konkrétan a Full HD videók lejátszásánál akadtak problémák, így végül azt a döntést hozták, hogy a Tegra 2 felejtős, és inkább az Intel nevéhez fűződő CE4110 platformot építették bele.
Szemrevaló
Ha van termék, amit fel lehet ismerni első pillantásra, akkor a Boxee Box az az. A tervezők fogtak egy 11x11x11 cm-es (egészen pontosan 115 mm hosszúak az élek) kockát, levágtak belőle egy sarkot, a maradékba pedig belegyömöszölték a komponenseket. Első látásra is világos, hogy hogy kell letenni az asztalra, hiszen alja élénkzöld színű, tapadós gumiborítást kapott.
Az anyagválasztás a szokásos, azaz fekete műanyagból készült a ház, ami szerencsére matt felületű, így az ujjlenyomatoktól nem kell tartani. A frontfelületen csak egy szolid márkalogó látható, ám bekapcsolás után az itt elhelyezett LED is működésbe lép, és ekkor kivilágosodik a zöld fényű Boxee felirat, illetve logó. A bekapcsológomb érdekes helyen, felül, hátul kapott helyet, ami finoman szólva sem a legkényelmesebb megoldás.
Oldalra került egy SD/MMC kártyaolvasó, amely maximum 32 GB-os memóriakártyák fogadására képes. A többi csatlakozó a hátlapon helyezkedik el: HDMI mellett két USB 2.0, sztereó RCA, optikai hangkimenet és Ethernet port található itt. Érdekes módon a csatlakozók a felső éllel párhuzamosak, a hátoldal pedig lefelé dől, ez a kettő együtt azt eredményezheti, hogy egy hosszabb, nagyobb pendrive könnyen beleakadhat az asztallapba.
Szellőzőnyílások csak itt, a csatlakozók alatt fedezhetőek fel, de ez épp elég, hiszen több órányi működés után sem forrósodik át a doboz. Aktív hűtési rendszert alkalmaztak egyébként, viszont a ventillátor csak a bekapcsolás utáni első tíz másodpercben hallható, ezután teljes csöndben végzi a rábízott feladatot. A dobozban a távirányító és a tápegység mellett található egy HDMI kábel, amiért pirospont jár. Beépített merevlemezzel nem rendelkezik, ami hely-, illetve költségtakarékossági okokra vezethető vissza.
Bekapcsolva
Maga a Boxee nem újdonság, hiszen jó ideje elérhető már, mint HTPC szoftver. Használható Linux-, Mac- és Windows-alapú rendszerekkel is, azaz bárki letöltheti, kipróbálhatja, hogyan működik. Viszont az is igaz, hogy eljutni a használatáig nem a legegyszerűbb, sokat kell szórakozni a beállításokkal és a telepítéssel.
Nyilván ez volt az elsődleges oka a Boxee Box megalkotásának, hiszen itt már alaphelyzetben az alkalmazással felvértezett vasat lehet megvásárolni, így a fent említett molyolgatást el is lehet felejteni. A fórumokat olvasgatva ez logikus lépésnek tűnik, mert bár sokan agyba-főbe dicsérték a szoftvert, jó néhányan komolyan kritizálták a beállítások bonyolultsága, a hosszadalmas pepecselés, valamint a nehézkes telepítés miatt. Viszonylag lassan indul el, és ami ennél is furcsább, hogy az első bekapcsolásnál mindenképpen szüksége van netkapcsolatra, tehát ha ez nincs, akkor el sem indul.
Kezelés
A kezelőfelület szép, egyszerű és könnyen megtanulható. Minden opció elérhető maximum két lépésből, pár óra alatt simán bele lehet jönni az egészbe. A távirányító viszont már más tészta... Az szuper, hogy került rá egy QWERTY billentyűzet, ami jelentősen megkönnyíti az eszköz használatát, ha például URL címet kell begépelni vagy egy accountot létrehozni, esetleg könyvtárat elnevezni.. A gombok is elég nagyok, illetve a közöttük lévő távolság is megfelelő. Az ékezetes betűket viszont lespórolták róla, ami azért a magyar (illetve a speciális karaktereket használó országok) piacának nagyságát tekintve valahol érthető döntés, viszont ettől még minket kellemetlenül érint. A háttérvilágítás lemaradt, emellett egy védőlemez vagy fedőlap ráapplikálása se döntötte volna végromlásba a D-Linket.
Amennyiben ezt a felét használja valaki, akkor nagyjából úgy kell tartani, mint egy gamepadet. Viszont a másik oldalán is találhatóak kezelőszervek, konkrétan két nagyobb méretű gomb, illetve egy nyolcirányú kurzor, középen egy OK gombbal. A kidolgozásra nem lehet panasz, szép az ívelt formavilág, és a színválasztás is jól sikerült. Viszont teljesen szimmetrikus a kialakítás, ami azt eredményezi, hogy sokszor rosszul fogja meg az ember, azaz a kurzort is rossz irányba nyomkodja, ami sokkal idegesítőbb annál, mint ahogy ezt olvasva el lehet képzelni. Boruljunk le persze a dizájn előtt, de talán a funkcionalitást nem kéne feláldozni ennek oltárán! Az App Store-on keresztül beszerezhető alkalmazás segítségével a távirányító okostelefonnal is helyettesíthető, de aki már használt ilyesmit, az biztos egyetért azzal, hogy az se mindig egy leányálom. Viszont azon legalább van touchpad, ha virtuális is, mert erről a távvezérlőről lemaradt, ami a netezésnél azért jól jött volna.
Lehetőségek széles tárháza
Hat darab kiemelt menüpont kapott helyet a látványos fő képernyőn. Ezek közül a Photos, Music, TV Shows, Movies és Apps esetében ugyanaz a kezelőfelület fogad, csak természetesen a téma változik. Az mindenesetre közös, hogy a bal oldali szürke sávban jelölhető ki, hogy milyen szempontok szerint válogasson az egyes tartalmak között, illetve beállítható a megjelenítés módja. Kilistázás esetén egyszerre 13 fájl vagy alkalmazás látható, az épp kijelöltnek megfelelően kis képpel, illetve rövid leírással. Amennyiben valaki az ikonokat jobban preferálja, akkor egyszerre 18 kisképet kap, ami kétségkívül látványosabb, viszont a plusz infókat nélkülöznie kell.
A hat fő menüpont alatt helyet kapott egy több részből álló ajánlati doboz. Az alapján, hogy eddig milyen típusú videókat nézett meg az éppen aktív felhasználó, kínál fel a szoftver véletlenszerűen különféle hasonló anyagokat. Jó és látványos ötlet, viszont valahogy úgy esett, hogy ritkán kattintgattunk ezekre .
Photos
A létrehozott felhasználói fiókba feltöltött képeket lehet a menüpontra "kattintva" listázni, illetve megnézni.
My Music
A hálózaton, számítógépen vagy külső merevlemezen, pendrive-on tárolt zenei könyvtárakban keresgélhetünk itt. Stílus, ábécésorrend, előadók és albumok szerint listázhatóak ki a dalok. Teljesen jól használható ez a megoldás, felhasználóbarát, gyors és egyszerű.
Movies
Itt a saját audiovizuális tartalmak között lehet válogatni, a fotóknál és a zenéknél már megszokott módon. Ki kell emelnünk egy érdekes funkciót, az Unwatched Only-t, amelynek aktiválásakor csak azok a fájlok kerülnek a képernyőre, amelyeket elméletileg még nem nézett meg a felhasználó. Ez az, ami legjobban mutatja a Boxee pozitívumait. Kis apróság, ami nélkül ugyan megvan az ember, de mégis remek és hasznos plusz szolgáltatás.
TV Shows
Itt a különféle tévésorozatok, illetve egyéb műsorok között lehet kutakodni. Kiválasztható, hogy a számítógépen található könyvtárakban turkáljon vagy a neten elérhető programokat sorakoztassa fel. Mód nyílik arra is, hogy ábécésorrendbe rendezze, de akár keletkezés ideje alapján, népszerűség, illetve stílusok szerint is listázhatunk. A teszt pillanatában 190 különféle netes tartalom volt elérhető ily módon, amelyek között tényleg mindenféle stílus megtalálható, a japán animéktől kezdve a számtalan témát felölelő magazinműsorokon át egészen a sportvideókig vagy koncertfelvételekig.
Átlagosan nagyjából tíz másodpercig tart, amíg egy-egy filmet betölt. Az animációs alkotások minőségével általában nincs baj, viszont az alacsony felbontás miatt a "hagyományos" technológiával rögzített anyagok jó része kimondottan rondán fest.
Apps
226 különféle alkalmazás, netes oldal érhető el közvetlenül az App könyvtárból, ami elég csinos számnak mondható, főleg ha belegondolunk, hogy a múltkor nálunk járt Sharp TV Aquos Net kínálata mennyire szerény volt. És hát van itt minden, mint a búcsúban... Sport, zene, kultúra, gazdaság és politika. Ezen belül cikkek, híroldalak, videók és elemzések. Természetesen nem maradhattak ki a különféle videó- és képmegosztók, illetve a specializált infószolgáltatásra szakosodott (pl. időjárás) oldalak sem. A sebességgel semmi gond nincs, kimondottan gyorsan tölti be a kívánt anyagokat, sokszor kevesebbet kellett várni, mintha a számítógépen klikkelne az ember ugyanezekre.
Files
Ez egy teljes értékű fájlkezelő, ahol minden típusú média fájl látható, tehát képek, zenék, videók ömlesztve. Egyszerre 13 könyvtár vagy fájl kerülhet a képernyőre, és a különféle kapcsolódó infók, tehát a létrehozás dátuma, a kiterjesztés, illetve a méret sem hiányzik.
Egyéb beállítások
A Settings alatt meg lehet határozni, hogy épp hol használjuk az eszközt, és ennek alapján a netről nyert adatokat felhasználva folyamatosan tudatja, hogy éppen hány fok van. Beállítható a képernyő felbontása, a nyelv (magyarul nem tud), hogy hány perc után kapcsoljon be a képernyővédő, illetve, bekapcsolható a hang is. Ezek nélkül is simán meglenne az ember, de azért nem rossz, hogy figyeltek az ilyen apróságokra. A History-ra kattintva végignézhetjük, hogy milyen tartalmakat indítottunk el utoljára. A Queue-t választva pedig a kedvencek listája tekinthető meg, és persze a fájlok elindítására is mód nyílik.
Médialejátszó és böngésző
Kép és zene
Az eszköz egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy médialejátszóként is funkcionál a netes hókuszpókusz mellett. Minden típusú médiafájl esetén létrehozható lejátszási lista. Képek esetében kapunk egy kisméretű előzetest is, amelynek minősége és nagysága épp megfelelő, pont lehet látni, hogy mire is számíthatunk. Ezek közül egyébként a JPG, PNG, GIF, BMP, TIFF és ICO formátumok megjelenítését támogatja. Ám az animgifekkel nem boldogult, ami ezek jelenkori népszerűségét tekintve némiképp érthetetlen. Mód nyílik a forgatásra, sőt nagyításra is, ami hasznos és vicces funkció lehet olykor. A Play ikonra klikkelve pedig automatikusan elindul a slideshow funkció, amelynél különböző effektek is aktiválhatóak. Ilyenkor egymásba olvadnak finoman a képek, ez pedig kifejezetten élvezetes, igényes végeredménnyel jár. A megjelenítésre semmi panasz nem lehet, a nyersanyagból tényleg kihozza a maximumot az eszköz.
Zenék esetében is hibátlan a formátumok támogatásra. Az MP3 mellett a WMA, WAV, FLAC, OGG, AAC kiterjesztések jöhetnek szóba, és az ID3 tagek kezelése is megoldott, sőt a borítóképet is képes kis méretben a képernyőre varázsolni. A mókás, szívárvány színeiben játszó, mozgó téglatestekből álló díszítőeffekt pedig csak a hab a tortán. Az is pirospontot érdemel, hogy a zene elindítása után nyugodtan lehet ide-oda vándorolni a menürendszerben, képeket nézegetni, tovább folytatódik a zajongás, csak videó vagy a böngésző elindításakor likvidálja a muzsikát. HDMI csatlakozó használata esetén képes a Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, illetve DTS-HD jelek továbbítására egy megfelelő erősítőhöz, ami azért szintén alapelvárásnak tekinthető ma már egy ilyen kaliberű eszköztől.
Videók
A videók vizsgálatához a szokásos tesztanyagot használtuk. Meglehetősen lassan tölti be őket, az indítás eltart néhány másodpercig, és ezután rövid ideig csúnyán szaggat a kép. Az H.264 TS és a 3,8 kbps bitrátájú MKV esetén ez a szaggatás később is érezhető volt enyhén, a Killa_sample esetében pedig a töltögetést jelző sáv néhányszori felvillanása volt az, ami nem válik a modell dicséretére. A többinél viszont gyakorlatilag hibátlanul teljesített. A tónusokkal és a zajossággal még a fent kifogásolt anyagok esetében sem volt semmi gond. Az viszont nem tetszett nekünk, hogy a távirányító kialakítása miatt nincs mód közvetlen beletekerésre, a kezelőfelület ráadásul igen hamar eltűnik, és fejezetek önálló kialakítására sem képes az elektronika. A külső feliratok kezelését támogatja, és a 24p lejátszás is megoldott.
Böngésző
Jó nagy divat mostanában minden hasonló jellegű eszközbe, illetve a fejlettebb tévékbe saját, teljes értékű böngészőt integrálni. A baj az, hogy ez sok esetben elég rosszul működik. Lassú, nem támogatja a flasht, szóval csak inkább valamiféle mókusvakítós funkciót tölt be. Sajna itt is kicsit hasonló a helyzet. A QWERTY billentyűzetnek hála viszonylag gyorsan begépelhető a kívánt URL, ráadásul a History megjegyzi, merre kolbászolt az ember a hálón, és a Flash kezelését is támogatja. Viszont a touchpad úgy hiányzik, mint egy falat kenyér. A nyilakkal irányítani a "kurzort" több mint fárasztó, egy komplexebb weboldal esetén gyorsan bele lehet unni az egészbe...
Értékelés
A Boxee Boxot egyszer sikerült lefagyasztani azzal, hogy egy videó lejátszása alatt össze-vissza nyomogattuk a QWERTY billentyűzetet. Ez olyan profi munka volt, hogy az első újraindítás után nem is állt fel a rendszer, de kapott még egy esélyt, amivel azért már tudott élni. Mindent számításba véve túlzás lenne állítani, hogy tökéletes eszközről van szó: a sete-suta távirányító, a néha akadozó médialejátszó és a fagyás ezt lehetetlenné teszi.
Viszont az is igaz, hogy korrekt kis masina ez a Boxee Box. Menőn néz ki, menürendszere könnyen kezelhető és szintén jól fest. A beállítások gazdagsága is dicsérhető, akárcsak az elérhető bőséges netes tartalom, a filmek, applikációk, illetve az ez esetben valóban használható beépített böngésző. Bár az 57 000 forintos ár kicsit soknak tűnik, azért kijelenthetjük, hogy tetszett nekünk!
D-Link Boxee Box DSM-380 médialejátszó
elefant
A Boxee Boxot a D-Link magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.