Hirdetés
Tesztelés, értékelés
A túlhajtás befejeztével elvégeztünk néhány mérést, csak hogy lássuk, az NVIDIA chipkészlet hogyan reagál ezekre a módosításokra. Első ránézésre kicsit értelmetlen eredményeket kaptunk, és ugyanez a helyzet a második ránézés után is. Az Everest memóriaolvasás-tesztjéből jól látható, hogy az nForce chipkészletnek az aszinkron móddal problémái akadnak, de nem értjük, hogy a szinkron 333 MHz-es eredmény hogyan lehet magasabb az 500-asnál. A picit magasabb időzítések miatt lenne? Ez kétségbevonható, az időzítéseknek nincs ekkora hatása a sávszélességre. Az írásteszt egyértelműen FSB-limites, de hogy ezen felül miért az aszinkron módnak kedvez, az rejtély. Másolásban csak kis különbségek jöttek ki, itt éppen a szinkron magasabb órajelű beállítás nyert. A memóriakésleltetés-tesztben viszont az alacsonyabb FSB volt a nyerő, ami logikátlan.
A SuperPI eredmények közel azonosak, bár az alacsonyabb FSB és szinkron memóriaórajel párosa itt is győzött. Ugyanakkor a WinRAR benchmark az aszinkron memóriaórajellel szimpatizál, és a magasabb rendszerbusz órajel hatására lelassul. Arra gyanakszunk, hogy a magasabb FSB/órajel páros szinkronizálásához a chipsetnek valamiféle bűvészmutatványra van szüksége, ami lassítja az adatforgalmat, az NVIDIA-nál sosem lehet tudni.
Értékelés
A három memóriapár szépen állta a sarat, végülis a 4 GB-os kiszerelésen kívül mindkét kit vitte a DDR3-2000-es beállítást, ami azért nem piskóta. A 2 GB-os 1333 MHz-es, illetve a 2 és 4 GB-os 1600 MHz-es DDR3 párosok várható árai rendre 19 500, 21 000 és 40 500 forint körül alakulnak majd. Az Overclocking CEC modulokra 10 év garanciát vállal a gyártó. Végignézve az árlistákat úgy tűnik, hogy a CSX CEC3-asok ára kedvező, valamivel drágább a noname moduloknál, de olcsóbb a tuningra szakosodott cégek (Corsair, OCZ, Kingston stb.) termékeinél, ezért a vételük szerintünk igencsak megfontolandó. A modulok tuningban meggyőzően teljesítettek, de mint már említettük, a túlhajtásra nincs garancia. Az XMP támogatása és az ára miatt mi valószínűleg az 1333-as kitet választanánk.
Ugyanakkor nem hagyhatjuk szó nélkül, hogy az übertuningos DDR3-as memóriáknak egyelőre úgy tűnik, hogy eddigi értelmetlen létezésük után később sem fogjuk sok hasznát venni. A Core processzorok adatéhségét a rendszerbusz korlátozza, azzal szinkronban járatva egy DDR2-es memória bőven elegendő. A Nehalemről meg úgy hírlik, hogy csak 1333 MHz-es órajelig fogja támogatni a DDR3-as modulokat (ez még változhat), szóval ha ez így lesz, akkor mire fel ez a nagy sebességőrület?
![]() | ![]() |
Compustocx CSXO-CEC-1333-2GB-KIT | Compustocx CSXO-CEC-1600-2GB-KIT |
fLeSs
A CSX memóriákat a Compustocx hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.