Hirdetés

CM Storm Stryker – óriástorony fehérben

Külső

Jó munkát végzett a Cooler Master a CM Storm márka bevezetésével. Alig néhány évvel elindítása után közkedveltté vált a játékosok és modderek körében is. Sikerét anno házakkal alapozta meg, ami nem is csoda, hiszen az anyamárka, a Cooler Master óriási tapasztalatokkal bír ezen a téren – ezt ügyesen használta ki a 2008 végén bemutatott Snipernél. Kezdetben az volt a trend, hogy egy-egy Cooler Master váz kicsivel a bemutatása után megjelent markáns, CM Storm gúnyában is, ám az utóbbi időben viszont ez megfordult. A fehér Stryker és a pár hónappal előtte bejelentett, fekete Trooper teljesen újat mutat az óriástornyok kategóriájában.

A látványos, óriási dobozból egy fehér számítógépház bukkant elő, amin nem lepődtünk meg különösebben, hiszen az utóbbi időben újra divatba jött ez a szín még a legnagyobb számítógépházaknál is. Azt viszont furcsálltuk, hogy a fehér részek fényes kidolgozásúak, idővel minden bizonnyal karcolódni fognak, különösen, ha rendeltetésszerűen használjuk majd a házat, vagyis a tetejére szerelt fogantyúját markolva hordozzuk LAN-partiról LAN-partira. Valószínű, hogy ezt a szállítást azért nem gondolták olyan komolyan, mert a ház hatalmas: üresen is közel 14 kilogrammot nyom, de készre szerelve ennek akár duplája is lehet, de a 20 kg-ot még egy szerényebb összeállítással is garantáltan át fogjuk lépni.

A Stryker újdonsága a Trooperrel szemben az eltérő szín mellett az új, ablakos oldalpanel. A ház megjelenése a világos szín ellenére sem idéz hűtőszekrényt, ügyesen vadították meg a fekete részletekkel. Az előlapon például kilenc 5,25 hüvelykes bővítőhely sorakozik a korábbi CM Storm és Cooler Master tornyokból már ismert, könnyen szerelhető, rácsos, porszűrős takarólemezekkel. Alájuk került még egy CM Storm logós takarólemez, ami mögött kihúzható fiók rejtőzik. Hátul az XL-ATX alaplapóriásokhoz előkészített kilenc bővítőhely dominál, fölöttük 140 milliméteres ventilátor, alattuk a táp helye terpeszkedik.

Az olyan modern, de csúcsszinten már szinte kötelezőnek mondható megoldásokat sem hagyták ki, mint a vízhűtés csöveinek kivezetőnyílásai vagy a tizedik, többire merőleges bővítőhely, ahová a billentyűzet és egér kábele fűzhető be megelőzendő a perifériák ellopását, ami LAN-partin előfordulhat. Még a csúcskategóriában is ritkán látott extra a felső porszűrő; a Strykerben ez egyetlen mozdulattal kiszedhető, könnyen tisztítható.

Még a külsőről

Az előlapi panelt a homlokzat és a tető találkozására helyezték, és alaposan megrakták csatlakozókkal. Van itt négy USB (ebből kettő 3.0-s), hang ki- és bemenet, reset gomb és egy nagyobb fekete kezelőpanel. Utóbbin a bekapcsológomb dominál, az alatta lévő két gombbal szabályozhatjuk a beépített ventilátorok fordulatszámát (legfeljebb öt darabét), a harmadikkal pedig világításuk kapcsolható ki-be (gyárilag az első kettő 120 milliméteres világítós). Egy olyan csúcskategóriás és drága háznál, mint a Stryker, eléggé zokon vesszük a reset alatti vak csatlakozót, ami a Trooperben még eSATA volt. Némileg kárpótol érte az előlap felső részén kivágott nyílás, amibe 2,5 hüvelykes, SATA merevlemezeket dughatunk.

Az előlapon alsó részén megbújó dobozt már említettük; eléréséhez az előtte lévő díszbetétet kell eltávolítani két oldalának benyomásával. Mögötte két csavar tartja a fedeles dobozkát, de ezek nélkül is stabilan a helyén mard, inkább csak szállításhoz csavarták be őket, biztosítéknak. A műanyagdoboz éppen elég lesz kisebb tartozékoknak, csavaroknak, pendrive-oknak, miegymásnak, de egy gamer egér már nem fér bele.

Nagy megelégedéssel nyugtáztuk, hogy alul nemcsak a táp, hanem az elé helyezhető ventilátor szellőzőnyílásán is a felsőhöz hasonlóan könnyen kiszedhető porszűrő van. Szintén szűrősek az előlap bemeneti nyílásai, csak a hátsó kimeneti nyílásra és az oldalfal első részére vágott résekre nem került szűrő, igaz, utóbbiak kétrétegű rácsozást kaptak.

A CM Storm Strykerhez két adag kiegészítő jár. A kisebb csavarokat, kötegelőket, a 12 voltos tápellátó hosszabbítóját, a hangszórót és az esetleges 3,5 hüvelykes floppymeghajtó vagy kártyaolvasó előlapi rögzítéséhez való toldókat az alsó fiókba tették; a 3,5 hüvelykes merevlemezekhez való nyolc tálca egy külön dobozba került. Ezek a modern házaknak megfelelően rezgéscsillapítottak, és 2,5 hüvelykes egységek fogadására is felkészítették őket.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése CM Storm Stryker – SGC-5000W-KWN1
Elérhető színek fehér (a fekete testvérmodell Trooper néven fut)
Mérete (ma x mé x sz) 606 x 579 x 250 mm
Tömege 13,7 kg
Anyaga acélváz műanyag tetővel és előlappal
Beszerelhető alaplapok ATX, XL-ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 9 db
3,5"-os helyek száma 1 db külső (5,25 hüvelykesből átalakítva)
8 db belső (mindegyik 2,5 hüvelykesre alakítható)
2,5"-os helyek száma 1 db külső
4 db belső (továbbá a 3,5 hüvelykesek)
Bővítőkártyák száma 9+1 db
Hűtés elöl két 120 x 120 x 25 mm-es világító ventilátor,
hátul 140 x 140 x 25 mm-es ventilátor,
felül 200 x 200 x 25 mm-es ventilátor vagy két 140 mm-es ventilátorhely,
alul két 120 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, 2 db USB 2.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák porszűrők elöl, felül és alul, szabályzó 5 ventilátorhoz, tárolódoboz, szállítófül
Gyártó honlapja www.cmstorm.com
Termék honlapja Stryker
Fogyasztói ára kb. 50 000 forint
Garancia 3 év

Belső

Belül az óriás, fehér tér egy műtőre emlékeztet, mert nemcsak a burkolati elemeket, hanem a vázat is fényes fehérre festették. Nehéz megmondani, mennyire lesz tartós ez a szín, rövid találkozónk alatt egészen igényesnek tűnt, bár az oldallapokat tartó csavarokat kioldva sikerült egy kicsit lekaparni belőle. A hatalmas gyomorban négy fehér ventilátort találtunk, a két merevlemezdobozon egy-egy 120-ast, hátul egy 140-est, felül pedig egy 200-ast. További két 120-as rakható alulra, de ehhez el kell távolítani a négy 2,5 hüvelykes meghajtó fogadására képes fémkeretet. Ha a fióknak is búcsút mondunk, akkor nem csak felülre, hanem alura is befér majd egy folyadékhűtéses dupla radiátor.

Alapvetően keresztirányban építették be a merevlemezek két dobozát, de ezek egy jó adag csavarozás és szerelés árán normál irányban is betehetőek, hogy a merevlemezek ventilátorai is beszálljanak az "elöl beszív, hátul kifúj" szellőzési képletbe. Ehhez a dobozok mellett az őket tartó oldalsó paneleket is el kell távolítani, majd elforgatva beszerelni.

Egy doboz három 5,25 hüvelykes helyet foglal el, és négy adattár fér bele, így kiszámolható, hogy két doboz mellett három szabad 5,25 hüvelykes helyünk marad, ami az esetek többségében elég lehet. Ha szerzünk még egy winchesterdobozt, akkor a felső három 5,25-ös helyre akár be is tehetjük. Persze egyesével is feltölthetjük merevlemezekkel ezeket a helyeket, mert a szerelőkészletben vannak olyan hosszú csavarok, amelyekkel a 3,5 hüvelykes tárakat rögzíthetjük.

Természetesen a tetőpanelt is megbontottuk, hogy lássuk, menyire komoly a szállításhoz kialakított fogantyú rögzítése. Meglehetősen masszívnak találtuk, az erős fémlemezt nyolc szegecs fogja a ház vázához. Okos húzásnak tartjuk, hogy hátra tettek még egy masszív fület, ami kívülről jól el is érhető, mert borítékolható, hogy a készre szerelt ház farnehéz lesz, és olyan súlyos, hogy inkább két kézzel fognánk meg.

Szerelés

Hatalmas mérete révén nagyon kényelmesen szerelhető a CM Storm Stryker. Minden csavarmenethez, fülhöz és bújtatónyíláshoz jól odafértünk, mindennek van helye bőségesen, akár 322 milliméter hosszú VGA-kat és 186 milliméter magas processzorhűtőt is feltehetünk az alaplapra. Legfeljebb azt lehet nehezményezni, hogy az 5,25 hüvelykes meghajtók rögzítéséhez hagyományos csavarokat kell használni.

Hátul, a CPU-foglalat környékén, a jó alaposan kivágott alaplapi tálca mögött nem volt a szokásosnál nagyobb hely (kb. másfél centiméter), de az oldallap kidudorodó kialakításának köszönhetően kényelmesen elfért itt a táp vaskos kábelkötege is. Konfigurációnk Cooler Master tápjának átlagos hosszúságú vezetékére szerelt 12 voltos alaplapi kiegészítője éppen elért rendeltetési helyére, ezért nem kellett a mellékelt toldót használnunk.

Nem mértük meg pontosan, hogy mennyit nyomott, de a készre szerelt Strykert nem volt kényelmes a felső fogantyújánál fogva cipelni. Egy kézbe fogva oldalra húzott, és 250 milliméteres szélessége miatt nehéz volt lépkedni vele. Térdünkkel éppen az oldalfal ablakos részét vertük, normál szélességű ajtón áthaladva nagyon figyelnünk kellett, hogy ne verjük oda a ház elálló alsó sarkait. Tovább bonyolította a szállítást, hogy a gép egy optikai meghajtóval és merevlemezzel még könnyű VGA-t és tápot használva is farnehéz lett. Sokkal biztonságosabban szállíthattuk volna kerekeken, vagy elöl és hátul két fogantyúval tartva.

Tesztelés

Szokásos, paraméterei alapján elavultnak tűnő, de mai viszonylatban is meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott konfigurációnkkal teszteltük a CM Storm Strykert. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat és korábbi tesztalanyainkat használtuk.

  • Intel Core 2 Duo QX6700 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. A méréseket 24 Celsius-fokos szobahőmérsékleten végeztük. Az első menetben a processzorhűtőt percenként 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk, a Casetekben első és hátsó ventilátort használtunk, míg a Stryker összes ventilátorát maximumra húztuk. Fontos még kiemelni, hogy a ventilátordobozokat úgy fordítottuk, hogy előről szívják be a friss levegőt, és a ház belseje felé továbbítsák.

A négy komoly ventilátor hangja alapján nem lepődtünk meg azon, hogy első tesztkörünkben a Stryker az élen végzett. A ventilátorok mellett minden bizonnyal az is szerepet játszott a jó teljesítményben, hogy az oldallapok elején lévő nyílásokat eltakarták a merevlemezdobozok, így az elöl (és alul) be, hátul (és felül) ki szellőzési képletbe nem zavart bele semmi. A ventilátorok egészséges szélzaján kívül további zajt, rezonanciát, ilyesmit nem hallottunk.

A második körben a Stryker ventilátorait leglassabb állásba tettük. Ekkor olyan keveset forgott a felső 200 és a hátsó 140 milliméteres, hogy szabad szemmel nézve elkülönültek a hétágú lapátkerék egyes lapátjai. Mondani sem kell, hogy ekkor lényegesen csendesebben dolgoztak, mint korábban, így a percenként 1500-as fordulatra lassított processzorhűtő is jól hallatszott mellettük. Ezúttal a CM Storm nagytornya a mezőny közepén végzett, de látni kell, hogy a Cooler Master Cosmos II ezüstérmes teljesítményétől csak egyetlen Celsius-fok választotta el, ami nagyszerű eredmény ilyen csendes ventilátorállással.

Végezetül alaposan megizzasztottuk a Strykert – legalábbis azt hittük, hogy a nagy, processzor körüli szellőzőnyílásokban nem dúskáló, alsó tápos konstrukció majd megszenved, ha kikapcsoljuk a ház ventilátorait, de nem így történt! Bár a mezőny legelejét nem veszélyeztette, azért a Cosmos II mögött újra egy Celsius-fokkal lemaradva az ötödik hely nagyon szép produkció egy ekkora háztól.

Amíg ment a merevlemezdoboz ventilátora, a benne csücsülő winchester nem melegedett 40 °C fölé, amikor viszont a többivel együtt a doboz szellőztetőjét is kikapcsoltuk, félórás terhelés után 47 °C-ot mértünk. Nem veszélyes érték ez, de nagy kánikulában inkább kapcsoljuk be az első ventilátort.

Értékelés

Ma már egyre kevesebben választanak számítógépükhöz óriási toronyházat, de aki a CM Sotrm Strykerére voksol, semmiképp sem fog rosszul járni. A házban benne van az az anyag, amitől masszív és tartós lesz, biztos, hogy több konfigurációváltást megél majd, ami szellős belső kialakítása és jó szerelhetősége miatt zökkenőmentesen zajlik majd. Akkor sem leszünk bajban, ha hatalmas (XL-ATX) alaplapot, több VGA-t és rajtuk vízhűtést alkalmazunk, mert a komponenseknek bőven van hely.

Csendmániásoknak sem feltétlenül kell kerülniük a Strykert, mert beépített vezérlője segítségével lehalkított ventilátorokkal szép csendben dolgozott, miközben hűtési képességei nem romlottak sokat. Az is jól jár vele, aki fájlszervert épít, akár kilenc 3,5 hüvelykes és további öt 2,5 hüvelykes winchestert beszerelhet mindenféle kiegészítő nélkül.

Világos, hogy egy ilyen ház nem lehet olcsó: a CM Storm Stryker körülbelül 50 000 forintba kerül, ami nem kevés pénz, de gondoljunk csak bele, hogy mennyi ventilátort, mekkora méretet és milyen extrákat (ventilátorvezérlő, tárolórekesz, porszűrők stb.) kapunk, a hasonló kaliberű Cooler Master Cosmos II pedig közel háromszor ennyibe kerül. Nekünk határozottan tetszett a fehér színű Stryker, kategóriájában ajánlott címet adunk neki. Akinek ez az árnyalat nem jön be, néhány ezressel olcsóbban megveheti ugyanezt a házat fekete színben, CM Storm Trooper néven.


CM Storm Stryker ház
(annak, aki óriási tornyot keres)

rudi

A CM Storm Stryker házat a Cooler Master bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés