Hirdetés
Moddervilág
2013 első Heti Szemléjének Moddervilág szekciójába egy olyan érdekes építményt választottunk, amely egy trilógia középső darabja. Az Opprezzors: Annihilation Squad modot Masbuskado készítette; mi hármasának középső, kettes számú gépet vesszük most közelebbről szemügyre.
A munka természetesen most is precíz tervezéssel kezdődött: a kétdimenziós ábrák CorelDraw X15-ben készültek, majd a SolidWorks 2011 tervezőprogramban már 3 dimenziós modellként állt össze. Utóbbi mozzanat nem csak azért fontos, hogy az addig csak fejben ötletfoszlányokként élő részletek végre egy egységet alkothassanak, hanem ilyenkor könnyen és még idejében lehet orvosolni az olyan pontatlanságokat és tervezési hibákat, amelyek később esetleg gondot okozhatnának a hardverkomponensek beköltöztetésekor.
Ezek után nem meglepő az a tény, hogy ez a casecon teljes mértékben a nulláról épült, a legtöbb alkatrész egyszerű acél- és plexilapként kezdte életét. Persze a készítő nem azért ölt több mint 70 órát a CAD tervezésbe, hogy utána egyszerű kéziszerszámokkal essen neki a munkának, ráadásul ez a projekt komplexitása miatt szinte lehetetlen is lett volna. Az acélelemeket CNC vezérlésű présgép (stancoló) köpködte ki magából, amit egy szintén CNC vezérlésű élhajlítógép kényszerített a megfelelő pozícióba. A plexialkatrészek lézervágó segítségével nyerték el végleges formájukat. Az „érdemi” munka mondhatni csak ezután kezdődhetett.
A szerkezet két oldalán egy jól ismert MNPCTech 3D ventilátorrács figyel, ami viszont alapos optikai tuningon esett át. Nem csak vadító fekete-vörös fényezést és tökéletes polírozást kapott, de mögé még egy egyedi tervezésű plexirács is került, amin természetesen a projekt logója látható.
A többi fémfelület is megkapta az imént említett kezelést és porfestést, valamint a Cooler Master GeminII M4 processzorhűtő bordája sem úszhatta meg a színváltozást. Az alaplaptálca és egyéb burkolati elemek fekete fényezést kaptak. A különböző kész alkatrészek végül csavarozással kezdték elfoglalni végső helyüket.
Az ECS H61H2-I3 Mini-ITX szabványú alaplapba egy Intel Pentium G645 processzor került, mellette Crucial Ballistix memóriamodulok és egy 60 GB kapacitású OCZ Vertex Plus R2 SSD lakik.
A szerkezet egyik érdekessége, hogy a teteje két darab, kézzel készült masszív zsanér segítségével egy mozdulattal felnyitható, így pillanatok alatt hozzáférhetünk a gép belsejéhez és a főbb hardverekhez. A koncepció másik lényeges eleme, hogy az alapvető kialakítás egy előre kinyúló formát ábrázol, ami első pillantásra elég billenékenynek tűnik, Masbuskado szerint azonban a stabilitással nincs semmi gond, mert a konfiguráció legnehezebb darabja, egy Cooler Master tápegység legalul helyezkedik el, így a súlypont biztonságosan hátul van.
Az alkatrészek összeszerelése, a hardverek beépítése és a fények bekötése közben nem akadtak különösebb nehézségek, ez főleg annak köszönhető, hogy ez a háromdarabos projekt második alkotása, és az első építése során számos hasznos tapasztalatra tett szert az alkotó. Végeredményként pedig egy olyan kompakt és formabontó modot kaptunk, aminek minden szegletén felfedezhetünk valamilyen egyedi vonást. A képekkel gazdagon illusztrált munkanapló a bit-tech.net oldalán, a részletes képgaléria pedig következő oldalunkon tekinthető meg.
A történethez hozzátartozik, hogy az elkészült három gépből kettő elárverezésre kerül, Masbuskado pedig a befolyt összeget saját, Primera Esperanza nevű nonprofit szervezetének alapjába helyezi, amelynek célja a harmadik világban élő, nehéz sorsú gyermekek számára speciális iskolák építése.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!