Hirdetés
Képminőség
Tapasztalataink alapján – sajnos – bátran kijelenthetjük, hogy a mega-, giga-, ultra- és hiperzoomos masinák optikái kivétel nélkül szenvednek valamilyen hibától. Ez egyrészt bonyolult felépítésüknek, másrészt áruknak tudható be. Nem véletlen, hogy egy cserélhető objektíves masinához akár másfél millió forint is lehet egy 400+ mm gyújtótávolságú optika.
Szemre elég alacsony az ekvivalens 24 mm-es gyújtótávon a hordózás. Ezt a gyártó digitális képjavítással éri el, ami a képeken meg is látszik (torzítás, felbontás esése, képminőségromlás a képek sarkaiban). A tartomány másik végén sem tapasztalható torzítás.
Kapunk cserébe kromatikus hibákat (zöld és lila szellemkontúrok), melyek fotóink szélei és sarkai felé haladva egyre durvábban jelentkeznek, de sajnos a becsillanások sem idegenek az SX30 IS optikájától. Teljes mértékben érvényesül a valamit valamiért elv.
Képmintáinkon megfigyelhető, amit korábban említettünk: a 24 mm-nek megfelelő gyújtótávolságon készült képek széleinek 1/3 – 1/3 része (és a sarkokban is) gyengébb minőségű, mint középen. Az optika telecentrikus végén nem lettünk figyelmesek zavaró képi hibára. A fénymérő rendszer általában pontos volt, nehézkes fényviszonyok közepette előfordult egy-egy esetben, hogy picit világosabb képet kaptunk a kelleténél. Műfénynél viszont a fehéregyensúly bizonytalankodott, amint az zajos képeinken is látszani fog:
A készülék zajszintje ISO 80-on és 100-on szinte azonos, majd ISO 200 és 400 jelenti a következő lépcsőt. Utána ISO 800-on következik be egy további minőségromlás, amit végül ISO 1600 fejel meg. Ezen a csúcsértéken a pixelmosás mellett sárgás foltosodás is jelentkezik, ami tovább rontja a képminőséget. Tapasztalataink ezt mutatják, hogy ISO 400-ig bezárólag elégedettek lehetünk a képminőséggel, utána azonban rohamosan romlik a helyzet. Íme borús időben felvett fotónk ISO 800-on:
A Canon SX30 IS képminősége csupán átlagosnak mondható, de csak akkor, ha nem vesszük túl szigorúan az optika torzításait. A hatalmas gyújtótávolsági tartománynak mindig ára van; ennél a készüléknél az erős CA, a becsillanások, valamint a képek szélein és sarkaiban látható, kifelé haladva egyre erősebb minőségromlás okoz bosszúságot. A JPEG-motor sem túl kifinomult – lehet, hogy engedni kellett volna a RAW képrögzítést is.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!