Canon SX30 IS – harmincötszörös nagyítás

Filmfelvétel és értékelés

Mozgóképeket legfeljebb 1280x720 felbontásban vehetünk fel az SX30 IS-sel. A felvett kép minősége közepes/jó, a sztereó hangé pedig jó/nagyon jó. Rögzítés közben használhatjuk az optikai zoomot, a hangfelvétel sem szünetel ilyenkor, ami határozottan jó pont, a kettős zoomsebességgel pedig elkerülhető a léptetőmotor hangjának zavaró hatása. AF is van, de ami sokkal hasznosabb: a képstabilizátor is munkába vethető. Filmjeinkre rátehetjük az egyes színhatás-szűrőket, így akár szépiában vagy fekete-fehérben is felvehető egy film. A dioráma hatáson kívül más nem alkalmazható (pl. halszem). Ugyan felvétel közben nem változtatható meg sem a záridő, sem a rekesz értéke, de az expozíciós korrekcióval sötétíthetjük vagy világosíthatjuk a képet. A mikrofon érzékenysége állítható, amit vagy az automatikára bízhatunk, vagy magunk állíthatjuk be az adott témához. Hasznos kiegészítő a szélzaj szűrése is. Az elektronika amúgy átlagos sebességgel alkalmazkodik a fényviszonyok változásához, de teszi ezt teljesen átmenetmentesen, így az esztétika nem romlik. Tesztfilm.

Értékelés

A megagiga-zoomos gépek a gyártók utolsó, igazi, szabad játszótere. Itt aztán szívük szerint kiélhetik megalomán hajlamaikat, ha már elvették tőlük a megapixel-hajszolást. A Canon PowerShot SX30 IS a maga harmincötszörös átfogású optikájával, ami ráadásul ekvivalens 24 mm-ről indul, igazi unikum a csőrikék közt – már alig várjuk, ki és mikor lépi meg a 40-szeres optikát felvonultató gépet.

A gyártó végső soron így áldozta fel a képminőség jó részét a milliméterek oltárán – a nagy átfogásnak mindig megvannak a maga hátrányai, melyekkel itt is bőségesen találkozhattunk (flare, CA, torzítás). A JPEG motor sem igazán tündökölt, ennél sokkal többre, jobbra lenne képes a Canon. Tulajdonképpen, ha jobban belegondolunk, hogy mire is jó egy ekkora gyújtótávolsági tartomány, melynek bő 800 mm a vége, akkor arra a következtetése jutunk, hogy konkrétan semmire. Ilyen minőség mellett a 800+ mm-es vég is csak kukkolóknak jó, akik az utca túloldalán lakó szőke lány egy-egy mozdulatát szeretnék elkapni a csipkés függöny mögött.

Összegezve a látottakat tetszett a 24 mm-es kezdet, tetszett a hatékony képstabilizátor, a kihajtható LCD és a rugalmas filmfelvétel. Nem tetszett azonban a képminőség, az EVF, sem az egyszerű panorámasegéd. A halszem hatás sem győzte meg egyik szerkesztőnket sem, túl digitális a hatása. Ezek szellemében most nem osztunk díjat, ám a maga nemében egyedi géppel találkoztunk.

Termék megnevezése Canon PowerShot SX30 IS
Jellemzés A hiperzoomok (jelenlegi) koronázatlan királya.
Pro + Ekvivalens 24 mm-ről induló optika,
+ nagyon jó képstabilizátor,
+ hasznos szolgáltatások, funkciók,
+ egyes szűrőket filmfelvételhez is lehet használni,
+ jó mozgóképminőség,
+ a gyújtótávolság tekintetében jó fényerejű optika,
+ teljesen manuális mód állóképekhez,
+ manuális fókuszálás,
+ zoomsegéd,
+ színsemleges, erős vaku,
+ külső vaku csatlakoztatható,
+ gyors működés.
Kontra - Erős CA és flare,
- gyenge állóképminőség,
- elektronikus kereső képe kicsi, sötét és alacsony felbontású,
- primitív panorámasegéd,
- ISO 400 fölött erősen romló részletgazdagság,
- nincs RAW felvétel.
Ergonómia
Képminőség
Mozgóképek minősége
Ár/érték
Felépítés, anyaghasználat
Ennyire kellene -
Alternatívák Olympus SP-800 UZ, Nikon Coolpix P100, Samsung WB5000

MLaca

A Canon PowerShot SX30 IS fényképezőgépet a Canon Hungária Kft.-től kaptuk tesztelésre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Canon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés