Tapasztalatok
Kijelző
Bár nem OLED panel dolgozik a TUF Gaming A16 Advantage 2023-ban, az ASUS azért nem spórolt ott, ahol ez nagyon látszana a képernyőn. Központi eleme egy BOE gyártotta NE160WUM-NX2 egység, mely 288 cd/m² maximális fénysűrűséget és 1460:1 kontrasztarányt kínál. Az előbbi érték nem éppen kiemelkedő, de beltéri használatra megteszi, egy nem kifejezetten mobilitásra tervezett notebooknál ezzel nincs semmi gond. A kontrasztarány viszont nagyon jó, és ez a látható dinamikatartományra is jó hatással van.
Hirdetés
A színvisszaadás is rendben van, 73% DCI-P3 és 70% Adobe RGB áll rendelkezésre, a színhűség pedig remek, semmi akadálya nincs, hogy multimédiás feladatokra is bevessük a számítógépet, amiben a háttérvilágítás egyenletessége is szerephez jut.
Használat közben
A notebook terhelés nélkül, az alapbeállítások használata mellett gyakorlatilag némának tekinthető – hűtése nem teljesen passzív ugyan, de elég halk ahhoz, hogy normál távolságból fülelve csak egy halk surrogást hallhassunk. Ha viszont elkezdjük csak egy kicsit is terhelni, akkor már hamar magasabb fokozatba kapcsolnak a ventilátorok. Ezek maximális hangereje a Performance profil esetén még éppen az elfogadható határon belül marad, viszont a Turbo fokozatra váltva kifejezetten feltűnővé válik. Szerencsére hangjuknak nincs idegesítő komponense, nincs semmilyen sípolás, zörgés.
Ami a belső világot illeti, a Gaming A16 érezhetően melegszik még terhelés nélküli állapotban is, láthatóan ezzel kell fizetnünk a halk hűtésért. A burkolat legmelegebb része a billentyűzet középső, felső részénél van, itt 35-37 °C-okat is mértünk még ilyen állapotban is, míg a CPU is bőven 50 °C felett „üzemel”. Ez igazából nem gond, inkább legyen meleg a CPU, mint hangos a hűtés, de az tény, hogy ebből egy viszonylag magas alapfogyasztásra lehet következtetni ezekben a profilokban.
Ez a magas alapfogyasztás egyébként eléri a 10 wattot az APU részéről, ami elég soknak tűnik alapállapotban (ne feledjük, hogy itt az IGP is dolgozik, ez az AIDA64 adatai szerint körülbelül 4-5 wattot jelent). A Windows alapprofiljára váltva kicsit csökkennek az értékek, ilyenkor az APU TDP-je 8,5 wattra esik vissza, ha pedig akkumulátoros üzemmódot használunk, máris 6 wattnál tartunk (és ebből ilyenkor levonható az IGP 3 wattja).
Ha terhelni kezdjük számítógépet, az APU fogyasztása Performance profil esetén 62 watt fölé ugrik, majd kis kilengés után 60 watton stabilizálódik, miközben hőmérséklete 95 °C-ra emelkedik. Turbo profil esetén egy viszonylag jelentős, 10 wattos „tuningot” kap a Ryzen 9 7940HS, de a maximális hőmérséklete tulajdonképpen nem változik – csak a hűtés hangereje nő meg. A burkolat ilyenkor természetesen alaposan felforrósodik, a legmelegebb részeken hőfoka megközelíti az 50 °C-ot is, de a billentyűzet egy nagyobb tartományában is 40 °C feletti értékeket láthatunk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!