Hirdetés

Ac-s Wi-Fi csúcssebesség Asus eszközökkel

Az Asus új routere és PCI Express adaptere eddig nem látott vezeték nélküli átviteli sebességet produkál.

Hirdetés

Asus RT-AC66U router

Az Asus RT-N66U routere az n-es Wi-Fi éra egyik leggyorsabb megoldása volt. Most az utódjával, Asus RT-AC66U-val ismerkedünk meg, ami a Wi-Fi legújabb, IEEE 802.11ac szabványának véglegesítés előtti változatával működik. Mellé az Asus PCE-AC66 formájában egy igazán komoly Wi-Fi adaptert is kaptunk.

Az új router külsőre teljesen azonos elődjével, tehát meglehetősen nagy, de határozottan router formája van. Bár felső részét tetszetős, drágakő lapjaira emlékeztető csiszolt mintával látták el, és elég fényes is, mégsem akar olyan erőltetett módon szobadísz lenni, mint egyes konkurensei. Éppen ezért a beépített antennákkal sem bajlódtak, hanem három jó nagy „pálcát” szereltek rá, melyeket igény szerint akár még nagyobbakra cserélhetünk. A tető első részén kéken világító állapotjelző LED-ek sorakoznak; aktív interneteléréssel, Wi-Fi és néhány Ethernet klienssel, illetve USB adattárral meglehetősen karácsonyfa-hatást keltenek.

Házul a szinte kötelező, négy darab, sárga LAN és kék WAN aljzat mellett két USB kaput, továbbá bekapcsoló, WPS és picike reset gombot találtunk. A mellékelt állvánnyal élére állítható a router, így elvileg jobb rádiós teljesítmény érhető el, de ilyenkor a bekötött Ethernet vezetékek elég csúnyán a levegőbe emelkednek. Tovább fokozható ez a káosz, ha megpróbáljuk falra szerelni a routert: ilyenkor a kábeles és az antennák egymás útjába állhatnak. Talán mégis jobb lett volna belülre tenni az antennákat, hiszen a gyártók szerint azzal a megoldással is elérhető a külső megoldások teljesítménye.

Jó alaposan elbarikádozták az RT-AC66U belsejét, ezért nem álltunk neki szétszedni. Megbíztunk az internetes forrásokban, melyek szerint a burkolat alatt Broadcom elektronika dolgozik, szinte hajszálra ugyanaz, mint a D-Link és a Netgear versenytársakban, melyeket korábban teszteltünk. A router központi processzora a Broadcom BCM4706, a 2,4 illetve 5 GHz-es rádiós egység BCM4331 illetve BCM4360, a gigabites switch szerepét pedig a BCM53115 lapka játssza.

A router működése

Kezelőfelületben sem sokat újítottak az Asusnál, de nem is kellett, hiszen már az RT-N66U is egy nagyon modern, kezdő felhasználók számára is könnyen kezelhető felületet kapott. Az ő szempontjukból hátrány lehet, hogy nincs magyar nyelvi támogatás, és a magyarázó szövegekkel nem bántak bőkezűen. Előbbire biztató hír, hogy már készül a magyarítás, várhatóan májusban meg is jelenik a firmware, ami már ezt is tartalmazza. Megjelenítésbeli problémát jelenthet, hogy a kezelőfelület több mint 900 pixel magas, így nemcsak az átlagos notebookok 768 pixel magas képernyőjén, de internetböngészőben még a Full HD felbontás 1080 pixeles magasságában sem feltétlenül fér ki.

Az első indítás után a router IP címét böngészőbe írva azonnal elindul az alapbeállításokat (router jelszó, internet, Wi-Fi) tartalmazó varázsló. Az RT-N66U-nál megismert főképernyőről előbb a firmware-frissítéshez ugrottunk, amely azonban nem úgy működött, ahogyan vártuk. Az online azonosítórendszer kellően frissnek találta a routeren lévő verziót, miközben az Asus weboldalán találtunk egy frissebbet, amit fel is tudtunk telepíteni. Dolgunk végeztével kézi újraindítást kért a router, ami elég fura, hiszen ezt megtehetné önműködően is.

Elődjéhez hasonlóan rengeteg extra funkciót kapott az Asus RT-AC66U. Nem kevesebb mint hat vendéghálózatot hozhatunk létre (hármat 2,4 GHz-en, hármat 5 GHz-en), melyeknél beállítható, hogy az internet mellett elérhessék-e belső hálózatunkat (intranet), illetve az is, hogy mennyi ideig csatlakozhat rájuk egy eszköz. Nagyon alapos a forgalomszabályzó és monitorozó szakasz, bár itt belefutottunk az Asus felületének egyik gyengeségébe. Nem biztos, hogy mindenki észreveszi, hogy a központi rész gyakran – de nem mindig – fülekre van osztva. Például a forgalomkezelésnél a QoS beállítások mögött a második fülön vannak a forgalmi grafikonok.

Nagyon ügyes lett a szülői felügyelet rész azon funkciója, hogy a kiválasztott kliensnél (gyermek számítógépe, okostelefonja stb.) egyszerűen és gyorsan megszabható, hogy a hét melyik órájában érje el az internetet. Kár, hogy a webcím- és kulcsszó-alapú szűrőket nem ide, hanem külön, a tűzfal részre tették.

Divatos, és egészen hasznos funkció az AiDisk, amivel az USB-re kötött eszközök tartalma osztható meg a hálózaton vagy akár az interneten keresztül, távolról is elérhetővé tehető. Ehhez az Asus iOS és Android alatt futó alkalmazását is használhatjuk, így az okostelefonok és tabletek sem maradnak ki a jóból. Az RT-AC66U kapott fejlett fájlszerver (UPnP, iTunes, FTP, Samba) képességeket, hálózati nyomtatókiszolgálót, 3G/4G modemes internetelérést, illetve egy egészen ügyes fájlletöltőt, ami torrent mellett NZB és eMule rendszerben is működik. Az Advanced Setting részen pedig a gyakorlottabb felhasználók találnak meg minden olyan paramétert, amit fejlett routereken megszokhattak. Kiemelnénk a Wi-Fi rádiós egység sugárzási teljesítményének állíthatóságát.

Asus PCE-AC66 Wi-Fi adapter

A szokásossal ellentétben nem UBS-s, hanem asztali gépekbe való, PCI Express csatolós Wi-Fi adaptert kaptunk a router mellé. Elsőre egyesek számára fura ötlet lehet asztali gépbe Wi-Fi adaptert tenni, de bizony a többség nem lelkesedik azért a gondolatért, hogy a routertől egy vagy több szobányira lévő asztali gép bekábelezéséhez falakat fúrjon (vagy fúrasson) át, és akár több tíz méternyi kábelt fektessen le, rejtsen el. Ráadásul az Asus PCE-AC66 az USB-s megoldásokkal ellentétben nem kettő, hanem három adatfolyamot (spatial stream) kezel, így elvi csúcssebessége 1,30 Gbps, tehát ki tudja használni az ac-s router maximális sávszélességét. És még ennél is lényegesebb, hogy a PCI Express csatlakozó nem lesz olyan szűk keresztmetszet, mint amilyen az USB 2.0-s adapterek 480 Mbps-os elvi és 30-35 MB/s-os gyakorlati tempóra képes csatlakozója.

A masszív bordával ellátott, félmagas kártyán szintén Broadcom elektronika csücsül, ami kompatibilitás szempontjából jót jelent. Ugyanis találkoztunk már olyan esettel, amikor az egyik gyártó router chipkészlete nagyon nem szerette a másik gyártó adapterét, míg saját istállótársával kiválóan teljesített.

Alapvetően közvetlenül a kártyára is felcsavarhatjuk a routerével azonos, jó nagy botantenna-triót, de jobban járunk, ha inkább a mellékelt, hosszabbítós állványt használjuk. Azzal ugyanis szűk határok között, de optimális pozícióba tehetjük az antennákat, ami egy táppal, magas frekvenciás komponensekkel és kábelekkel benépesített ház hátuljánál csak jobb lehet.

A mellékelt CD-n található (vagy az Asus honlapjáról letölthető) kezelőszoftver a routeréhez hasonló stílusban készült. Három részre osztották, ebből a konfigurációs a legérdekesebb, ugyanis azon a routerhez hasonlóan az adapter rádiós egységének sugárzási teljesítménye is állítható. A másik két fülön szokásos, csatlakozáshoz szükséges paramétereket találunk.

Próba

Mértünk már ac-s Wi-Fi eszközöket korábban, de az Asus PCI Express adaptere rekordsebességet sejtetett. Korábbi méréseinknél az új Wi-Fi szabvány olyan nagy tempóra volt képes, amit az USB 2.0-s Wi-Fi adapterek már nem tudtak követni, de a sokkal gyorsabb PCI Express számára ez nem jelenthet akadályt. Méréseinket egy körülbelül 140 négyzetméter alapterületű, kétszintes családi házban végeztük, az alábbi ábrán látható az eszközök elhelyezése. A router a 0 pontba került az emeleten, viszont az asztali gépet nem vittük ki a télies időjárásban, így csak az 1-4 pontokban jegyeztük fel az átviteli sebességet.

Az átvitel egyik végén egy Athlon II X2 250 processzorral és 4 GB memóriával ellátott asztali gép volt, ebbe került az Asus PCE-AC66 adapter, az RT-AC66U router egyik gigabites portjára pedig Core 2 Duós asztali gépet kötöttünk, mindkettőn 64 bites Windows 7 futott. Táblázatainkban olyan átviteli sebességek szerepelnek, melyeket a kapcsolatot felépítő eszközök rövid ideig (10-15 másodperc) stabilan tartani tudtak. Mérés közben egy-egy konkurens 2,4 GHz-es és 5 GHz-es hálózat működött a környezetünkben. Fontos kiemelni, hogy a Wi-Fi mérések nagyban függnek a környezettől, előfordulhat, hogy a nálunk kiválóan szereplő eszközök más elrendezésben, más helyzetben vagy akár más időjárási viszonyok mellett ugyanebben a környezetben is eltérően viselkednek, ezért a kapott eredmények csak tájékoztató jellegűek.

Wi-Fi - LAN
adatátvitel
Asus RT-AC66U router
Asus PCE-A66 (PCIe)
Wi-Fi n - 2,4 GHz
Asus RT-AC66U router
Asus PCE-A66 (PCIe)
Wi-Fi ac - 5 GHz
Netgear R6300 router
Netgear A6200 (USB)
Wi-Fi ac - 5 GHz
1. 20 500 kB/s 48 000 kB/s 36 000 kB/s
2. 22 000 kB/s 52 000 kB/s 36 000 kB/s
3. 18 000 kB/s 38 000 kB/s 34 000 kB/s
4. 10 000 kB/s 28 000 kB/s 24 000 kB/s

Három adatsávja (spatial stream) révén az Asus rendszere már 2,4 GHz-en, n-es módban is nagyon fürge volt, amit annak köszönhettünk, hogy a  Wi-Fi adapter ki tudta használni a router minden tartalékát. Talán a sok antenna okozta, hogy nem közvetlen közelről, egyméteres távolságból, hanem kicsit messzebbről, úgy 3-4 méterről kaptuk a legnagyobb átviteli sebességet. Egy és két falon keresztül is kiválóan dolgozott a rendszer, nem csak gyorsasága, hanem stabilitása is elismerést érdemel.

Csak szuperlatívuszokban beszélhetünk az ac-s méréseink eredményeiről. Beigazolódott, hogy a D-Link és Netgear készlet esetében az USB-s Wi-Fi adapter és a két adatfolyam (spatial stream) visszafogta a rendszert, mert a PCI Express kártyával és három adatfolyammal átléptük az 50 MB/s-os sebességet. Ez nagyjából 420 Mbps-ot jelent, tehát az 1300 Mbps-os elvi csúcssebességnek közel a harmadát elértük. Nagyjából ilyen arányt mértünk korábban a legjobb n-es rendszereknél, azok is a 300 vagy 450 Mbps-os elvi maximum harmadára voltak képesek. A routertől távolabb szintén nagyon komoly tempót mértünk, és ismét ki kell emelni a stabilitást.

Az USB csatlakozóra kötött FAT32 és NTFS adattáraknál egyaránt 10 MB/s körüli olvasási, és meglepetésre nagyjából ugyanilyen gyors írási tempót mértünk, ami torrentezéshez és hálózati videolejátszáshoz is elég lesz, bár egy Gigabit Ethernetre kötött NAS képességeinek a közelébe sem ér. A WAN porton mért 800 Mbps körüli átviteli sebesség a ma előfizethető leggyorsabb internetkapcsolatokkal is lazán elboldogul.

Értékelés

Mai tesztünk legfontosabb tanulsága, hogy – az n-es Wi-Fi-hez hasonlóan a gyakorlatban akár háromszor olyan gyors ac-s esetében is – a komoly sebességhez nem elég egy jó router, kell a hozzáillő adapter is. Az Asus PCE-AC66 a három adatsávval és a PCI Express csatolóval mindent biztosított ahhoz, hogy az RT-AC66U a lehető legjobb színben tűnjön fel mellette. Mivel Broadcom chipkészletes, ahogyan a legtöbb konkuren is, ezért úgy véljük, más gyártók ac-s Wi-Fi routereivel is hasonlóan jól teljesítene. Bizony ezekért az extra képességekért komoly árat kérnek: az Asus PCE-AC66 Wi-Fi adapter 24 900 forintba kerül. Nekünk határozottan tetszett; aki nagy hálózati sebességet szeretne, de nem szívesen fogna bele a kábelezésbe, annak akár ezt a magas árat is megérheti.

Az Asus RT-AC66U routere egyértelműen az abszolút elitbe sorolható az otthoni és kisvállalati felhasználóknak szánt routerek világában. Az új Wi-Fi szabvány révén villámgyors, rengeteg extra funkcióval látták el, mint például a két USB csatlakozó vagy az ügyes kezelőfelület, ahol az AiCloud szolgáltatást külön kiemelnénk. Vételára jelenleg 51 900 forint, tehát magas, de a hasonló tudású és minőségű konkurenciával szemben nagyon is versenyképes, ezért az Asus RT-AC66U router megérdemli tetszett minősítésünket.


Asus RT-AC66U Wi-Fi router
Asus PCE-AC66 Wi-Fi adapter

rudi

Az Asus hálózati eszközöket az Asus hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények