Archos és Arnova – tabletek 10”-on

Archos A101 és Arnova A10

Tablet márpedig kell! Hogy mire és kinek, azt egyelőre nehéz megmondani, de kell. Egyre nagyobb a kínálat, és az alvégen – ahová most kiruccanunk – nem csak az ár csökken, de a tudás is növekszik. Az Arnova A10-et a legolcsóbb tízhüvelykes tabletként emlegetik, bár tuti, hogy vannak nála olcsóbb, „nóném” kínai gyártmányok. Mindenesetre ötvenezer forint alatti ára elég alacsony lehet ahhoz, hogy sokan elgondolkodjanak, hogy érdemes esetleg megvenni. Szintén olcsónak mondható, bár jó húszezer forinttal drágább társával, az Archos A101-gyel fogjuk összevetni. Tudni kell, hogy az Arnova márkanév az Archoshoz tartozik, a márka olcsóbb vonalát képviseli. Korábban már járt nálunk Intel Atom-alapú Archos tablet, amitől egyáltalán nem voltunk elragadtatva.

A két tízhüvelykes masina háza kísértetiesen hasonlít egymásra. Mind a kettőnél elég vékony keretbe foglalták az 1024x600 pixeles – tehát netbook méretű – kijelzőt, de az Archos A101 kapacitív, az Arnova A10 rezisztív megoldású. Egyik modellnek sincs kezelőgombja, a monitor mellett csak a videotelefonáláshoz használható, VGA felbontású (640x480 pixel) webkamera látható. Kezelőszervek terén is nagyon hasonlítottak egymásra. Mindkettőnek csak a bal peremén vannak gombok és csatlakozók. Ide került a hangerőszabályzó, a ki-/bekapcsoló, a 3,5 milliméteres hangkimenet és két USB csatlakozó, melyből a normál méretű adattárakat és egyéb eszközöket fogad, a micróval pedig számítógépre köthetőek a tabletek; töltésre viszont nem használható a port, arra külön aljzat szolgál. Van még mindkettőn szinte kötelező microSD kártyaolvasó, a drágább Archosra jutott mini HDMI monitorkimenet, az olcsó Arnován viszont csak a helye van meg.

Hátulról is látszik, hogy az Arnova az Archos olcsóbb verziója. Utóbbinak masszív fém kitámasztója és két részre osztott fém hátlapja van, mindkét rész alatt egy-egy hangszóróval. Az Arnovának nincs támasztója, és be kell érnünk egyetlen hangszóróval az összefüggő műanyag mögött. Rokonságra utal az is, hogy a méretes Archos és Arnova feliratot ugyanazzal a betűtípussal írták rájuk. Kedves húzás, hogy a méretes tabletek hátuljára került négy kis talp, így talán kevésbé karcoljuk majd össze őket asztalra téve. Kár, hogy a fejlettebb Archos A101 sem kapott hátlapi kamerát.

Szemre a két gép háza teljesen egyforma méretű, és súlyukban sem éreztünk jelentős eltérést. Leírásuk szerint viszont az Archos másfél milliméterrel vékonyabb (12 mm) és 90 grammal könnyebb (480 gramm), amivel a könnyű és vékony tízhüvelykes tabletek közé sorakozik be, a picit dundibb és nehezebb Arnova pedig e téren átlagosnak nevezhető.

Hirdetés

Hardver, szoftver

Azt már említettük, hogy az Arnova az Archos olcsó márkája, és az A10-nek csak rezisztív a kijelzője, míg az A101 kapacitívat kapott. Legalább ennyire lényeges különbség, hogy az Archosban 1 GHz-es Texas Instruments OMAP 3630 processzor van, PowerVR SGX 530-as 3D gyorsító, 256 MB belső memória és 8 GB-os háttértár becses társaságában. Ehhez képest az Arnova A10 csak egy 600 MHz-es Rockchip R2818 processzort, 200 MB memóriát és 4 GB-os háttértárat tudhat magáénak, 3D gyorsító nincs. Hálózati elérés terén egyik masina sem bajnok, de azért az Archosnak van n-es Wi-Fi-je és Bluetooth 2.1 modulja. Az olcsó Arnovának érezhetően kisebb hatótávolságú g-s Wi-Fi jutott, Bluetooth adaptere sincs. Sajnos, a 3G modem és a GPS mindkét eszközből kimaradt. Kijelzők kapcsán érdemes megnézni az alábbi képet, hogy mennyire semmilyen az Arnova betekintési szöge az átlagosnak mondható Archos A101-hez képest is.

Operációs rendszer terén egyik masina sem szuperaktuális. A 3.0-s Androidot el lehet felejteni ezekkel az egymagos vasakkal, de sajnos a 2.3-as verziót sem kapták meg. Az Archos A101-en 2.2.1-es Froyo fut, az Arnova A10-re pedig 2.1-es Eclairt telepítettek, hivatalos továbbfejlesztésről egyik modell esetében sem tudunk. Mondjuk az Arnova A10 esetében ez lesz a legkisebb gondunk, ugyanis ott még Market vagy bárminemű más alkalmazásforrás sincs, gyárilag pedig csak a legszükségesebbeket (internetböngésző, e-mail kliens, médialejátszók, ébresztőóra, zsebszámoló, fájlkezelő, hangfelvevő) kapjuk. Érdemes lehet megfontolni az Arctablet nem hivatalos – tehát garanciavesztéssel járó és nem garantáltan hibamentes – firmware-ének feltelepítését, amivel lényegében Archos tabletté válik az Arnova, továbbá kerül rá Market és egyéb jóságok.


Meglehetősen szegényes az Arnova A10 gyári kínálata, és bővíteni sem egyszerű

Alapból az Archos A101-en sem találtunk hivatalos Android boltot. Helyette az AppsLib nevű alkalmazást kaptuk, amiben a legtöbb lényeges szoftver megtalálható, de kevesebb az értékelés, a fizetős tételekhez pedig mindenképpen PayPal fiók kell, illetve az AppsLib fiók elkészítése nem ment zökkenőmentesen. Itt is inkább az Arctablet megoldását, a ArcTools appot javasoljuk, ami felteszi szépen a hivatalos Marketet és még pár Google alkalmazást. Ez a csomag az archososított Arnovára is felmegy.


AppsLib - az Archos tabletek alkalmazásboltja

Az alap Archos csomag sem éppen bőséges. Az említett AppsLiben felül a szokásos tételek vannak benne (böngésző, médialejátszók, óra, naptár, számológép, fájlkezelő, e-mail kliens), illetve kapunk még YouTube klienst, Google keresőt és egy Archos távirányító programot, amivel Wi-Fin keresztül másik Archos tabletet vezérelhetünk.


Archos A101 alapkínálat alapszinten Market helyett AppsLibbel

Működés

Kézbe fogva az egy fészekből való tízes tableteket egyértelmű volt, hogy melyik az olcsó és melyik a nagyon olcsó. Az Arnova A10 felső és alsó borítása jobb oldalon 1 milliméterre elvált egymástól, „pengetni” lehetett a felső részt. Ráadásul körben éles pereme volt, vágott, felülete pedig olcsó hatást keltve fénylett. Minden bizonnyal a hátlap kidörzsöléséhez sem kell majd több pár hónapnál. Ehhez képest az Arcos A101 egészen szépen egyben volt. A hátsó fémbetétek elég jól kimerevítették a készüléket, a fém kitámasztó pedig kiválóan megtartotta a masinát meredek – filmnézős – és lapos – gépelős – szögben is. Annak ellenére, hogy az Arnovának csak egy hangszórója volt, nem szólt lényegesen rosszabbul az Archosnál, ami az alap notebookok hangzásvilágát produkálta. Ha a monitor mellett vezetik ki a hangszóróit, akkor még korrektnek is lehetne nevezni, ami kijött belőlük, így viszont a magas és közép tartomány erősen leárnyékolódott.

Használat közben is egyértelmű volt a két masina erőviszonya és helyzetük a piacon. Az Archos 1 GHz-es processzora többé-kevésbé elég volt a zökkenőmentes üzemhez, bér érezhető volt az optimalizálás hiánya. Azért a „mérges madarak” és 720p-s filmek (14 megabites MOV is) flottul mentek, szóval komolyabb panaszunk nem lehet a vasra. A hardveres gombok hiánya néha zavaró volt. Pár alkalmazásban a virtuális gombsor a grafikát eltolta, de az érzékelő mezők maradtak a helyükön, bizonyos esetekben pedig a szoftveres gombok akadozva érzékeltek. Jól vizsgázott az A101 Wi-Fije: 6-8 méteres távolságból egy falon keresztül is közepes jelerősséggel fogta n-es routerünket. Melegedést nem tapasztaltunk, az akku pedig nagyjából hat óra HD videózáshoz volt elég. Masszív internetezéssel és játszogatással nem sokkal, de gyorsabb ütemben merült. Sajnos az akku a saját töltőjével is iszonyat lassan táplált vissza. Egy óra alatt 15%-ig jutottunk, négy óra alatt 88% volt az állás, több mint öt óra kellett a teljes feltöltéshez.

Jóval döcögősebben ment a móka az Arnova A10-zel. Egyrészt a 600 MHz-es Rockchip érezhetően küzdött a viszonylag nagy, 1024x600 pixeles kijelzővel, másrészt reziszív érintőfelülete, kicsi betekintési szöge és a multi-touch hiánya is megkeserítette az életünket. Ehhez jött még a gyenge, g-s Wi-Fi, ami már alig fogott jelet ott, ahol az Archossal még feles térerőt mértünk. Ezúttal videóknál is rezgett a léc, a komolyabb bitráta 720p-s felbontás mellett akadozást okozott, ráadásul az Angry Birds és hasonló játékok élvezhetetlenre lassultak. (Nem is említve azt, hogy ezek csak nem hivatalos trükkel kerültek a gépre.) Akkuban nagyjából a felét tudta az Arnova az Archosnak. Videózással 3 órát, netezéssel kevesebbet, de legalább gyorsan, két óra alatt visszatöltött.

Értékelés

Az a helyzet, hogy az ötvenezer forint alatti tízhüvelykes tablet elméletben jól hangzik, de szerintünk a gyakorlatban már nem annyira. Nyilván egy ilyen masinát nem a Samsung Galaxy Tabhoz vagy az iPadhoz illik hasonlítani, de 2011 derekán szerintünk már ciki a rezisztív kijelző és a lassúcska hardver, a korlátozott, hekkelős Android, a vágós élekről és gyenge összeszerelési minőségről nem is beszélve.

Úgy gondoljuk, az Archos A101 sokkal közelebb van – jó értelemben – a tízhüvelykes tablet szükséges minimumához. A kapacitív kijelző, erősebb hardver és Wi-Fi, no meg a nagyobb akkumulátor olyan gépet eredményez, amit már egészen sok mindenre lehet használni. Jól ellesz a nappaliban arra az esetre, ha valamit hirtelen meg szeretnénk nézni a neten. Elég nagy ahhoz, hogy a kettő- vagy négyjátékosok alkalmazásokkal szórakozzunk rajta, de a 720p-s videókat is szépen megjeleníti utazás közben, és ezt ki is tudja küldeni HDMI-n. Jelenleg az Archos A101 valamivel hetvenezer forint alatt kapható, ami erősen elgondolkodtató ár. Persze akinek elég hét hüvelyk és valamivel kisebb felbontás, a már csak pár ezressel drágább, 3G modemes, GPS-es, dupla kamerás, fejlettebb oprendszeres Huawei S7 Slimmel jobban jár. Tíz hüvelyken viszont nem tudunk jobb olcsó modellről, ezért egy picike tetszett díjat érdemel az Archos A101.


Archos A101 tablet

rudi

Az Archos A101 és Arnova A10 tableteket a Bluechip webáruház bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények