Ergonómia, ajánlás
A másik nagy ergo-gnóm a tapipad, ami alapjaiban még szintén jó, de elhelyezése már bosszantó. Pedig minden korszerű funkcióval rendelkezik, még négyirányú görgetőkapcsolója is van, de egyszerűen lehetetlen optimálisan használni, ha a kezünk a billentyűzeten van. Illetve túlságosan is könnyű: valamiért nagyon jobbra/le helyezték a tapipadot, ezért gépelés közben néha akaratlanul is rátenyerelhetünk a jobb kézünk alsó részével, ami rögtön máshova dobja a kurzort. Ha viszont szándékosan akarnánk a mutatót elmozdítani, netán kattintatni szeretnénk, akkor mindenképp el kell emelnünk a kezünket a billentyűkről, mert a tapipad nagyon messze van. Mi továbbra is a leghumánusabb megoldásnak a nagyjából középre helyezett alul-felül gombos tapipad és pointstick együttesének beépítését tartjuk, de legalább az egyik legyen jól implementálva - ez ami itt sajnos nem sikerült.
Harmadik és egyben utolsó ergonómiai kifogásunk a zajszintet érinti: a desktop processzorokat felvonultató gépekre jellemzően masszív hűtés itt sem maradhat el, és amikor beindul a ventilátor, nem egy asztali PC-t is megszégyenítő - és főleg a magasabb hangfekvésű zúgása miatt - kellemetlen hangon igyekszik csökkenteni a hőmérsékletet. A csendes perceket pedig a leheletfinoman percegő tápegység is beárnyékolja, de azt legalább eldughatjuk az asztal alá, míg a zúgó ventilátor mindig előttünk marad.
Hordozhatóság, mobilitás
Hirdetés
A gép egyértelműen mobilnak, de nem éppen hordozhatónak készült. Mindennapi aktív (kézi) hordozásra amúgy is igazából a 1,5 kg alatti szubnotesz kategória alkalmas, az Aopen a maga 3,4 kilójával (plusz táp, táska stb.) inkább a kényelmes, autós utaztatást részesíti előnyben. A kompaktság, mint vezérelv hiányát a brutális méretű tápegység és a fél szubnoteszgépnyi akkumulátor is megerősíti, ez utóbbi viszont legalább remélhetőleg kellő ideig el tudja látni kakaóval a nem éppen takarékosságról híres asztali processzort és a monumentális TFT-t.
Ajánlás
Az Aopen 1847L minden területen kompetensen teljesít, teljes felszereltsége bőven kielégíti még a komoly felhasználók igényeit is. Aki a Celeron teljesítménye miatt aggódik, az választhatja a 2,4 GHz-es Pentium 4-gyel szerelt változatot, vagy később maga válogathat bele szinte tetszőleges, 533-as FSB-jű asztali processzort. Aki beéri kevesebbel és a kistestvért választja, spórolhat - az NVIDIA videovezérlőt feláldozva - mintegy harmincezer forintot. A gazdag felszereltség és a 2 év garancia ennél is jár.
Néhány részletnél örültünk volna az átgondoltabb kidolgozásnak, pl. nagyobb felbontású TFT (ha már 15,1"-os). Használata valószínűleg - a nem tökéletes billentyűzet és tapipad elhelyezés miatt - az átlagosnál több tanulást igényel majd, ellenben számunkra sok kellemes percet szerzett ez a notebook, főleg a jó 3D-gyorsítójával. Aki tisztességes 3D grafikai képességekkel rendelkező, gazdagon felszerelt és mindent egyben kínáló notebookot keres, valamint kevésbé törődik a hordozhatósággal és az akkumulátoridővel, az mindenképp alaposan nézze meg ezt az Aopent!
Ami tetszett:
- teljes funkcionalitás
- jó érzésű, bár rossz kiosztású billentyűzet
- CD lejátszási képesség kikapcsolt állapotban
- külön gombbal azonnal válthatunk a tv-kimenetre
- élvezhető hangerőt produkáló hangszórók
- később olcsón bővíthető
- 2 év garancia
Ami nem tetszett:
- feleslegesen nagy külméretek és TFT
- rosszul elhelyezett tapipad
- GeForce4 Go Radeon Mobility helyett (kötözködés, örülünk, hogy legalább van 3D)
Értékelés: átlagos
-karib
Az AOpen 1847L notebookját a Sowah Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönjük!