AMD RX 590: Polaris szálkásítás után

Újabb bőrt húz le az AMD a Polaris architektúráról: keskenyebb csíkszélességgel és magasabb órajellel támadnak.

Értékelés

Jött, látott és nem okozott meglepetést az RX 590, hiszen a specifikációk ismeretében várható teljesítményt produkálta a játékok alatt, ami azt jelenti, hogy az RX 580-hoz, illetve annak fő versenytársához, a GTX 1060 6 GB-hoz képest kellemes előnyt tud magáénak. Ez átlagosan 10 százalékot jelent, ami több esetben is elég lehet ahhoz, hogy egy lépcsővel magasabb felbontáson vagy minőségi beállításokkal indítsunk el egy játékot. Az egyetlen baj, hogy mindezt nem észből, hanem erőből teszi, hiszen pusztán az alaposan megemelt órajeleknek köszönhető ez, ami a fogyasztási értékeken is nyomot hagy, energiahatékonyság tekintetében ugyanis jelentősen elmarad a GTX 1060-tól.

Persze aki játékra veszi a grafikus kártyát, azt ritkán izgatja a fogyasztás, feltéve, hogy az nem megy a zajszint rovására. A jó hírünk az, hogy nem, a Sapphire RX 580 Nitro+ Special Edition nem egy hangos kártya, ha pedig simán Windows alatt vagyunk, még a félpasszív üzemmód előnyeit is kiélvezhetjük. Ami a tuninglehetőségeket illeti, ezt a Sapphire előre ellőtte nekünk, a Nitro+ SE ugyanis alapbeállítások szerint 1560 MHz-es Boost órajellel rendelkezik, a memóriát pedig 2100 MHz-en járatja, ezen pedig mi a WattMan segítségével már csak 5% körül tudtunk emelni úgy, hogy tesztcsomagunk háromszor egymás után hiba nélkül végigfutott. Az ilyen beállításokkal kapott számokból látszik, hogy a tuning nem igazán éri meg a vesződést.

Az RX 590 sikere végső soron most tehát az árán múlik, ez viszont lehet, hogy az egész koncepció Achilles-ina lesz: a gyártó által ajánlott fogyasztói ár 279 dollár, ami mind az RX 580-nál, mind GTX 1060 6 GB-nál drágábbá teszi. Ezt a gondot enyhítheti a kártya mellé adott játékcsomag, melynek értéke az AMD szerint 180 dollár – de ha valakinek pont nincs ezekre szüksége, akkor nem biztos, hogy megéri számára a felár a GTX 1060-hoz képest, míg az RX 580 esetében szintén elérhető a játékcsomag, igaz, a háromból csak két választható játékkal.

Kívül-belül egyforma
Kívül-belül egyforma [+]

Ettől eltekintve azonban új királyt koronázhatunk a középkategóriában, hiszen az RX 590 fölénye egyértelmű mind elődjével, mind közvetlen vetélytársával szemben, így megérdemli a tetszett plecsnit.


AMD Radeon RX 590 videokártya

Abu85, Wombath

A Sapphire Radeon RX 580-as VGA-t a Ramiris Europe Kft., a Sapphire RX 590-es VGA-t az AMD, a Vega 56-os VGA-t az ASUS hazai képviselete biztosította.

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés