Hirdetés
Zen 5, RDNA 3.5 és XDNA 2 édeshármas
A Strix Point SoC APU kapcsán már a lapkába épített részegységeken is látszik, hogy az AMD most nem spórolt ki semmit, gyakorlatilag minden fontosabb elemből a legmodernebbet alkalmazták. A friss lapka a TSMC 4 nm-es gyártástechnológiájára épít, aminek hála 232 mm²-es kiterjedésbe sikerült belepréselni mindent.
A processzormagokkal kezdve a Zen 5 köszön vissza, amelyről nemrég írtunk bővebben, de itt fontos megjegyezni, hogy hibrid dizájnról van szó, ugyanis az AMD két CCX-re bontja a lapkában lévő processzorrészt. Az egyikben négy darab klasszikus Zen 5 mag található 16 MB-os megosztott L3 gyorsítótárral, míg a másikban nyolc darab Zen 5c lelhető fel, a megosztott gyorsítótár kapacitása pedig 8 MB.
A Zen 5 és 5c magok felépítésben annyira nem különböznek. Egységnyi órajelen ugyanarra az IPC-re képesek, de az 5c verzió fizikailag kisebb lapkaterületet foglal el, már a kevesebb L3 gyorsítótár nélkül is. A struktúrát tekintve az egyetlen lényeges különbség az, hogy a Zen 5c nem 512 bites, hanem 256 bites vektormotort használ, de amúgy ugyanazokat az utasításkészleteket támogatja, mint a Zen 5. Ennek a változásnak pusztán az AVX-512 programokra van hatása, ugyanis ezek lefutnak a Zen 5c magokon is, de egységnyi órajelen, a nagyobbik magdizájnhoz viszonyítva nagyjából feleakkora sebességgel.
Szintén megjegyzendő, hogy a magok közötti implementációs különbség az alkalmazott dizájnkönyvtár miatt jön létre, vagyis a legtöbb lapkaterületet az AMD ott nyeri, hogy a Zen 5c dizájnnál sűrűbben helyezik el a tranzisztorokat. Ennek az a hátránya, hogy a Zen 5c nem tud olyan mértékű turbó órajelet elérni, mint a Zen 5, de mobil szinten ennek amúgy sincs nagy jelentősége, mert hamarabb szabnak gátat az órajel emelésének a fogyasztásra vonatkozó limitek.
A memóriabusz marad a szokásosnak mondható 128 bites opció, ami DDR5 mellett 5,6 GHz-es effektív órajelet is képes biztosítani, és ez LPDDR5-tel 7,5 GHz-re nő. A lapkán belül PCI Express 4.0-s vezérlőre alapoz az AMD, méghozzá maximum 16 sávval, és két port erejéig az USB4 is tiszteletét teszi a korábbi USB opciók mellett, továbbá az NVMe és a SATA is alapfelszereltség, ahogy a Microsoft Pluton architektúráját is implementálták az AMD Secure Processor (AMD-SP) mellett.
Kiemelendő, hogy a processzorrész, az integrált grafikus vezérlő, illetve a neuronháló-gyorsító adatportonként egységesen 32 bájtos adatátvitellel kommunikál, ciklusonként számolva.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!