Computex 2024: ProArt notebookok és tabletek

Az ASUS kreatív notebookcsaládja sem maradt ki az AI áldásaiból, de még egy tablettel is bővült.

Az új CPU-k, SoC-k érkezése mindig remek alkalom a termékportfólió frissítésére, és ezt a lehetőséget az ASUS a ProArt gépeknél is kihasználta, úgyhogy rögtön három új, Copilot+ kategóriás terméket is kapunk tőlük. Ebből a hármasból kettő notebook, a harmadik viszont egy közepesen strapabírónak is minősíthető táblagép, lecsatolható billentyűzettel, 13”-es kijelzővel, PZ13 néven.

[+]

Hirdetés

Maradva először a notebookoknál, ezek a P16 és PX13 nevekre hallgatnak, és az AMD Ryzen AI 300 sorozatra épülnek, GeForce grafikával, OLED kijelzővel. A párosból a kisebb méretű példány, a PX13 egy 13 hüvelykes, 3K-s, kalibrált képernyőt kínál, 100%-os DCI-P3 színtérrel, 500 nites maximális fénysűrűséggel. A hordozhatóságra hangolt ProArt notesz maximális kiépítésben a Ryzen AI 9 HX 370-et kombinálja RTX 4070-nel, így összesen 300 TOPS áll rendelkezésre a helyi AI megoldások számára. A gép átfordítható kijelzővel rendelkezik, tehát notebook, tablet és prezentációs módban is használható, szóval igen sokoldalú jószág, ráadásul nem is nehéz, tömege az 1,4 kg-ot sem éri el. A kis gépház persze a TDP-t némileg korlátozza, úgyhogy a GPU esetén a TDP maximuma 90 wattban limitált. Az oldalakon azért kapunk többek között két USB4 portot, HDMI-t, van Wi-Fi 7 és microSD olvasó is, a tapipadról pedig nem hiányzik az ASUS virtuális tárcsája.


[+]

A PX13 mellé nagyobb unokatestvérként a P16 érkezik, szintén Strix Pointtal, de 16”-es, 4K felbontású kijelzővel. Természetesen a kalibrálás, a Pantone tanúsítvány itt is rendelkezésre áll, a fényerő viszont kicsit alacsonyabb, „csak” 400 nites. A P16-nál hasonló hardveres lehetőségek közül válogathatunk, mint a PX13-nál, viszont a nagyobb háznak köszönhetően 32 helyett akár 64 GB LPDDR5X memória is elfér benne. A háttértár 2 TB-os lehet, a GeForce RTX 4070 pedig 105 wattig „nyújtózkodhat. Bár a P16 már inkább munkaállomás, mint ultrahordozható gép, azért nem egy monstrum: 14,5 mm vastag és 1,85 kg tömegű.

A hazai elérhetőség a P16-nál már ismert, a gép elő is rendelhető az ASUS webshopjában, a csúcsmodell példány 1,45 millió forintért helyezhető ott kosarunkba.


[+]

Végül az újdonságok között harmadikként ott a PZ13, mely egy táblagép, lecsatolható, mágnesen rögzülő billentyűzettel, hátulról kihajtható támasztékkal. Fontos különbség az előbbi két újdonsághoz képest, hogy ez Snapdragon X Elite-et használ. Ha valakinek a két évvel ezelőtti ROG Flow Z13 ugrana be, akkor az nem véletlen, a koncepció hasonló, csak a célközönség más, na meg ugye a hardver, mely az említett SoC mellett 16 GB RAM-ot és 1 TB háttértárat tartalmazhat.


[+]

Az akkumulátor 70 Wh kapacitású, a készülék oldalain két USB4 port és egy SD kártyaolvasó található. Az extrák között 13 Mpixeles kamera, Wi-Fi 7 és IP52 víz- illetve porállóság is szerepel, ami a valódi „strapa” kategóriától azért messze van még, de a szabadtéri, netán építkezés melletti használatot már nyugodtan lehetővé teszi. A kijelző a specifikációk alapján megegyezik a PX13-ba szerelttel, tehát 3K-s, érintésérzékeny és 500 nites. A tablet 850 gramm tömegű és mindössze 9 mm vastag, a hordozhatósággal tehát tényleg nincs gond.

 


[+]

A PZ13 hazai érkezése a nyár után várható, ára egyelőre nem ismert.

Az ASUS az új, AI-képes hardverhez többféle AI megoldást is ad. Ezek közül az egyik a StoryCube, mely egy médiakezelő, intelligens keresővel, automatikus albumgenerálással. Ez valamennyi új gépen elérhető, ellentétben MuseTree-vel, mely már egy fejlettebb képgeneráló, ami skiccek és prompt alapján hoz létre rajzolat, fotókat. Ez a nagyobb gépigény miatt csak a Ryzen AI 300-on fut – a helyszínen tudtunk beszélni egy, a fejlesztéssel is foglalkozó munkatárssal, aki azt mondta, hogy egyelőre a Snapdragon X Elite-en a nem annyira fejlett API-k és a valamivel alacsonyabb NPU sebesség miatt nem működik még elég gyorsan és megbízhatóan.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények