Hirdetés

ADATA Legend 840 1 TB SSD: megfelelő sebesség jó áron

Egy korábbi csalódás után ismét ADATA márkájú, PCIe 4.0-s SSD-t teszteltünk, ezúttal jobb végkimenetellel.

Hirdetés

HD Sentinel, AIDA64, CDM, AS SSD, Anvil's Storage

Az első oldalon található táblázatból érdemes megjegyezni az 5000 és 4500 MB/s-os értékeket, melyek a gyártó által megadott maximális sebességek a szekvenciális olvasásra és írásra vonatkozóan. Kicsit örülünk, hogy nem a PCIe 4.0 csatolós SSD-knél megszokott 6-7000 MB/s-os értékeket látjuk a gyártó oldalán, mert bár ezek a katalógusban jól mutatnak, a gyakorlatban ritkán idézhetőek elő, az alacsonyabb számokat viszont megbízhatóbbnak tartjuk, hiszen nagyobb az esély rá, hogy a tesztekben is találkozhatunk velük.


[+]


[+]

A HD Sentinelt főleg a műveletek során mért hőmérsékleti adatok kiolvasására használjuk, ami jelen esetben különösen fontos, ugyanis a teszteket felragasztott hűtőlappal végeztük el, így a memóriachipek felületének hőmérsékletét nem tudtuk saját hőmérőnkkel megmérni. Olvasás közben a szenzor szinte végig 50 °C-os hőmérsékletet jelzett, ez pedig csak a teszt legvégén kúszott fel 52 °C-ra, míg írás alatt a 49 °C jelentette a maximumot. Az alábbi grafikonba szokásunkhoz híven utóbbi adatot vittük be, hiszen általában írás közben szokott magasabb lenni a meghajtók hőmérséklete, a HD Sentinelben mért értékeink között pedig bizony a Legend 840 számít a leghűvösebbnek a PCIe 4.0-s SSD-k között.

Az AIDA64 Read Test Suite mérésénél aztán elkezdődött a meglepetések sora. A sebesség a teszt minden részénél 6000 MB/s felett volt, ami ezerrel több, mint az olvasásra adott gyári érték, de a külön lefuttatott lineáris és véletlenszerű olvasási tesztek is 6200, illetve 5700 MB/s-os minimumot mutattak, míg az átlag 6300 és 6170 MB/s volt.


[+]

Lineáris és véletlenszerű írás közben a maximum szintén a gyári érték felett volt, ám előbbi során csak a folyamat első 30%-ára volt jellemző a 4300 és 4700 MB/s körüli ingadozás, ami később egy időre 2000 MB/s körül állandósult, a mérés felétől pedig már nagyobb kilengésekkel 580 és 2300 MB/s között mozgott.

[+]

A véletlenszerű írás még ennél is rövidebb ideig zajlott a gyártó által kommunikált sebesség közelében, néhány másodperc után már inkább az 1800 MB/s-os átlag volt a jellemző, pillanatnyi kilengésekkel tarkítva a 4500 MB/s feletti tartományban. A grafikon vonalvezetése önmagában aggodalomra adhat okot, ám itt megjegyeznénk, hogy a szoftver által mért átlagsebesség még mindig nagyjából duplája, mint a már említett, PCIe 4.0 csatolós XPG modellnek, sőt, az általunk kedvelt, méretes hűtőbordával operáló Corsair MP600 Pro átlagtempójánál is jobb.


[+]

A CrystalDiskMark öt lefutásos, 16 GB-os állományokkal dolgozó mérése már a gyári számokhoz közelebb eső, olvasás közben kicsit rosszabb, íráskor pedig kicsit jobb eredményeket produkált, ez -0,26%-os, illetve +5,12%-os eltérést jelent.


[+]

Az AS SSD alap és Copy-Benchmark mérésében már jóval a gyári értékek alatti számokat olvashattunk, ami érdekes, mert pont ennél a programnál szoktunk a leginkább azokkal megegyező eredményeket kapni. Írás közben még csak nem is vészes a különbség, mindössze 1%-ról beszélünk, olvasás során viszont már 40%-os a lemaradás, míg a Copy-Benchmarkban jól látszik, hogy különösen a nagy mennyiségű, kisméretű fájl okoz problémát adatmozgatás közben.


[+]

A szintetikus benchmarkok közül már csak az Anvil’s Storage tesztprogramja maradt hátra, melynél szokás szerint a 12 GB-os tesztcsomagot választottuk. A sebességértékek jól mutatják az eddigi tendenciát, vagyis hogy írás közben nem nagyon kell csalódnunk a meghajtóban, nagyjából azt hozza, amit az ADATA ígér, olvasáskor viszont ismét nagyobb lemaradással szembesültünk, nagyjából a specifikációs táblázatba írt tempó négyötödére volt képes a meghajtó.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ADATA

Azóta történt

Előzmények