Egy olcsóbb ultrabook: bemutatkozik az Acer Swift 1

A Core i9-ek, Ryzen 7-ek és RTX 3080-ok helyett lássunk most egy igazán kedvező árú, de jól hordozható noteszgépet!

Bevezetés, külső

Az utóbbi időben meglehetősen el voltunk kényeztetve a tesztre érkező notebookokkal: OLED panelek, Core i9 és RTX 3080/3070 kellették magukat, és a csúcskategóriához illő minőségi kivitelen túl általában a teljesítmény is a csillagokat ostromolta – nemkülönben az ár, ami több esetben is hét számjeggyel leírható összegként jelent meg. Jelen tesztünk alanya azonban sokkal inkább az átlagos felhasználókat célozza, amit 180 000 forintos ára is sejtet. Ehhez képest pedig meglepően jól néz ki és hordozhatósága is kiváló, ráadásul ennyi pénzért 8 GB memóriát és 512 GB-os SSD-t is kapunk. Kompromisszumot kötni a CPU-nál kell: a Pentium Silver N5030 nem egy teljesítményorientált példány, már csak az a kérdés, hogy mennyit érzünk ebből a napi használat során. Lássuk tehát, hogy milyen vétel ez a kis, rózsaszínes ultrabook!

Dizájn

Olcsósága egy pillanatig sem mutatkozik az Acer Swift 1 külsején: alumínium burkolat, jó minőségű anyagok és teljességgel elfogadható összeszerelés jellemzik. A gépház stabil, nem hajlik, a billentyűzet alatti rész is kellően merev. A kijelző ugyanakkor nem nyitható, állítható egy kézzel, viszont hátrahajtva megemeli a notebook hátoldalát, ezzel javítva a (passzív) hűtés hatékonyságán és az ergonómián is. A Swift széria tagjaként tesztalanyunk klasszikus ultrabook, azaz kisméretű és vékony (323 x 212 x 15 mm), illetve könnyű (1,3 kg), a hordozhatóság fizikai részével tehát nincs gond.


[+]

Mint a képeken is látszik, a nálunk járt példány rózsaszínes metál színben pompázik, de elérhető konzervatívabb, ezüst külsővel is. A monitor kerete fekete műanyag, és három oldalról divatosan keskeny, csak alul szélesebb. Felül egy webkamera is elfért, sajnos mindenféle fedél nélkül, pedig talán pont a fiatalos vásárlóréteg igényelne efféle extra biztonságot. Túlzottan persze nem kritizálható a Swift 1, háromszor ennyibe kerülő notebookoknál sem mindig alapfelszereltség még ez.

[+]

A notebook alján viszonylag könnyen eltávolíthatjuk a fedelet a csavarok kiszerelése és némi feszegetés után. Belül szinte meglepő az üresség – az viszont már kevésbé, hogy a RAM nem bővíthető, hiszen az alaplapra integrálták, és jól el is takarták a passzív hűtő szerepét betöltő rézlemezzel. Szerencsére a háttértárat könnyedén cserélhetjük, ha úgy adódik, és a WLAN modult is fejleszthetjük, bár ennek egyelőre nincs sok értelme, lévén a Wi-Fi 6 kompatibilis Intel AX200-at kapjuk.


[+]

Elfogadható szintűnek nevezhető a csatlakozók sora: bal oldalon egy Type-C és egy Type-A USB port, illetve egy HDMI kivezetés található (valamint ide került a töltő csatlakozója is), míg jobb oldalon egy Type-A USB és egy kombinált 3,5 mm-es jack aljzat van. Az USB konnektorok kivétel nélkül 3.2 Gen1 interfészt rejtenek, tehát 5 Gbps adatátviteli sebességet kínálnak.

Belső és teljesítmény

A Swift 1 a dizájnos ultrabookokat tartalmazó Swift család legolcsóbb tagja, ennek megfelelő a hardverválaszték is. Esetünkben ez igazából nem nevezhető rossznak, hiszen az alacsony teljesítményű processzort elegendő RAM-mal és háttértárral kombinálták, ezek pedig egész jól el tudják fedni a Pentium Silver N5030 gyengeségeit. Ez a rendszerchip még 2019-ben jelent meg, de igazából akkor is a 2017-es Gemini Lake frissítéséről beszélhettünk csupán, újdonságnak tehát nem mondható.

Belsejében négy darab Goldmont Plus architektúrára épülő mag dolgozik, immár 4 MB L2 cache társaságában, órajele 2,0-3,1 GHz, és mivel Hyper-Threading nincs, párhuzamosan négy szálon tud dolgozni. Az integrált grafikus adapter az UHD Graphics 605 nevet kapta, 18 darab feldolgozó egységgel rendelkezik és 200/750 MHz-es órajelen dolgozhat. A 6 wattos TDP-nek köszönhetően az SoC passzív hűtéssel is felhasználható, és az Acer ezt ki is használta, a Swift 1 így teljesen néma lehet.

Specifikációk
Termék megnevezése Acer Swift 1 SF114-33
Processzor Intel Pentium Silver N5030 – 1,1/3,1 GHz, 6 W TDP
Memória 2 x 4 GB (Samsung) LPDDR4-2400
Kijelző 14"-es, 1920x1080 pixeles Innolux N140HCA-EAC IPS panel, 60 Hz-es frissítéssel
Grafika Intel UHD Graphics 605
Adattároló 512 GB SK Hynix BC511 NVMe SSD, PCIe 2.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 6 AX200
- Bluetooth 5.1
Interfészek - 1 db Type-C USB 3.2 Gen1
- 2 db Type-A USB 3.2 Gen1
- 1 db HDMI
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák Billentyűzetvilágítás, ujjlenyomat-olvasó
Akkumulátor 48 Wh
Méret 323 x 212 x 15 mm
Tömeg 1,3 kg
Operációs rendszer Windows 10 Home
Gyártó honlapja www.acer.hu
Termék honlapja Acer Swift 1 SF114
Fogyasztói ár 180 000 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

A gépben egy 512 GB-os, PCIe 3.0 x4-es SSD dolgozik PCIe 2.0 x4 sínre kötve, melynek adatátviteli sebessége ugyan nem kiemelkedő, de nem is rossz, egyáltalán nem fogja visszatartani a rendszert. Sokkal fontosabb jelen esetben a viszonylag magas kapacitás, így a vásárlónak később kell fejlesztésben vagy külső adattárolóban gondolkodnia, és az is később fordulhat elő, hogy a túlzottan telepakolt SSD miatt már csak akadozva tud működni a számítógép.


[+]

Ha továbblépünk, és az általános teljesítményt kezdjük vizsgálni, már láthatóvá válik a rendszer gyenge pontja, ami egyértelműen a processzor – számítási kapacitása elég gyenge, így a számításigényes feladatokra esetenként elviselhetetlenül sokat kell várnunk. Ha viszont azokat a teszteket nézzük, melyek a rendszer egészét vizsgálják, és nem annyira a CPU képességeire vannak kihegyezve (például PCMark 8 Work, PCMark 10 Essentials stb.), akkor látható, hogy azért annyira nem vészes a helyzet, köszönhetően a kellően nagy mennyiségű RAM-nak és az SSD-nek.

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 2658 / 6865 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU 14,91 fps / 194 cb
Cinebench R20 CPU Single / CPU Multi 188 / 250 cb
Cinebench R23 CPU Single / CPU Multi 491 / 1043 cb
Veracrypt64 SHA 256 / SHA 512 129 / 203 MB/s
PCMark 8 Home Conventional / OpenCL 1989 / 2270
PCMark 8 Work Conventional / OpenCL 2464 / 3092
PCMark 8 Creative Conventional / OpenCL 1886 / 2666
PCMark 8 Office 2016 2027
PCMark 8 Storage 5004
PCMark 10 Extended 1244
PCMark 10 Essentials / Productivity 5111 / 3046
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 1237 / 337
SpecWPC 7-Zip Compress* 899,1 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 624,6 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 11,73 / 4,20 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 6,62 fps
SpecWPC Python SciPy* 226,48 s
*A kisebb érték a jobb

Ami a személyes tapasztalatokat illeti használat közben, azt kell mondjuk, hogy a klasszikus otthoni felhasználás során – böngészés, YouTube, zenehallgatás, fotónézegetés stb. – igazából teljesen rendben is van a Swift 1 sebessége. Jó, 15-20 megnyitott oldal felett azért már érződik, hogy kezd sok lenni a terhelés, de igazából ilyenkor sem vészes a lassúság, nyugodtan mehet a háttérben a YouTube, dolgozhatunk a Wordben és kutathatunk az információk után még sok másik honlapon is anélkül, hogy kezelhetetlenné válna a dolog!

A szokás kedvéért természetesen a 3DMarkot is lefuttattuk – az eredmény nem okozott meglepetést, a Swift 1 nem játékra való, ha 3D-s képességeket igénylő programokkal szeretnénk játszani, akkor muszáj lesz más notebook után nézni.

Tapasztalatok

Kijelző

Hiába a kedvező ár, azért csak 2021-et írunk, így az Acer sem tehetett mást, és egy Full HD felbontású IPS panellel szerelte fel a Swift 1-et. Ez a Innolux gyártotta CMN N140HCA panel persze azért nem tud különösebb extrákat, 272 cd/m² a maximális fénysűrűsége és 1198:1 a kontrasztaránya – egyik érték sem rossz, de nem is kiemelkedő.

[+]

Ami már kevésbé jó, az a színvisszaadás: a képernyő az sRGB színtérnek csak 61,5%-át tudja megjeleníteni, és a színhűség is elég gyenge, több esetben is 10 feletti delta E értékeket láttunk – nem utolsósorban persze azért, mert a panel alapértelmezett beállításokkal egyszerűen nem képes az adott szín visszaadására. Ezért cserébe viszont a háttérvilágítás egyenletessége kiváló, és a fényerő állítása sem PWM segítségével történik, márpedig könnyen lehet, hogy a megcélzott vásárlók nagy részét ez jobban fogja érdekelni.

[+]

Használat közben

Mint említettük, tesztalanyunk passzív hűtést használ, így minden terhelésen teljesen néma tud lenni, viszont a hő elszállításáról a gépháznak kell gondoskodnia. Szerencsére az alumínium ebből a szempontból hasznos, és hát a hivatalosan 6 wattos TDP-vel rendelkező processzor sem jelent embertelen terhelést. Normál esetben, minimális terhelés mellett a SoC 2-2,5 watt fogyasztással üzemel, ami 47 °C-os hőmérséklettel járt együtt 21 °C-os szobánkban.

Amennyiben processzorunk komolyabb terhelést kap, akkor 15 wattig is felugorhat a fogyasztása – ezt azonban csak 12-13 másodpercig bírja, utána 7-8 wattra zuhan vissza a TDP, és a SoC hőmérséklete is 67 °C-on stabilizálódik egy kezdeti 80 °C-s megugrás után. Amennyiben a VGA is terhelést kap, akkor a fogyasztást nézve viszonylag hasonlóan alakul a görbe, ám az állandósult állapotban 6 wattos TDP-t és 60 °C-os hőmérsékletet kapunk. Throttlinggal viszont egyik esetben sem kell számolni, a gépház és a tápellátás is képes megbirkózni az N5030 terhelésével, sőt, a SoC és a burkolat hőmérsékletét elnézve igazából még van is tartalék a rendszerben.

[+]

Beviteli eszközök, hang, üzemidő, értékelés

Árához képest kifejezetten jó billentyűzetet kapott a Swift 1: egyrészt a gép vékonyságához mérten egész kényelmes, határozottan járnak a gombok, másrészt van háttérvilágítás, sőt ujjlenyomat-olvasó is! A kiosztás közepes – akik nem szeretik a többi billentyű közé rejtett bekapcsológombot, azok nem fognak örülni (azért aggódni nem kell, ennek megnyomására még nem kapcsol ki a számítógép!), és hát a kurzormozgató részlegnél is vannak gondok a zsúfolt PgUp/PgDn billentyűk miatt.


[+]

A tapipad kellemesen nagy méretű, körülbelül 105 x 65 mm-es területet kínál ujjunk számára. A többujjas gesztusokat természetesen támogatja a hardver, dedikált gombok azonban nincsenek, így viszonylag könnyű kattintás helyett/közben kicsit odébb vinni a mutatót. Az ujjlenyomat-olvasó elfogadható sebességű, de azért messze nem nyújt olyan élményt, mint a bekapcsológombba integrált drágább megoldások.

Ami a hangszórókat illeti, vannak – ennél sokkal többet nem is érdemes beszélni róluk. Minőségük gyenge, de páldásul Zoom konferencia közben megfelelnek, egyébként pedig ott a Bluetooth és a kombinált 3,5 mm-es analóg kimenet is.

Üzemidő

Nagyon alacsony fogyasztás és 48 Wh-s akkumulátor – a kettő eredménye pedig az, hogy a Swift 1 könnyedén hozza a teljes munkanapos üzemidőt, de kis odafigyeléssel még a teljes Gyűrűk Ura Bővített változatot is végignézhetjük vele, függelékekkel együtt.

Az alacsony tömeg, a kis méret és a hosszú üzemidő kombinációja remek hordozhatóságot eredményez, és szerencsére az Acer volt olyan kedves, hogy tápegységből is a jól hordozható, közvetlenül a konnektorba dugható változatot mellékelte a noteszgéphez.

Értékelés

Teljesítményét leszámítva igazából nehéz fogást találni az Acer Swift 1-en. Igen, a kijelző lehetne jobb, és a Pentium Silver N5030 miatt a számítási teljesítménye sem eget rengető, de árát tekintve nem rossz ajánlat ez a notebook. Ez annak köszönhető, hogy az Acer odafigyelt arra, hogy a gyengécske processzort legalább ne lője még lábon is, így 8 GB RAM-ot (kétcsatornás kiépítésben) és 512 GB háttértárat pakolt mellé (ráadásul utóbbi könnyen bővíthető is).


[+]

A laptop kivitele egy árkategóriával feljebb is megállná a helyét, hiszen rendes unibody alumíniumházat kapott, mely stabil, strapabíró. Másodsorban kicsi, könnyű, üzemideje pedig kiváló, tehát nem okozhat gondot, ha magunkkal kell vinni például iskolába, találkozóra. Mivel passzív hűtésű, ezeken a helyeken a zajszinttel nem fogjuk magunkra vonni a figyelmet, az elfogadható melegedés miatt pedig nem lesz kényelmetlen az sem, ha ölünkben tartva kell gépelni. Az alacsony ár ellenére még az extrákról sem kell teljesen lemondani, hiszen ujjlenyomat-olvasót és a billentyűzetvilágítást is kapunk.

Mindent összevetve tehát a Swift 1 jelen példánya kiváló ajánlat azoknak, akik egy könnyű, hosszú üzemidejű notebookot keresnek egyszerűbb, tipikusan otthoni, iskolai feladatokhoz, tartalomfogyasztáshoz.


Acer Swift 1 notebook

Wombath

Az Acer Swift 1 notebookot az Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés