Hirdetés

Acer Predator Triton 500: kilencedik generációs játékos

A gamer notebookoknál is divatos a fogyókúra: a karcsúsított Acer Predatort próbáltuk ki.

Bevezető, dizájn

Az Acer első Predator Tritonja az NVIDIA 2017-es Max-Q bemutatójával párhuzamosan jelent meg, mint a piac egyik első, kifejezetten vékony, mégis erős gamer notebookja. Az akkor a 700-as termékcsaládba érkező gépet mi is teszteltük, most pedig itt egy külsőleg és árban kevésbé extravagáns utód, újabb generációs hardverrel, de még mindig bőven 20 mm alatti vastagsággal.

Külső

Az utóbbi időben határozottan úgy tűnik, hogy a gamer notebookokat gyártók kezdenek kicsit visszavenni a korábban uralkodó, feltűnő, markáns vonalakból. Nem azt akarjuk persze mondani, hogy egyszerű, szürke tepsikké váltak volna ezek a gépek, de az biztos, hogy például tesztünk alanyát nyugodtan elővehetnénk egy üzleti tárgyaláson is, nem csodálkozna mindenki a színes betétek, vadászgépeket megszégyenítő szellőzőnyílások és villogó RGB fények miatt. Ez nem jelenti azt, hogy a Triton 500 híján lenne a díszeknek, a fedlapra kerülő, háttérvilágítással rendelkező Predator logó, az egyébként RGB-s (de alapértelmezésben azért egyszínű, halványkékben pompázó) billentyűzet és az itt-ott feltünedező kék betétek jelzik, hogy azért nem egy nagyobb méretű üzleti gépről van szó.


[+]

Maga a gépház fémből készült, és jól összerakott, stabil hatást kelt. A 2 kg-os tömeg meglepően könnyű egy ilyen monstrumtól, ezért is volt öröm tapasztalni, hogy ennek ellenére sem csavarodik vagy hajlik a notebook, ha nem két kézzel emeljük meg. A kijelző 15,6”-es, és ehhez a kötelező, vékony keretnek köszönhetően 359 x 255 mm-es alapterület, illetve 18 mm-es vastagság társul. Hordozhatósággal tehát ezen a téren nem lesz gond, a tömeg és a dimenziók ezt abszolút támogatják, már csak arra kell figyelni, hogy ilyenkor mire használjuk, hiszen az erős hardver, ha úgy adódik, pillanatok alatt képes kiüríteni az akkumulátort.


[+]

Mint említettük tehát, a gép alapvetően visszafogott külsejű, nincsenek például a hűtésre betekintést engedő üvegbetétek, mint a Triton 700 esetében. A képességekre az Acer gamer vonalánál megszokott, lecsapott sarkok utalnak, illetve a hátsó és oldalsó szellőzőnyílásoknál is észlelhetünk pár kékre eloxált elemet, illetve a billentyűzeten is találni néhány kiemelt gombot.


[+]

A vékony gamer notebookok bővíthetősége nem szokott ideális lenni, és ez alól a szabály alól nem a Triton 500 lesz a kivétel. Az alsó burkolat egyetlen nagy lemezből áll, melyet tíz csavar kioldása és némi feszegetés után tudunk eltávolítani, de minek – a RAM és a háttértárak csak további, alapos szétszerelés után érhetőek el, amelyet szinte biztos, hogy nem fog az egyszeri vásárló elvégezni. Az egyetlen, amit innen könnyedén megtehetünk, az a három ventilátort használó hűtőrendszer portalanítása.


[+]

Egy alapvetően asztalon és többféle perifériával használt notebook esetében nagyon fontos a csatlakozók kínálata. Ezen a téren nem állunk rosszul, a bal oldalon különálló hangcsatlakozókat, egy HDMI-t, egy 3.1 Gen1-es USB portot (töltési funkcióval) és egy 2,5 Gbps-es Ethernet portot találunk a Killer E3000 adapter jóvoltából. Itt van a töltőcsatlakozó is, ami így kábelével némileg blokkolja az itt található szellőzőnyílást – mi ezért az ilyen noteszgépeknél jobban kedveljük a hátul, középen elhelyezett áramfelvételi helyeket.


[+]

A jobb oldalra egy TB3 kivezetés és két további USB 3.1 Gen1-es Type-A konnektor került, illetve itt van egy mini DisplayPort is a visszajelző LED-ek társaságában.

Hirdetés

Hardver és teljesítmény

A Triton 500 többféle kiépítésében is elérhető, esetünkben egy viszonylag erős, összeállításában elég jól kiegyensúlyozott konfigurációt kaptunk, az alábbi elemekkel:

Specifikációk
Termék megnevezése Acer Predator Triton 500
Processzor Intel Core i7-9750H – 2,6/4,5 GHz, 45 W TDP
Memória 2 x 16 GB Kingston DDR4-2666
Kijelző 15,6"-es, 1920x1080 pixeles, BOE IPS panel, matt felülettel,
144 Hz-es frissítéssel, G-Sync támogatással
Grafika NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q 8 GB GDDR6
Adattároló 512 GB WDC PC SN720 NVMe SSD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Killer Wireless-ac 1550i Wi-Fi
- Killer E3000 2,5 Gbps Ethernet
- Bluetooth 5.0
Interfészek - 1 db Thunderbolt 3 Type-C
- 3 db USB 3.1 Gen1 Type-A (egyik töltéssel)
- mini DisplayPort
- HDMI
- különálló audio ki- és bemenet
Extrák Háromzónás RGB billentyűzetvilágítás
Akkumulátor 82 Wh
Méret 359 x 255 x 18 mm
Tömeg 2,02 kg
Operációs rendszer Windows 10 Home
Gyártó honlapja www.acer.hu
Termék honlapja Acer Predator Triton 500
Fogyasztói ár 750 000 forint
Garancia 3 év

Mint látható, CPU+RAM/GPU arány alapvetően jól eltalált, a 6 magos, 12 szálas Core i7-9750H-t az RTX 2070 Max-Q-val párosították. Nem mintha nem lenne képes kiszolgálni a 2080 Max-Q-t, ez azonban komolyabb áremelkedést okozna. Mindenesetre az általános teljesítményre igazán nem panaszkodhatunk, az ilyen téren várható feladatokkal a Predator Triton 500 könnyedén megbirkózik.

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 4950 / 36 413 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU 90,54 fps / 1077 cb
Veracrypt SHA 256 / SHA 512 233 MB/s / 127 MB/s
PCMark 8 Home Conventional / OpenCL 3980 / 4380
PCMark 8 Work Conventional / OpenCL 3832 / 5061
PCMark 8 Creative Conventional / OpenCL 5128 / 7801
PCMark 8 Office 2013 3327
PCMark 8 Storage 4878
PCMark 10 Extended 4851
PCMark 10 Essentials / Productivity 5702 / 4006
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 5739 / 11 424
SpecWPC 7-Zip Compress* 193,4 sec
SpecWPC Blender BMW 1M* 119,5 sec
SpecWPC Handbreak Normal / HQ 60,04 / 21,49 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 38,69 fps
SpecWPC Python SciPy* 115,59 sec

Ami a 3D-s képességeket illeti, a 2070 Max-Q, mint a Max-Q széria általában, nagyjából az egy szinttel „kisebb”, nem Max-Q-s sebességét hozza, de persze az architektúrabeli különbségek okán azért találunk eltéréseket, hiszen nem minden skálázódik egyformán az órajelekkel párhuzamosan. Esetünkben természetesen a standard RTX 2070 alapját adó TU106 GPU dolgozik a gépben, 2304 shaderrel és 8 GB GDDR6 memóriával, mellyel egy 256 bites buszon keresztül tud kommunikálni. Az órajeleknél a Strange Brigade futtatása közben túlhajtás nélkül átlagban 1400 MHz körüli értékeket tapasztaltunk, a rekord 1800 MHz volt, limiternek pedig több mint 70%-ban a hőmérséket bizonyult (a GPU 80 °C-ig melegedett). Mindez arra utal, hogy az Acer az elérhető Max-Q változatok közül a combosabb, 90 wattos verziót választotta.


[+]

Mint a Predatoroknál általában, a Triton 500 esetében is rendelkezésre áll a tuning, ami itt (hiszen a CPU nem „K”) kizárólag a GPU-ra vonatkozik. Ez órajelekben nem hoz jelentős emelkedést, esetünkben az 1410 MHz körül mozgó vonal 1480 MHz-re ugrott, természetesen a hűtés erősödő zajától kísérve. Mindenesetre játékokban a következő eredményeket kaptuk:


[+]

A számokat nézve azért érezni, hogy időnként hiányzik a 2080 Max-Q jelentette plusz teljesítmény, de azért a Full HD-s kijelzőt jobbára ezzel a GPU-val is kihasználhatjuk, akár maximális minőségi beállítások mellett is. A GPU túlhajtásának önmagában viszonylag kevés értelme van, inkább a hűtési profilt érdemes a PredatorSense-ben változtatni, hogy kevésbé legyen termikusan korlátozott a grafikus processzor, amelyet a szűk térben a CPU-val együtt kell elfogadható hőmérsékleten tartania a hűtőrendszernek.

Tapasztalatok

Kijelző

Nem akarjuk előre lelőni a poént, de kénytelen vagyunk: a kijelző az egyébként nagyon tetszetős Triton 500 egyik gyenge pontja. A vicces az, hogy tulajdonképpen egyedül a fénysűrűség az, amit kritizálhatunk, a 144 Hz-es frissítésre képes BOE NV156FM-N4K panel IPS technológiára épül, és 1195:1 kontrasztarányt és az sRGB színtér 87%-os lefedését kínálja.


[+]

Ehhez párosul még egy teljesen elfogadható színhűség, az árnyalatok nagy részén 3-4 alatti ΔE-vel, egyedül a vörös és világoszöld színeknél tapasztalhattunk ennél komolyabb eltérést. Ez azonban játékok közben gyakorlatilag észrevehetetlen, és filmnézésnél sem számít sokat. A háttérvilágítás egyenlegessége is jórészt megfelel a kívánalmaknak, a gyenge rész, mint említettük, a fénysűrűség, ami 280 cd/m²-ig növelhető. Ez nem gond, ha általában otthon, a szobában használjuk a gépet, de kültéren vagy alaposan kivilágított terekben már kevésnek bizonyulhat a sötétebb részletek megjelenítéséhez.


[+]

Használat közben

A vékony, Max-Q-s gamer notebookoknál mindig a hűtésen áll vagy bukik minden, hiszen a GPU és a CPU is csak akkor tudja kifutni magát, ha nem kell állandóan a túlmelegedő kaszni miatt throttlingolnia. Azt persze nem várhatjuk el, hogy maximális terhelésen is 60 °C alatt maradjon mindkettő, és a GPU esetében az előző oldalon már láttuk is, hogy mi a helyzet. Ugyanezen körülmények, azaz a Strange Brigade futtatásakor a CPU hőmérséklete erősen a 86-87 °C-os határ körül mozgott, sőt időnként 90 °C fölé is emelkedett.


[+]

Feljebb emelve a ventilátorok fordulatszámát ezen sikerült némileg úrrá lenni, és pár fokot csökkenteni, de jelentősen nem javult a helyzet. Általános terhelés során azért nem ennyire vészes a szituáció, az AIDA64 stresszteszt, illetve a Prime95 futtatásakor throttling nélkül is sikerült szinte végig 90 °C alatt tartani a CPU-t. Az elért órajel az alapbeállítások mellett egymagos terhelésnél 4,2, a teljes processzort igénylő terhelésnél pedig 2,2 GHz volt hosszabb távon. Ezzel párhuzamosan a burkolat is szépen melegedett, a ház alja hátul közel 55 °C-os volt, míg felül, a szellőzőnyílások környékén 47 °C-t mértünk.


[+]

Mivel játszani az ember általában fejhallgatóval játszik, a hűtőrendszer zajszintje nem annyira kritikus, mint lenne egy irodai gép esetében. Ezzel együtt a tesztgép az alapbeállításokon egyáltalán nem volt kiemelkedően hangos, és nemcsak a hangerő, de a zaj jellege is elfogadható maradt. Ez azonban csak az alapbeállításokra igaz, a PredatorSense-ben maximálisra kapcsolt ventilátorok már tényleg csak egy jó minőségű fejhallgató mellett voltak elviselhetőek – közösségi terekben biztos, hogy a figyelem középpontjába kerülünk, ha így használjuk a gépet.

Billentyűzet, hang, üzemidő és értékelés

Bár elvileg nem lenne akadálya már mechanikus kapcsolókat építeni a Triton 500-ba, az efféle luxus a (még) drágább kategória sajátja, itt be kell érnünk egy hagyományos megoldással. Ez mondjuk nem akkora gond, mert a klaviatúra amúgy jól sikerült, a gombok útja (1,7 mm) és ellenállása rendben van, a visszajelzés határozottan érezhető, és a kurzormozgató billentyűk is teljes méretűek. Numerikus résznek értelemszerűen nincs hely – üzleti gépeknél szokás a 15,6”-es példányokra is szerelni ilyet, még jó, hogy az Acer nem tette ezt itt, helyette a jobb szélső oszlopba a médiavezérlő gombok kerültek, mi igazából ezekhez sem ragaszkodnánk egy gamer notebooknál.


[+]

Extra gombként kettőt kapunk, az egyik a PredatorSense szoftvert hívja elő, a másik pedig a hűtés Turbo üzemmódját kapcsolja be. Mint említettük, a billentyűzet RGB-s, de nem gombonként konfigurálható, hanem háromzónás megvilágítást kapott. Ezen felül a kurzormozgató, a PredatorSense és a WASD gombokat külön kerettel is kiemelték a többi közül.

A tapipadról túl sokat nem érdemes beszélni: van és rendben teszi a dolgát, de játékhoz használjunk inkább egeret. A viszonylag sima felszínen egyébként könnyedén siklik az ujj, és a gesztustámogatás is megoldott.

Hangszórók és üzemidő

A tapipadhoz hasonlóan a hangszóró is a kell, de nem túl lényeges kategóriába tartozik, a vékony, és esetünkben ráadásul lefelé nyitott térben dolgozó membránok kiemelkedő hangminőséget nem tudnak produkálni, használható frekvenciaátvitelük a mély hangok irányában körülbelül 150-160 Hz-ig tart. A hangerő elfogadható, így háttérben futó zenékhez, kedvenc YouTube-csatornánk meghallgatásához megfelel, de valódi film-, zene- vagy játékélményt ne várjunk tőle.

Egy gamer kategóriába tartozó notebooknál mindig érdekes kérdés az üzemidő, és hogy kell-e foglalkozni vele. A Triton 500 esetében szerintünk mindenképpen, hiszen egy könnyű és vékony gépről van szó, egyértelmű, hogy a hordozhatóság is szempont. Valószínűleg erre gondoltak az Acernél is, amikor 82(!) Wh-s akkumulátort építettek a gépbe, mely így alacsony terhelésen több mint 10 és fél órát ment egyetlen feltöltéssel, de filmnézésre is közel öt és fél órát, netezésre, egyszerűbb feladatokra pedig 6 óra 48 percet használhattuk a gépet.


[+]

Persze az erős hardver még a 82 Wh-nyi kapacitást is gyorsan kivégzi, ha terheljük, ez azt jelenti, hogy kicsit több mint másfél órát játszhatunk egyébként csökkentett teljesítményen, ha nem áll rendelkezésre hálózati táplálás.

Értékelés

Ahogy már egy oldallal ezelőtt említettük, a Predator Triton 500 egy jól sikerült notebook lett: a gépház igényes, és a hordozhatóság nem ment a teljesítmény rovására. A hűtőrendszer egész jól megbirkózik a 9750H+2070 Max-Q párossal, egyáltalán nincs arról szó, hogy folyamatos throttling venné el a kifizetett vas kínálta teljesítményt, a hardver tehát ténylegesen is kihasználható.

Az egyetlen gyenge pont tehát marad a kijelző, annak is egyedül a fénysűrűsége az, amibe beleköthetünk, mert egyébként a panel jól teljesít, a 144 Hz-es maximális frissítési frekvencia a G-Synckel támogatva pedig csak hab a tortán. Nem ártott volna ugyanakkor a bővíthetőségen javítani egy keveset, a billentyűzeten pedig ebben a kategóriában hiányoltuk a gombonként testre szabható háttérvilágítást.


[+]

Ami az esetleges vásárlókat még elriaszthatja, az a magas ár: a vékony kivitelért bizony mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni, a gép bolti (RAID-be kötött SSD-vel, viszont csak 16 GB RAM-mal szerelt) változatának ára jelenleg 750 000 forint három év garanciával és Windows 10 Home-mal. Ha nem fontos nekünk a vékony kivitel, akkor ennél olcsóbban is hozzájuthatunk hasonló teljesítményhez (sőt, ha megelégszünk az előző generációs, némileg lassabb Core i7-8750H-val, akár 100 000 forintnál többet is spórolhatunk). Mindezekkel együtt az Acer Predator Triton 500 teljes mértékben tetszett nekünk, és aki a legújabb generációs vékony notebookok között keresgél, annak nyugodt szívvel ajánljuk is.


Acer Predator Triton 500 notebook

Wombath

Az Acer Predator Triton 500 notebookot az Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények