HD 7870 és HD 7850
A PROHARDVER! szerkesztőségébe mindkét Pitcairn alapú megoldás eljutott, igaz a HD 7850-ből egy olyan referencia kártyát kaptunk, ami gyakorlatilag mégsem referencia. Egészen pontosan ez annyit jelent, hogy az AMD-től érkezett tesztpéldány gyakorlatilag egy az egyben a referencia HD 7870 kissé módosított mása, ergo a NYÁK és a hűtés teljesen megegyezik, csak a GPU és a tápcsatlakozók számában van különbség. Ezzel szemben a végleges, kereskedelmi forgalomba is kerülő referencia HD 7850 egy rövidebb nyákot és eltérő kialakítású hűtőt kapott. Ez a kártya számítási teljesítményén nem befolyásolja, egyedül a hűtés hatékonysága, valamint zajszintje lehet eltérő. Amennyiben a közeljövőben a kezünk ügyébe kerülne a végleges megoldás, úgy kiegészítjük a szükséges mérésekkel ezen tesztünket, bár a gyártók legtöbbje úgyis valamilyen egyedi hűtési konstrukciót fog rápakolni a saját modelljeire.
Ebből következően felépítés szempontjából most inkább a HD 7870-re fogunk összpontosítani, hisz ez a fajta megoldás a vásárlók számára is hozzáférhető lesz.
A HD 7870 külsőre szinte teljesen a HD 7970-re hajaz, csak valamivel rövidebb annál. A kártya hossza egészen pontosan 24 centiméter, azaz 4 centiméterrel rövidebb a nagytestvérnél. Talán így nem meglepő, hogy ez a megoldás is két kártyahelyzet foglal el.
A műanyag burkolat eltávolítása után megpillanthatjuk a hűtést, ami egy 7,5 centiméter átmérőjű ventilátorból, valamint egy három darab hőcsövet tartalmazó rézbetétes alumínium bordából áll.
A bordát eltávolítva elénk tárul a GPU, valamint feltűnik a NYÁK-ot beborító fémlap, amely a memóriák, valamint a tápellátást biztosító áramkör hűtéséért felel.
A Pitcairn a maga 212 mm2-es méretével egyáltalán nem számít nagynak. Viszonyításképpen, a 6800-as széria alapját képző Barts 255 mm2, míg a HD 5700 és HD 6700 kártyákon található Juniper 166 mm2 területű. Természetesen a gyártástechnológia eltérő.
Rátérve a tápellátásra, fent megpillanthatjuk a CHil CHL8225 vezérlőjét, mely gyakorlatilag alig tér el a HD 7970-en látott CHL8228 jelzésű modelltől. Ez egyben azt is jelenti, hogy ez a megoldás is viszonylag tág keretek között nyújt lehetőséget a feszültség szoftveres szabályozására, ami elsősorban a tuningos kedvű vásárlóknak lehet jó hír. A CHil chipje alatt öt fázist láthatunk, melyek a korábban MSI által a köztudatba is bevezetett DrMOS megoldásra épülnek. Ez röviden az egyszerűbb D-PAK, és a náluk jobb kapcsolási tulajdonságú Power-PAK tokozású diszkrét tranzisztorokkal ellentétben egy összetettebb áramkört használ, amelyben két MOSFET és egy vezérlőchip van. Az ezeket követő tekercseket a PULSE szállította.
Áttérve a NYÁK másik végére megláthatjuk a tápcsatlakozókat, amiből a képen látható HD 7870 esetében kettő, míg a HD 7850 estében egyetlen 6 tűs kapott helyet. Az előbbinél ezeken keresztül 150 wattot vehet fel a kártya, melyhez még hozzájön további 75 watt a PCI Expressen sloton keresztül, így összesen 225 wattból gazdálkodhatunk. A HD 7850 esetében ez az érték az egy csatlakozó miatt 150 wattra redukálódik.
Ugyan a fotókon nem kivehető a GDDR5-ös chipekre szitázott felirat, de azok ebben az esetben is a Hynix műhelyéből származnak. A H5GQ2H24MFR-T2C jelölésű modellek gyárilag 1250 MHz-re vannak hitelesítve. A GPU-hoz 256 bites buszon kapcsolódó nyolc darab chip összkapacitása 2 GB.
Legvégül a hátlapra kanyarodva gyakorlatilag ugyanazt láthatjuk, mint a korábban bemutatott HD 7900-as és HD 7770-es kártyáknál. Ez egészen pontosan egy dual-link DVI-I portot jelent, amelyet egy 3 GHz-es HDMI 1.4a, illetve két mini DisplayPort 1.2 HBR2 követ. Az új verziójú HDMI és DisplayPort interfész segítségével a kártya egy kimenetről is képes kiszolgálni a 4096x2160 pixel felbontású megjelenítőket, ami a korábbi termékeknek legalább kettő interfész befogásával sikerült csak. A 3 GHz-es HDMI továbbá lehetőséget biztosít 60 darab sztereó 3D-s, Full HD felbontású képkocka továbbítására projektív módban. Emellett szintén újítás, hogy az új grafikus kártyán a sztereó 3D már DisplayPort bemenettel felszerelt kijelzőkkel is működik hárommonitoros Eyefinity módban. Egy megfelelő hub segítségével a HD 7870-re, valamint a HD 7850-re is összesen hat megjelenítőt is csatlakoztathatunk, hála az Eyefinity 2.0-s verziójának.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!