A legdurvább (?) táblagép: ROG Flow Z13 és a Strix Halo

Az AMD szinte asztali teljesítményt kínáló különleges platformja teszi igazán érdekessé a játékosoknak szánt új Z13-at.

Hirdetés

Bevezető, dizájn

A ROG Flow Z sorozat több éves múltra tekint vissza, a most tesztelt, 2025 elején bemutatott modell tulajdonképpen már a harmadik iterációnak tekinthető. Az elsőt, a 2022-ben piacra dobott, még 12. generációs Core processzorra épülő modellt mi is teszteltük. Azt 2023-ban követte a 13. generációs Intel platformmal szerelt frissített modell, hogy aztán 2025-ben valami igazán komolyat húzzon az ASUS, és az AMD különleges, már-már asztali szintű teljesítményt és dedikált GPU-kat megszégyenítő IGP-t ígérő Strix Halo platformjával dobja piacra a játékosoknak szánt táblagép legújabb verzióját.

Külső

Nincs könnyű dolga annak a formatervezőnek, aki egy táblagépet szeretne különlegessé tenni, mert hát a kijelző alapvetően korlátozza a fantázia csapongását – hacsak nem megyünk el valamilyen egészen extrém irányba, akkor egy lapos négyzetet fogunk kapni. Ilyen a ROG Flow Z13 is, ráadásul az ASUS nem is nagyon igyekezett a már bevált díszítőelemeken sem változtatni, így szinte pontosan ugyanazt kapjuk, mint kettő vagy éppen három éve.


[+]

A fő elem természetesen maga a táblagép, mely alumínium házba került, és 13,4”-es kijelzőjének köszönhetően nem éppen a legfiligránabb. Erre erősít rá a 70 Wh-s akkumulátor és az erős hardver által megkívánt hűtés is, így egy 300 x 204 x 14 mm-es egységet kapunk, 1,2 kg-os tömeggel. Ezzel rögtön ki is derül, hogy hiába tablet, hordozhatóságban ennél azért létezik bőven jobb ajánlat.


[+]

Fontos kiegészítő a táblagéphez pogopines csatlakozóval és mágneses megoldással kapcsolódó, nagyon vékony billentyűzet még, mely hasított bőr hatását keltő bevonattal rendelkezik. A tablet hátoldalán a korábbi modellekhez hasonlóan egy kihajtható, és tetszőleges szögben stabilan rögzülő támaszték található, de nem hagyták el az alaplapra betekintést nyújtó, RGB világítással rendelkező ablakot, illetve az SSD cseréjét, bővítését lehetővé tévő kis fedelet sem. Táblagépről lévén szó, kapunk kamerát is – ez 13 Mpixeles, de képminősége messze elmarad a jobb okostelefonokétól. Az előlapi kamera 5 Mpixeles, és IR kiegészítőjével Windows Hello kompatibilis is.


[+]

A gép oldalait végignézve felül elsősorban a hűtőnyílások tűnhetnek fel (ezek dizájnja változott némileg), illetve az, hogy a csatlakozókínálatot alaposan átdolgozták. Ennek egyik jeleként búcsút inthetünk az XG Mobile interfésznek, ennek szerepét már az USB4 látja el (ebből rögtön kettőt is kapunk). Ehhez illeszkedően érkezik majd az XG Mobile új generációja is, de aki más külső GPU-t használna, annak is nyitott a pálya, hiszen tulajdonképpen bármilyen TB4-kompatibilis egység párosítható a ROG Flow Z13-mal.


[+]

USB4-ből rögtön kettőt is kapunk egymás mellett, és rendelkezésre áll HDMI 2.1, USB 3.2 Gen2 és kombinált 3,5 mm-es jack is. Került a gépre egy microSD kártyaolvasó, és van egy dedikált töltőcsatlakozó a nagy energiaigényű hardver miatt (a mellékelt tápegység egy 200 wattos példány), de természetesen a Type-C konnektorokon át is tölthető a gép. Kezelőszervként a bekapcsológomb mellett hangerőállítót, illetve egy "Command Center" kapcsolót kapunk. Ez utóbbival egy kis méretű panelt nyithatunk meg, ahonnan egy érintéssel elérjük például az Armoury Crate-et, a virtuális billentyűzetet, és így tovább.


[+]

A külső ismertetése után tekintsünk most be a burkolat alá, és nézzük meg, mi az, amitől igazán különleges az idei Flow Z13!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés