Alaplapok, memóriák
Rettenetesen nehéz árak tekintetében összefoglalni az alaplapok kínálatát, mert ugyanarra a chipkészletre építhető olcsó, minimális felszereltségű verzió, de brutális, tuningos fenevad is sokszoros áron. Az év első érdekessége a P35-ös, AMD 690G-s és nForce-os szokásos unalomban az AMD 780G márciusi megjelenése volt. Az Asusnál és az MSI-nél rendszerint egy picivel olcsóbb, de hasonlóan jól felszerelt modelleket kínáló Gigabyte megoldása 19 000 forint alatt indított, megteremtve ezzel az eszményi HTPC alapot. Ilyen deszkába egy olcsó Athlon X2-t, valamint DDR2 memóriát szerelve kedvező áron nagyon kellemes PC-ket lehet összeállítani. Nem sokáig maradt konkurencia nélkül a 780G, ugyanis röviddel rá – nem meglepő, hogy hasonló árral – befutottak az első GeForce 8200-as modellek. Érdekességük a 780G-t megközelítő multimédiás alap mellett a Hybrid SLI technológia volt, melynek keretében a megfelelő diszkrét GeForce grafikus kártyát az alaplap le tudta kapcsolni, ha nem volt szükség annak 3D-s teljesítményére.
Áprilisban üdvözölhettük az első Intel X48 chipkészletes deszkákat, melyek csúcsmodellként nagyon drágán, 50 000 forint fölött kellették magukat, ugyanakkor nem sok újat tudtak felmutatni az X38-hoz képest. Ugyanez volt a helyzet a nyár közepén érkező, P30-as családot leváltó P40-essel, mely az Intel utolsó FSB-s chipkészletének ígérkezik.
Hirdetés
Szintén áprilisban mutatkoztak be az első nForce 790i-s alaplapok, melyek az Intel X48-ához hasonlóan az abszolút csúcskategóriában indultak. Annak ellenére, hogy a régi 680i-hez képest már merőben új északi hidat kapott, nem jutott túl sok új funkció ennek a chipkészletnek sem, ugyanis a háromutas – 3-way – SLI és az ESA monitorozó platform is bekerült már a 680i-re alapozó 780i-be.
Nyáron a tavaszi chipkészletekre épülő alaplapok tömkelegét kapták a vásárlók a nyakukba, majd iskolakezdésre végre megérkezett az Intel első, HD videók lejátszását hardveresen gyorsító chipkészlete, a G45. Sajnos az Intel-pártiak továbbra is szomorúan vágyakozhattak csak azután a teljesítmény után, amiben az AMD-sek dúskáltak, sőt nekik megérkezett a 780G izmosított változata, a 790GX is.
Végül novemberben az NVIDIA is előrukkolt egy tisztességes HTPC-s chipkészlettel Intel oldalon. A GeForce 9000-es integrált GPU-k 3D teljesítményben lazán verték a G45-öt, nagyjából az AMD platformos 8000-esek megfelelői voltak, de sajnos nagyon drágán adták őket. Ennek köszönhetően év végére az AMD platform tűnt nyerőnek multimédiás számítógépeknél.
A 2008. év a DDR3 memória előretörésének éve volt, de csúnyán ráfázott, aki korán váltott. Elnézve a DDR2-es modulok alacsony árát, az is látszik, hogy egy ideig még érdemes a régi technológiánál maradni.
Az év elején meredeken zuhant a lassabb DDR3-as készletek ára (a leglassabbak később el is tűntek), ahogyan érkeztek az egyre olcsóbb chipek, az egyre gyorsabbaknak pedig hely kellett az árlisták csúcsán. Később a gyors DDR3-1800-as szettek ára is esni kezdett. Annyira, hogy a grafikonon látható Corsair készlet vételára még az év végi drágulásban is csökkent. Végül az egészen gyors DDR3-1333-as készletek vételára megközelítette a gyors DDR2-1066-os modellekét.
Szem előtt kell tartani viszont, hogy valós alkalmazásokban az alapvető, mára nagyon olcsó DDR2-800-as RAM-hoz képest a DDR2-1066, a DDR3-1333, de még a DDR3-1800 sem hoz számottevő gyorsulást. Mivel a DDR2 modulokat jelenleg áron alul, veszteséggel kínálják a gyártók, arra számítunk, hogy ez a szabvány fokozatosan kihal, helyét pedig a DDR3 veszi át durván kétszeres vagy még magasabb áron. Ez a folyamat minden bizonnyal lassú lesz, hiszen jelenleg az AMD és Intel platformok többsége is DDR2 memóriát használ.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!