6 elérhető videokártya tesztje!

GeForce256, GeForce2 MX400



NVIDIA GeForce256 32 MB
Gyártó Eagle
RAM 32 MB 128-bit SDRAM
Hűtés patentos borda + ventillátor
Driver NVIDIA Detonator 12.90 referencia
Finomhangolók nvmax, GTU, RivaTuner, stb.
Alapbeállítások 120/150 MHz (proci/RAM)
Tuning beállítások 160/190 MHz (proci/RAM)
Nettó utcai ár kb. 11e
Linkek
  • http://www.nvidia.com
  • http://www.nvmax.com
  • http://www.rivastation.com


NVIDIA GeForce2 MX400 32 MB TV kimentettel
Gyártó Eagle
RAM 32 MB 128-bit SDRAM
Hűtés patentos fixen ragasztott borda + ventillátor
Driver NVIDIA Detonator 12.90 referencia
Finomhangolók nvmax, GTU, RivaTuner, stb.
Alapbeállítások 200/166 MHz (proci/RAM)
Tuning beállítások 210/210 MHz (proci/RAM)
Nettó utcai ár kb. 15e TV nélkül
Linkek
  • http://www.nvidia.com
  • http://www.nvmax.com
  • http://www.rivastation.com

NVIDIA GeForce256: egykor a világ leggyorsabb videochipje, első "grafikus processzora" (GPU) - ma már sokadrangú gyártók kifutó készleteiben található meg csak újonnan. Sokan, akiknek fénykorában drága volt, ma már elhúzódnak tőle, lévén "már az MX is korszerűbb". Tény, az GeForce2 MX chip gyorsabban fut, a kisebb csíkszélességű gyártásnak köszönhetően olcsóbb is és kevesebbet is fogyaszt, ellenben a Ge256-hoz képest 4 helyett csak 2 pixel pipeline-ja van. Az MX azonban mégis a GeForce2-nek egy butított változata, ami viszont eredendően a "nagy ősnek" egy rendesen feltuningolt változata - most akkor kihez is áll közelebb az MX és hol áll az öreg Ge256? Nem mellékes a kérdés, lévén az utolsó Ge256 kártyák olcsóbbak a leggyengébb MX-nél is... Házi versenyünkbe rögtön a mai nagy favorit MX400-at vettük fel, ami 200/166-os GPU/RAM speckóival (jobbaknál 200/183) rendesen lealázza az öreg Ge256 120/150-es (ismét jobbaknál 120/166) paramétereit.

Hirdetés

A differencia a mérésekben is megmutatkozik: az MX400 gyorsabb a Ge256-nál, de az előnye nem mondható fölényesnek, még az árarányos különbség is necces. Az MX mellett szól, hogy kevésbé melegszik és kevesebbet fogyaszt. A Ge256 hírhedt nagy étvágyáról, ami néhány gyenge tápellátású alaplapnak igenis gondot okozhat, bár mai lapok között már nem találkoztunk ilyennel.

Meg kell említeni, hogy a teszthez a 12.90 verziójú Detonator referencia meghajtót használtuk, mert némi tájékozódás után arra a megállapításra jutottunk, hogy ez nyújtja stabilan a legjobb eredményeket. Éppen a teszteléskor jelentek meg az első Detonator XP meghajtók, de ezekkel nem minden tesztet sikerült lefuttatnunk, amiket pedig sikerült, azok nem mutattak jelentős differenciát a 12.90-nel mért értékekhez képest. Ez valójában nem is meglepő, mert az új Detonator XP driverek leginkább a gyors, DDR RAM-os GeForce2-k és még inkább a Ge3-akra vannak optimalizálva. Meg lehet próbálkozni a legfrissebbekkel, de a 12.90 továbbra is a leginkább ajánlott a Ge256-hoz és az MX-ekhez.


---Ge256: a szokásos 6 nanós SEC RAM-ok most is 190 MHz-ig bírják.

A kártyák némi sebességnövelés végrehajtása után újult erőre kapnak. A Ge256 nagyobbat ugrik, mint az MX400, pedig a RAM sávszélességük egyaránt durván 26%-kal bővült. Más megközelítésben viszont az MX400 5% GPU sebességnövelés mellett lépést tud tartani a 33%-kal meghúzott Ge256-tal. Ez azt jelenti valójában, hogy mindkét kártyát a RAM sávszélesség fogja vissza elsősorban, ráadásul az MX-et nagyobb mértékben. 16 biten a Ge256 ráadásul UT és Q3 alatt le is nyomja fiatalabb testvérét így, bár nem sokkal. RAM chipekben az MX-nél az előny, az 5 nanós chipek hozzájárultak a 210 MHz eléréséhez.


---MX400: az 5 nanós Winbondok jót tesznek a húzhatóságnak, de még ez is kevés!

A két kártya ugyanattól a gyártótól származott, de míg a Ge256 a klasszikus, nem túl látványos kialakítást követi, az MX400 már kék nyákon aranyszínű hűtővel ellátva érkezett, egész minőségi benyomást keltve. 2D képük a nagy átlagot üti meg, ami valószínűleg az MX átlagon felüli minőségét jelenti, ugyanis a Ge256 a külső RAMDAC miatt elvileg ezen a területen előnyben van. Nagy felbontásokban mindkét kártya homályosodott, ezért erős monitor meghajtásához nem ajánlottak. 3D képük a Ge3 előtt megszokott fakó és kissé pontatlan NVIDIA kép, tehát itt sincs difi.

Akkor hol van? Leginkább az árban. Az MX400 kimondott előnye, hogy TV kimenetes és "márkás" kivitelben is kapható, ha ez szempont. Lévén a Ge256 kifutó modell, ritkán fellelhető és akkor is csak mezei kivitelben. Az, hogy 64 mega RAM-mal is lehet MX-eket kapni ne tévesszen meg senkit, szegény alulmotorizált MX nem nagyon tud mit kezdeni ennyi RAM-mal. Nem a RAM mennyisége, hanem a sebessége a gond a mai videokártyáknál, ezért komoly GeForce2 kártyák alatt nem érdemes plusz pénzt kidobni a 64 MB RAM-ért, ahogy valószínűleg márkás MX-et sem nagyon érdemes venni, mert egyszerűen nem ér annyit a platform. Szerencsére a 64 bites DDR RAM-mal szerelt MX-ek is eltűntek már manapság, ami szintén nagy átverés volt, mert a sima 128 bites SDR SDRAM-mal szerelt MX-ek szépen leiskolázták az előbb említett DDR MX-eket: Tudniillik a 64 bit DDR csak kvázi egyenlő 128 bittel, a valós 128 bit hatékonyságát soha nem fogják elérni. Tehát az MX-en a DDR csupán jól csengő marketingfogás, ami valójában a teljesítmény rovására megy. A rendes DDR-es videokártyák (nagyobb GeForce-ok és Radeonok, stb.) 128 bites DDR RAM-ot használnak, azaz kvázi 256 bitesek... NAGY különbség!

Egy szóval, akinek szimpatikus az MX teljesítménye, de szeretne megspórolni párezer forintot, inkább nézzen körül, hátha talál magának egy olcsó GeForce256-ot.


---Egy kezdeti korszak vége: Ge256 hátulról.


---A divatnak megfelelően hátulról is kék az Eagle MX.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények