Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Navaren

    aktív tag

    Igazából olyan érzésem van, mintha az egész kriptovaluta-bányászás és annak az érdemi értéke valahol egy picit egyfajta generációs, vagy alapvető gondolkodásbeli vita is lenne.

    Értsétek meg, hogy a komolyabb összeget félretett, esetleg az informatika iránt is érdeklődő, befektetni vágyó emberek egyelőre még mindig félve tapogatóznak a BTC és a többi fele, egész egyszerűen, mert nehezen érthető meg a coinok mögött húzódó tényleges gazdasági érték, miközben a népszerűsége vitathatatlanul egyre nagyobb.
    Az ebből fakadó keresleti faktort érti, a miértet nem.

    Értsd jól: amikor az ember befektet a tőzsdén egy valutába, cégrészvénybe, akármibe, akkor annak a valaminek a profilpiacán mérhető gazdasági teljesítménye (és ennek becsülhető változása) az, ami anyagiakban is mérhető, ezáltal adva "árcédulát" a kérdéses befektetési alap egységének.

    A kriptovalutáknál viszont ez a fajta érték egyszerűen (még?) nincs ott a coinok mögött, egy új, digitális fizetőeszköz elterjedését látják, amit egyre több helyen elfogadnak valamiért,
    Viszont az értékét egyelőre még mindig csak a puszta léte és népszerűsége adja, nem pedig valamilyen mögötte húzódó cég, ország, egyáltalán bármi számokban kifejezhető gazdasági teljesítménye.

    Ezért kérlek Titeket, veterán bányászok, hogy amikor valaki tényleg komoly kérdéseket felvetve érdeklődik a téma iránt - nem feltétlenül csak itt, hanem bármilyen másik fórumon/felületen -, akkor ne a magas lóról osszátok így az észt olyan válaszokkal, hogy "Argentínában ennyi és ennyi BTC automata van", stb (bárki is voltál, ne haragudj, véletlenül sem akarlak megsérteni)., mert az alapvető kérdésre az egész kriptorendszerrel kapcsolatban még mindíg nem adtatok választ.

    A HOGYAN már millió helyen le van írva, a MIÉRT viszont általánosságban nem nagyon, és ez az egész értelemszerűen totál zavaros.

    Engem személy szerint az írás - meg úgy általában az egész rendszer technikai része lenyűgöz -, az emberi találékonyság tárháza, befektetésnek viszont továbbra sem választanám, mert - sajnos - ennél földhözragadtabb vagyok.

    Koxx, ha nagyon off lett, ne haragudj.

    [ Szerkesztve ]

    iBalu // Ordo Ab Chao //

  • Navaren

    aktív tag

    válasz ncc1701 #140 üzenetére

    Nyilván a kereslet-kínálat definiálja a pillanatnyi árat, de ez elsősorban kereskedői, nem pedig befektetői szemlélet, és ez nagy különbség.

    A vérbeli kereskedőnek valóban tökmindegy, mivel üzletel, ha az adott cikk funkciójától függetlenül profitképes, a kriptocoinok körüli hype miatt pedig hülye lenne nem pont ebbe a bizniszbe beszállni.
    Ez viszont hosszútávú befektetői szemmel nézve mindössze "pillanatnyi" állapot, amivel rövid idő alatt lehetett néhány(ezer) szerencsésnek igazán komolyat kaszálnia, ennek a sikersztorinak az utóhullámait lovagolják most az 1-2 éve működő hobbibányászok.
    A hirtelen meggazdagodás reményében pedig sok új kisbányász is születik - vagyis inkább születne, de az elképesztő ütemben fogyó - ezáltal dráguló hardverek (kereslet - kínálat, igaz?) és az engyre inkább összezáró bányász-community miatt a tendencia erősen csökkenőben van, vagy annak látszik.
    Előbb-utóbb pedig talán eljön az a pont, ahol a rendszer nem fog elbírni több "kereskedőt", ez az a "lufi", aminek a kipukkadására vár az egészből kimaradt picit talán rosszakaró, magát realistának beállító réteg.

    Komolyabb befektetői szemmel nézve pedig - különösen hosszú távon - egyszerűen nem elég az, hogy "most ezt keresik, szóval vegyél, vagy komoly pénzből készíts rig(ek)et, és bányászd, mert ezt keresik".
    Kell, hogy legyen a valuta alatt valamilyen mögöttes gazdasági teljesítmény is, ami alapján pontosan megállapíthatóak legyenek a kockázatfaktorok és folyamatos, hosszútávú becsléseket is lehessen folytatni.

    A technológia ígéretes, tényleg lehet, hogy egyszer egy univerzális kriptovaluta átveszi majd a digitálisan tárolt pénz helyét a modern bankrendszerben, bár ezt az elmúlt mondjuk másfél év talán cáfolni látszik, nem is beszélve a rendszer mögül lassan kihátráló, vagy azt teljesen elutasító bankokról, mert ezekre is van példa.
    Ellenben önmagában talán ez sem ad konkrét értéket a kriptocoinoknak, így a kérdés továbbra is nyitott maradt.

    Minden tiszteletem azoké, akik belevágtak, bele mertek vágni és vágnak bele akár mostanában is, de én sajnos nem fogok közéjük tartozni, ahhoz besz*ri vagyok, nekem túl nagy a kockázatfaktor rövid időintervallumra vetítve is.

    Ellenben a cikkben szereplő géphez hasonló gépeket nagyon szívesen terveznék és építenék, csak úgy, mert a bányászfolyamat ezen a része nagyon érdekel. :).

    [ Szerkesztve ]

    iBalu // Ordo Ab Chao //

  • Navaren

    aktív tag

    válasz B.Gaboo #165 üzenetére

    Értem a coin előnyeit a bankrendszerhez képest.

    Éppen ezért nem lehet ez egyfajta sablon a jövő digitális banrandszeréhez, annak minden előnyét átvéve az adat-alapú pénzforgalomban, tárolásban, tranzakciók lebonyolításában? Nem ez lenne a végcél?

    iBalu // Ordo Ab Chao //

  • Navaren

    aktív tag

    válasz -KP- #167 üzenetére

    Megnéztem már, mikor linkelted (bár csak fél szemmel, meló mellett). Köszönöm!

    iBalu // Ordo Ab Chao //

  • Navaren

    aktív tag

    válasz DigitXT #171 üzenetére

    Én nem ezekre gondoltam, ennél nagyobb léptékben "fantáziáltam".

    Én úgy gondolom, hogy a kriptovaluta azért jött létre, azért kezdtek el egyáltalán gondolkodni rajta, hogy kilőjék a bankrendszer, a pénzkezelés hátrányainak minél nagyobb hányadát egy alternatív fizetőeszközzel.
    Ha ez a rendszer, a köré épített trantakciós infrastruktúra masszívan megbízhatóbb, biztonságosabb és sokoldalúbb lesz, miközben gyorsabb és könnyebben kezelhető is tud maradni, mint a mai "pénz" koncepciója, akkor elsődleges fizetőeszközzé léphetne elő, egyre több helyen akarnák alkalmazni.

    Ezt pedig a mai, kiépült bankrendszer egész biztos nem fogja hagyni, biztos vagyok benne, hogy előbb-utóbb át tudná venni a kripto-rendszer minden előnyét, hogy a jelenlegi globális vagyon - és hitelkeret nyilvántartás és tranzakciós rendszer ott, azokban a kezekben maradhasson, ahol most van, miközben - a funkcionalitás hasonlósága és a rendszer elméletileg hasonló hatásfokú működése miatt a két oldal párhuzamos létezése értelmét vesztené.

    Mindegy, nagyon előre akartam látni, nem jött be.
    Ettől függetlenül a kriptocoin mint mostani befektetés - kérdésben támasztott, fentebb kifejtett nézeteimet továbbra is vallom, illetve azt is, miért van ekkora fórumháború akárhol, ahol a kriptovaluta témába kerül.

    [ Szerkesztve ]

    iBalu // Ordo Ab Chao //

  • Navaren

    aktív tag

    válasz LLam #177 üzenetére

    Ez a része rendben van, de a kriptovalutának szerintem csak akkor lesz tényleges, pénzben is kifejezhető értéke (nem pedig "népszerűségi index-e egy limitált mennyiségben elérhető, roppant népszerű valaminek, amire hullámzó mértékű lelkesedéssel látszik ráizgulni a világ, és egyelőre akkor is a "semmiből születik"), ha valamelyik végre egyetemesen elterjedt, teljesen egyenértékű alternatívája lesz a pénzzel fizetés lehetőségének.

    Akkor, ha kompromisszumok nélkül tényleg bárhol, bármikor, bármennyit fizethetsz/utalhatsz belőle, miközben teljesül az, hogy a köré épült szolgáltatás legalább egyes területeken fixen gyorsabb, vagy biztonságosabb, vagy egyszerűbb, vagy olcsóbb, stb. a mai banki utalásoknál, vagy egyéb tranzakcióknál.

    Ebben az esetben egy líneáris, sokkal egyértelműbb korreláció lenne a mostani pénz és az adott coin egységértéke, illetve az ezek infrastruktúrái közöt; az adott kriptovaluta köré is komplett ipar nőne ki, aminek a gazdasági teljesítménye a konkurens(ek?)hez viszonyítva már kézzel fogható anyagiakban is mérhető valami lesz, aminek az előrehaladásába. piaci térnyerésébe érdemes lehet befektetni, illetve nagy tételben pénzt váltani rá - ez az, ami szerintem sosem fog megtörténni, de ne legyen igazam!

    Ameddig azonban szinte bármilyen cég forgalomba hozhat egy blokklánc elven alapuló coint, amit egy predefiniált mennyiségből bárki "bányászhat" előre meghatározott algoritmusokkal, addig ez kis túlzással akkor is csak léggömbhámozás marad szerintem.

    A technológia, az ötlet elméleti alapon zseniális, és komoly benne a potenciál, ezt elismerem.

    Ez persze az én szubjektív perspektívám, nagyon leegyszerűsített magyarázattal (a valóság némileg persze árnyaltabb), nem muszáj egyetérteni :).
    Mindegy, erősen túlragoztuk már ezt a fórumot is, miközben szegény kolléga gépéről-cikkéről alig esett szó.
    Mindenesetre én személy szerint köszönöm mindenkinek, aki itt segít tisztábban látni az egész kriptovaluta-mizériát.

    [ Szerkesztve ]

    iBalu // Ordo Ab Chao //

  • Navaren

    aktív tag

    válasz bot1978 #229 üzenetére

    +1.
    Erre próbáltam én is rávilágítani vagy 100 hsz-szel korábban, csak ennyire nem akartam/mertem belemenni.

    iBalu // Ordo Ab Chao //

Új hozzászólás Aktív témák