- Kábeleket és csövezést rejtő "kirakatház" a GameMax logójával
- Felvarrták az Arctic rackmount rendszerekhez szánt CPU-hűtőjének ráncait
- Háromféle kivitelben, és nem kis kapacitásokkal jönnek a Micron 6550 ION SSD-i
- Már a Samsung sem szolgálja ki modern AI lapkákkal Kínát
- Havazáshoz igazított kiadás kap a Steam Deck OLED
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Androidos fejegységek
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- Milyen Android TV boxot vegyek?
- Már a Samsung sem szolgálja ki modern AI lapkákkal Kínát
- Apple notebookok
- Samsung LCD és LED TV-k
-
PROHARDVER!
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
brodorics
csendes tag
Üdv!
Szeptember 01. beadott készre jelentés 30.-án befogadva. Lehet kezdik utolérni magukat? Először az óra cserét írták, majd a szerződés postázását. Eddig mintha mindenki ezt fordítva írta volna.Az EON nem töltötte fel a Vállalkozó szerződés 1.sz. mellékletét. Kérdésem lenne azokhoz, akinek telepített az EON, és pályázotak az OFT-re, elfogadták a melléklet nélkül is, vagy mi módon lett pótolva?
Köszi! -
airotkiv
csendes tag
Öt nap "elveszett" a hónap elejéből, de amint megindult a rendszer, megjöttek a felhők, talán 2 rendesen napos napunk volt a teljes hónapban, amikor a 7,2-es rendszer kiadta a 30-at, és egy, amikor 29,9-ig jutott
Összesen 431 kWh. A szaldónk pozitív, de így nem fogjuk tudni begyűjteni a télre valót...[ Szerkesztve ]
-
Tiédetis
senior tag
válasz jani0625 #34808 üzenetére
160kwh a fogyasztás? 160*24= 3840kw 1 nap alatt???????
Be sem merem szorozni 365-el.
Nekünk a 300l lehel fagyasztó éves szinten picivel 1000kw-ot fogyaszthatott, 1 havi minta alapján.
Ezek után cseréltük le egy 240-es Beko fagyasztószekrényre.Szellem bullok, T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom
-
Cybex
csendes tag
Sziasztok!
Van egy Solaredge rendszerem (10K inverter +23db Qcell G9 385) másfél éves.
Most néztem a friss engedélyezett inverterek listáját, és benne van a DEYE
SUN-10K-SG04LP3-EU. Mi kellhet ahhoz hogy le tudjam cserélni az SE-t DEYE-re.
Gondolom az SE10K-t az optikkal most el tudnám adni jó áron, úgyhogy nem kellene sokat ráfizetnem. Esetleg tudja valaki hogy ki a DEYE magyar forgalmazója, vagy a spanyoloktól kell rendelnem. -
MrZed001
tag
Már igen régóta várt örömteli esemény a Deye engedélyeztetése
Hihetetlen sokáig ült rajta MVM.Lesz több forgalmazója is szerintem Deye-nek idehaza.
Két cégről tudok aki komolyan veszi (és ért is hozzá), ebből a jelentősebb a
https://www.energom.hu/A Victron engedélyeztetése is folyamatban van, annak is forgalmazói.
Az SE lecseréléséhez újra kell MGT természetesen.
A terv részénél lesz durvább a szitu, ugyanis profi tervező mérnök kell aki képes vitázni is a szolgáltató emberével
A Deye belső leválasztásos valós hibrid. És a szolgáltatók rettegnek a hibrid szótólAmúgy többekben felmerült az az ötlet is, hogy Deye/Victron mögé (védett hálózat) oldalra kötni be jelenlegi termelő invertert.
Lévén maga képes limitálni a (rajta átmenő) hálózatba feltöltött kW-ot.
Ugyanakkor amibe nem köthetnek bele, a jelenlegi Termelő (Grid-tie) inverter manuális átkapcsolása Deye (alias Sol-Ark) inverter mögé (pl áramszünetben).
Ja, ami mindenképp kelleni fog, az 48V-os aksipakk alá.
Ha csak UPS-nek szánod, akkor buta savas.
Ha napi töltés-merítés a cél, akkor LiFePO4 kizárólag. -
its_grandpa
tag
Három fázisú rendszerrel kapcsolatos kérdés (elolvastam az össze foglalót ).
Mennyire kell arra figyelni, hogy a fogyasztók egyenletesen legyenek elosztva a fázisok között. Tudom/értem, hogy ez napelem rendszertől függetlenül is így kellene történjen de a villanyterelő szakma nincs mindig a helyzet magaslatán.
Az inverter (gondolom) mind a három fázisra egyenlő mennyiséget tölt(ene) fel.
Mi történik akkor ha az egyik fázison túlfogyasztok, a másik kettőn viszont betáplálok ?
Van bármi különbség a szaldó elszámolásban, hogy matekol az ad-vesz óra ?
Előre is kösz ! -
cdl
senior tag
válasz its_grandpa #34821 üzenetére
Szaldónàl nem számít. De bármikor jöhet a bruttó(akár jövő hét pénteken is már, hiába mások most a szabályok) és akkor már nagyon fontos lesz.
-
SaGa59
őstag
A fázisok közötti eltérés bruttónál se fog számítani. Az óra nem fázisonként számol, hanem összesen a három fázist. Vagyis azt, hogy összesen mennyi a visszatáplálásod és a fogyasztásod a három fázison. A különbséget fizeted, ha az utóbbi több és ha ezzel túlléped a „lakossági limitet”, arra a magasabb árat fizeted. Amíg ez a „lakossági piaci ár” marhaság fenntartható. Szaldóban is, ha az éves leolvasás azt mutatja, hogy összességében többet fogyasztottál mint termeltél, akkor fizetned kell, a mennyiségtől függő tarifával. Ha kevesebbet, akkor visszakérheted a különbséget.
A fázisok közötti eltérések inkább ott számítanak, amikor az egyik fázison „túltermelés” van az utcában és a feszültség túllépi a maximumot. Ilyenkor hiába tudna a másik két fázisra még rátermelni az inverter, meg fog állni. Ekkor számít igazán, hogy tudsz-e aktiválni egy fogyasztót azon a fázison, ahol magas a feszültség vagy sem. Vagyis mindenképp érdemes legalább a nagy fogyasztókat egyenletesen elosztani a három fázis között.[ Szerkesztve ]
STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing
-
Tiédetis
senior tag
válasz philoxenia #34822 üzenetére
Köszönjük ismételten az igen építő jellegű hozzászólást....
Tisztában vagyok a helyesen írandó mértékegység kicsi és nagy karakterek váltakozásával, viszont szeretek nem az elvárt szabályok szerint írni ott, ahol nem kell megvédeni a phd-t (így, csupa kisbetűvel)
sőt szeretek mondatokat kicsike betűkkel kezdeni
bár tény, hogy figyelmetlen voltál, hiszen nem javítottad ki a kw /H kifejezést. bejnye-ejnyeSzellem bullok, T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom
-
MrZed001
tag
válasz SaGa59 #34824 üzenetére
Bruttónál rengeteget fog számítani a belső felhasználás.
Ez 3 fázisú rendszereknél max huszonpár % körül szokott lenni.Ahogy igen bölcsen megjegyezte egy user, ha német mintára 1:6 arány lesz ...
Akkor a termelő napelemek már csak Peak shaving-re (belső felhasználás) lesznek használhatók, és még csak aksit sem lehet rájuk kötni -
SaGa59
őstag
Így van. Ezért nem értem azokat, akik a fogyasztásuk többszörösére méretezett rendszert építenek. Kiszúrnak magukkal és a környéken élő más napelemesekkel is, mert napos időben „túltöltik” a hálózatot és mindenkinél leállnak az inverterek.
#34824
Igen, a belső felhasználás számít igazán. És hogy ez ne huszonpár % legyen, kell elosztani a nagyfogyasztókat egyenletesen a három fázis között. Plusz a rendszert akkorára tervezni, amit biztos rögtön el is fogyasztasz. Így persze nem lesz nulla a villanyszámla, mert borús napokon nem termel annyit, de ha csak lefelezi a számlát, már az is megéri és minden wattot ki tud facsarni a rendszerből. Sajnos sokan úgy hitték, majd ebből jól megélnek és öt-tízszeres teljesítményt tettek fel. A szolgáltató meg engedélyezte…[ Szerkesztve ]
STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing
-
jézusom
addikt
Sziasztok!
Egy egyszerű 20 wattos napelem panelnél hogyan mérnétek le a tényleges teljesÍtményt? A feszültséget meg tudom mérni, bőven megvan a 12 helyett 15V is ha süt rendesen. Multi méterem van hozzá.
Köszi! -
MrZed001
tag
-
SaGa59
őstag
válasz Samott #34830 üzenetére
Villanyautót biztos nem veszek (semmilyet, max egy pedelec bringát), és pont akkor lesz nagyobb gond a túlméretezett rendszerekkel, amikor véget ér a szaldó. Amíg az van, addit lehet azzal magyarázni a túlméretezést, hogy télen visszakapjuk a nyári túltermelést. Ha bejön a bruttó, a nyári túltermelést ötöd-hatod áron veszik majd át tőlük télen meg fizethetik a vastag villanyszámlát.
STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing
-
SaGa59
őstag
válasz snooze #34834 üzenetére
Egyelőre engedélyeztetés alatt, 4kWp. Kifejezetten max 4-eset kértem. A fogyasztásom ennél több, a villanyszámlák alapján 5,5-6 kWp-sekre adtak ajánlatot, ezt kellett visszaszámoltatnom 4-re. Volt aki pont ezért nem is vállalta, mondván, ő 5-ösnél kisebbel nem foglalkozik.
STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing
-
-
kardkovacsi
senior tag
válasz MrZed001 #34832 üzenetére
Nálam 26,38% (a két éves átlag) úgy hogy rengeteg ilyen is van amikor egyszerre van termelés meg fogyasztás is:
Szerintem ezekkel együtt 30% fölött lenne. Mondjuk annyi optimalizálás ebben is van, hogy az amúgy gázos víz melegítés villanyra van kötve nyáron, nappal. Az adja ezeket a kettőt betermelek fogyasztok görbéket.
-
SaGa59
őstag
válasz stickermajom #34838 üzenetére
Amíg a sok túlméretezett rendszer annyira fel nem nyomja a hálózat feszültségét, mikor jól tudna termelni, hogy lelövik az invertereket. Akkor meg csak sokat fizettél hogy valami tudjon melegedni a tetődön. Vagy rögtön elfogyasztod valami tök felesleges dologra, hogy legyen „termelésed”. Ez egy közösségi játszma, tipikusan a „közlegelők esete”.
STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing
-
kardkovacsi
senior tag
válasz SaGa59 #34833 üzenetére
Egyrészt nem tudjuk meddig tart a szaldó és azt sem, hogy milyen lesz a bruttó rendszer.
A világ értelmesebb felén úgy állapítják meg a visszatermelési árat, hogy ne öljék meg az új telepítéseket. Például a németeknél be van lőve egy 10 éves megtérülés, ahhoz igazítják az új belépők visszavásárlási árát ami rögzítve van 10 évre.
Ha az lenne amit te itt gondolsz akkor egy panel se települne többet a háztetőkre. Ezt meg szerintem senki se akarja, mert látjuk mekkora szívás jelenleg az energiafüggőség.Amúgy szerintem sincs igazad ezzel a túltermeléssel. Sőt, a legjobb lenne ha mindenki akkora rendszert tenni fel amennyi felfér a tetőre, mert így lehetne optimalizálni anyagilag a rendszer telepítést. Csak ugye ehhez értelmes visszavásárlási ár kéne.
-
-
HunChris
senior tag
válasz SaGa59 #34841 üzenetére
Az optimális jövőkép az, hogy nyáron termelt brutális mennyiségű olcsó energiát zöld hidrogénre alakít a szolgáltató, majd felhasználja télen. Akkuval az esti/reggeli csúcsidőt támogatja. Atom meg jön a zsinórban, földhőt/levegőt hőszivattyúval támogatva fűteni.
Szükséges a függetlenedés minél jobban az olajtól és a gáztól, az a gazdaság nyer, aki hamarabb lép. (vagy már független) Ha kiszámolod a saját szinteden az éves fűtési és fogyasztási igényedet eautóval/ebringával és belefér 4kWp-ba, akkor az nagyon-nagyon jó. (5.200kWh/év)[ Szerkesztve ]
-
axioma
veterán
válasz SaGa59 #34841 üzenetére
Lehet elore is menekulni: akkus rendszerek. Nalunk biztos lenne ertelme, mert nem telen fogyasztunk sokat (nem futunk vele, btw aki sokat fizet futesre annak minusz egyedik lepes a komoly szigeteles kene legyen annal nincs jobb mint az el nem hasznalt energia; nalunk csak hmv-re van most beallitva de az is opcionalis a napkollektor utan, gazzal kivalthato), az autok max. 10% elteressel esznek telen, igy a napon beluli elsimitas kell arra meg lehet akkut epiteni (me'g ha igy is lesz kulonbseg akkor is).
Nalunk igy is alacsony a fesz, nem magas... es a megtermelt energiat eleg kis % elteresben eves szinten elhasznaljuk (1x rafizettunk 1x tultermeltunk).[ Szerkesztve ]
-
SaGa59
őstag
válasz HunChris #34844 üzenetére
Mire ez az optimális jövőkép idehaza megvalósul (de akár csak az a része, hogy alkalmas lesz az elektromos hálózat „végtelen” mennyiségű, háztáji napelemekkel termelt áramot fogadni és kezdeni vele valamit), addigra a jelenlegi inverterek és napelemek utódainak utódai fognak üzemelni. Sajnos. Igen megvalósítható, brutális pénzért. Merthogy előbb a „rezsicsökkentés” miatt elmaradt karbantartásokat kell pótolni nem kevés pénzért, időért, ehhez valahogy hazacsábítani az erre alkalmas szakembereket, stb… Az ország jelen állapotában és „nagyjaink” hozzáálásával a kérdéshez, ez minimum 40-50 év.
Egyelőre a hálózat a már üzemelő rendszerek által megtermelt mennyiséget is képtelen felvenni, nemhogy a most felpörgő telepítésekkel a jövőben megtermeltet.
Tudom, van egy három éves terv, aminek keretében fel kellene hozni a hálózatot arra a szintre, hogy képes legyen ezt az igényt is kiszolgálni, de látván a megvalósult rendszerek minőségét (lásd népszámlálási rendszer, eon ügyintézési tempó, ügyfélszolgálati irodák működése, stb…) én hamarabb dobom fel a talpam, minthogy ez a világ elérkezzen ide. És addig mindenki szívni fog többé-kevésbé. Aki sok pénzt beleölt a fogyasztása többszörösét megtermelni képes visszatáplálós rendszerbe, az lesz a legidegesebb, mert ő fogja a legnagyobb „veszteséget” belelátni a rendszerébe a kieső időszakokban. Ez persze valójában nem veszteség, csak meg nem termelt nyereség. Ami messze nem ugyanaz.
Vagy áttér valami szigetüzem félére, akkor folyamatosan termleni tud a rendszere, csak tárolási gondjai lesznek.STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing
-
SaGa59
őstag
válasz axioma #34845 üzenetére
Így van, csak jelenleg egy akkora akkupack, amivel érdemes egy 5 vagy 10 kWp rendszert ellátni, árban kb egyenértékű, vagy több, mint maga a termelő rendszer. Én is sokat agyaltam rajta, de a jelenlegi akkumulátorok képességeivel, összetételével és árával elvetettem a dolgot. Egyszerűen túl sok szemét keletkezne az aksik cseréjekor és arra senki sem tud garanciát adni, hogy egy LiFePo (ez most a csúcs) tényleg kibír annyi évet, amennyit ráírnak. Meg arra se, hogy tényleg fel is dolgozzák az így keletkezett hulladékot. Mármint idehaza, vagy innen értelmes közelben lévő helyen. Sok összetevős dolog ez. És igen, mindezt meg kell oldani, ha „zöldenergiát” akarunk használni, tényleg zölden, nem csak áthelyezni a szennyezést Kínába vagy Afrikába.
STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing
-
robi-k
őstag
válasz SaGa59 #34846 üzenetére
Azért nem ennyire rossz a helyzet. 2024 végétől jelentős javulás lesz a hálózati kapacitások terén és a megtermelt "zöld" energia megfelelő tárolása terén idehaza is, addig kell valahogyan túlélni nekünk és az országnak is.
Otthoni energiatárolás nem csak akkumulátoros otthoni tárolórendszerrel (akku+inverter"vezérlés) lehetséges, tárolhatsz energiát pl. nagyobb mennyiségű (1-2 m3) víz felmelegítésével (amit majd vagy fürdéshez, vagy fűtéshez használhatsz fel).
[ Szerkesztve ]
-
Samott
addikt
válasz SaGa59 #34841 üzenetére
Neked ez a felnyomott rendszerfeszultseg a maniad. Elvileg azert van az engedelyezesi eljaras hogy ilyen ne legyen. Ha sok helyen okoz gondot akkor majd ezt is komolyabban veszik. Minel roszabb a bruttos rendszerben az arkulonbseg a betaplalt es a kivett aram kozt annal nagyobb rendszert erdemes telepiteni, hogy kozelebb keruljunk a nullahoz. Ez ennyire egyszeru.
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Okos Otthon / Smart Home
- BestBuy topik
- alza vélemények - tapasztalatok
- Lakáshitel, lakásvásárlás
- Milyen okostelefont vegyek?
- Asszociációs játék. :)
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- CADA, Polymobil, és más építőkockák
- Szeged és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Horgász topik
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest