Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz gaben22 #71488 üzenetére

    Nem, nem ATA only a Secure Erase, van ugyanúgy NVMe Secure Erase is, lásd pl. a Parted Magic esetén. Ahol a Secure Erase futtatása törli a firmware-ből a kulcsokat és a felületet is trimmelni, valamint NVMe esetén deallocate parancs fut le, ami ott eleve inbox. Ezek után pedig senki semmilyen adatot nem állít vissza arról az SSD-ről, amit a linkelt példában az adatmentés topikban két adatmentő szakember is leírt, akik eleve ezzel foglalkoznak. Tehát mégis mi alapján állítod az ellenkezőjét, jobban értesz hozzá, mint az adatmentő szakemberek, valamint kipróbáltad egyáltalán, állítottál már vissza adatot SSD-ről Secure Erase futtatása után? :B Nem hiszem, sőt már Windowsoknál egy lassú formázás és DiskPart clean all parancs futtatása után sem lehet.

    Nem, nyilván nem az az egyetlen biztos módszer, hogy fizikailag megsemmisítjük az SSD-t, szép is lenne, ha nem lehetne máshogyan végleg törölni a rajta lévő adatokat, meg ezért valaki nem tudná eladni az SSD-jét másnak . :))

    A titkosítás megint más dolog, ahol ha a felhasználónak nem volt előzetesen titkosítva a HDD / SSD meghajtója, akkor eső után köpönyeg a titkosítás az adatok megsemmisítéséhez. Meg akkor már nyilván célszerűbb HDD-knél a lassú formázás, SSD-knél pedig a Secure Erase futtatása, amely utóbbi ráadásul nem is időigényes és hamar megvan.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz gaben22 #71488 üzenetére

    Az egyes WD (vagy átcímkézett HGST) merevlemezeknél az OptiNAND meg egy teljesítmény- és kapacitásnövelő technológia a gyártó leírása alapján, ahova a gyorsítótárazott adatok kerülhetnek a végleges lemezre írás előtt és nyilván nem a HDD teljes tartalma, a rajta lévő összes fájl. Vagyis alapesetben itt is elég lehet a felület felülírása 0-kkal, ami után az adatmentő programok ugyanúgy nem fognak találni semmilyen korábbi fájlt és itt általában kb. ki is merül egy másik otthoni felhasználó adatvisszaállítási lehetősége.
    Már aki ilyennel foglalkozik egyáltalán, mert ugye lehet az új tulaj kapásból formázza a HDD-t és OS-t telepít rá, vagy fájlokat másol rá adattárolási célra, vagyis azzal is eleve felülírja a korábbi tartalmat úgy, hogy azt utána már nem nagyon lehet visszaállítani, lementeni. Az meg alapesetben nem éppen valószínű, hogy majd egyes hárombetűs szervekhez kerülne az átlagos otthoni felhasználó merevlemeze eladás után és majd azok fognak kutakodni rajta - ahol korántsem biztos hogy tudnának egyáltalán azzal mit kezdeni az adatok felülírása után - , sőt a mostani esetnél is vélhetően nyilván csak egy másik fórumtagnak fogják eladni a HDD-t, pont ezért nem kellene túlgondolni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák