Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • attiati

    veterán

    gyanús, hogy drága (6%) albérleti költséget tudok kiváltani olcsóbb forrással (3,5% önerő + 5,13% hitel), és mégis ilyen magas ingatlanár emelkedés kell a vásárlás megtérüléséhez (még ha az induló és fenntartási költségek magasabbak is)

    Véletlenül nem kellett volna kivonni a ki nem fizetett albérleti díjat "a lakásvásárlás hitelfelvétellel" verziónál? :F

    egyszerűsítek a korábbi tranzakción
    10 M-es lakás vásárlása 10,5 M-be kerül induláskor (illetékkel, ügyvédi díjjal, bútor nélkül)

    10,5 M finanszírozása:
    a) 55%-ban önerő (5,81 M), minden lejáratra 3,5%-os feláldozott nettó hozammal
    b) 45%-ban hitel (4,69M), 5,13%-os THM

    lakásvétel költsége 10 év múlva
    a) befektetett önerőtől elvárt érték: 8,195 M
    b) hitel visszafizetett értéke: ~6 M
    c) egyszeri felújítás: 1M
    szumma ráfordítás: 15,2 M

    a havi hiteltörlesztő PONT ugyanakkora összegű albérleti díjat vált ki (50e ft), így nincs semmilyen irányban megmaradt pénz futamidő közben.
    Teljes futamidő alatt 6 M az albérleti díj. Ezt le kell vonni a szumma ráfordításból? Gondolom igen, hisz ha a visszafizetett hitel tartalmazta a törlesztőrészletet, ami kiadásként jelentkezett, akkor a ki nem fizetett albérleti díj megtakarításként jelentkezik.
    Így akkor a 10M-es lakás elegendő, ha 9,2-öt ér a 10. év végén? :F :F

    Hihetetlen, de valahogy ki kell jönni a mateknak, hisz:
    1 egységi értéket 1,05 egységért tudom megvenni (illeték+ügyvéd), amit
    55%-ban 3,5%-os forrással finanszírozok (önerő)
    45%-ban 5,13%-os forrással (hitel THM)
    finanszírozás súlyozott költsége: 4,2335%

    Míg ugyanezt az 1 egységnyi értéket 6%-os költségért (albérleti díj) tudnám bérelni.
    Tehát 3,5%-os és 5,13%-os költségű forrással ki tudok váltani egy 6%-os kiadást.

    Itt a pénz időértéke sem játszik szerintem, mert ugyanakkora összegű a kifizetett törlesztőrészlet, mint az albérleti díj. És ugyanakkor és ugyanúgy havonta történik mindkettő.

    Az nincs meg, hogy miért jött ki ugyanakkora összegűre az albérleti díj és a hiteltörlesztő, ilyen arányú és ilyen költségű finanszírozásnál a 6%-os albérleti díjhoz képest. Ötlet?

    De még nem is számoltam albérleti díj emelkedéssel. Úgy még durvább értékek jönnének ki. Még alacsonyabb lenne a 10 év múlva elvárt ingatlan ár.

    Hol van ebben a hiba? Lehet már nagyon fáradt vagyok.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák