Történelem hírek

  • 1995. augusztus 31.

    A 3DO részlege, a New World Computing kiadja a később nagy karriert befutott, igen sikeresnek bizonyult körökre osztott stratégiai harci játék, a Heroes of Might and Magic első változatát, ekkor még MS-DOS-ra, majd nem sokkal később Windowsra.

  • 1994. augusztus 31.

    Az Aldus Corp. és az Adobe Systems lezárja a két cég egyesülési folyamatát. A vállalatok – ahogy a későbbiekben ez be is igazolódott – azt remélték az összeolvadástól, hogy közös erővel, főképp az Aldus alapítójának, Paul Brainerdnek 1985-ben kiadott PageMaker nevű szoftverére építkezve piacvezetők lehetnek az asztali számítógépekre tervezett kiadványszerkesztő programok területén.

  • 1907. augusztus 30.

    Az USA Ohio államában, Cincinnati városában világra jött John William Mauchly, akinek a fejében 1943-ban megszületett az első általános célú elektronikus, digitális számítógép, az ENIAC ötlete. Mauchly a forradalmian új koncepciót végül J. Presper Eckert segítségével valósította meg 1946-ban. A munka során ők ketten olyan alapvető informatikai eljárásokat dolgoztak ki, mint a tárolt program, a szubrutin vagy a programozási nyelv.

  • 1953. augusztus 29.

    Berlinben elhunyt Mihály Dénes, mérnök, feltaláló. Műegyetemi tanulmányait Budapesten végezte, ez időben fordult érdeklődése a hangosfilm és a távolbalátás kérdései felé. Több távolbalátó rendszert dolgozott ki, az 1919-ből származó Telehorja még alapjában véve képtávíró volt. Mivel találmánya továbbfejlesztésére hazai lehetőség nem mutatkozott, 1924-ben elfogadta a berlini AEG meghívását, s ez időtől Németországban dolgozott, számtalan fontos fejlesztés fűződik a nevéhez.

  • 1831. augusztus 29.

    A hagyomány szerint korábbi kutatásokra alapozva Michael Faraday e napon fedezte fel az elektromágneses indukció jelenségét, miután egy gyűrűre két oldalra tekercseket helyezett el, s meglepetéssel tapasztalta, hogy mind az áramkör zárásakor, mind a nyitásakor kitért a szekunder körre kötött galvanométer mutatója.

  • 1980. augusztus 28.

    Az IBM és a Microsoft vezetői aláírnak egy tanácsadói szerződést, melynek értelmében Bill Gates vállalja, hogy 15 ezer dollárért elkészít egy szoftverspecifikációt az IBM személyi számítógépe számára. A legenda szerint Jack Sams, az IBM szofverrészlegének vezetője arra kérte Gatest, hogy készítsen alternatív megoldásokat a CP/M-86-os OS-re, mire a Microsoft vezetője azt válaszolta, hogy talán már meg is van.

  • 1898. augusztus 27.

    Svájcban elhunyt John Hopkinson angol villamosmérnök, feltaláló. Az elméleti munkásságát kemény gyakorlati munka mellett folytató szakember számtalan alapvető újítással jegyezte be magát a tudománytörténetbe, a legfontosabb azonban az, hogy a máig használt háromfázisú elektromos rendszert ő dolgozta ki és valósította meg.

  • 1993. augusztus 27.

    A Compaq Computer Corp. bejelenti új PC-családját (desktop és notebook változatban), a Presariót. Ezeket az alsó középkategóriásnak szánt számítógépeket monitorral, modemmel és a népszerű amerikai online oldalakhoz kapcsolódást biztosító szoftverrel együtt 1399 dolláros legalacsonyabb áron kínálták.

  • 2001. augusztus 27.

    A Microsoft kiadja az Internet Explorer Windows XP-re tervezett változatát, az IE6-ot. Az új böngésző az XP-n és a Windows Server 2003-on alapértelmezett volt, de futott a Windows 98-on, illetve a Windows ME-n is. A IE böngészőverziók közül talán a 6-ost érte a legtöbb kritika, ám igen hosszú életűnek bizonyult, a vállalat 2014-ig támogatja.

  • 2002. augusztus 26.

    A Caldera International szoftvercég bejelenti, hogy a nagy hagyományokkal rendelkező SCO (Santa Cruz Operation) szerverszoftver és -szolgáltatás üzletágának felvásárlása után az újonnan létrejött, a továbbiakban a Unix fejlesztésére koncentráló vállalat SCO Group néven működik tovább.

  • 1991. augusztus 25.

    A 21 éves finn egyetemista, Linus Torvalds egy hírcsoportban elhelyezi legendássá vált bejegyzését, mely így kezdődik: „Üdv minden Minix-felhasználónak odaát! Egy (ingyenes) operációs rendszert csinálok (csak hobbiból, nem lesz olyan nagy és profi, mint a gnu) a 386-os (486-os) AT-klónokhoz.” E bejelentés nyomán ezt a napot tartják a Linux hivatalos születésnapjának.

  • 1995. augusztus 24.

    Több évig tartó, hatalmas reklámkampány után megjelent a Microsoft korszakot nyitó operációs rendszere, a „Chicago” kódnéven fejlesztett Windows 95. E napon, a hivatalos megjelenés előtt negyedórával írták alá azt a szerződést is, melynek alapján a számtalan újdonságot kínáló szoftvert (beépített 32 bites TCP/IP, telefonos hálózat, hosszú fájlnevek, Plug and Play stb.) az IBM is kínálta OEM-partnerként.

  • 1875. augusztus 23.

    Az angliai Barrow-in-Furnessben megszületett William Henry Eccles fizikus, a rádiós távközlés egyik úttörője. Az I. világháború után főként áramkörök tervezésével foglalkozó Eccles 1918-ban F. W. Jordannel közösen szabadalmaztatta az ún. flip-flop áramkört, ő hívta fel a figyelmet arra, hogy a nap sugárzása okozhatja a rádióhullámok nappali és éjszakai terjedése közötti különbséget, és ő alkotta meg a „dióda” szót is (gör.: dia [keresztül] és odosz [út]).

  • 1923. augusztus 23.

    Az angliai Portlandben megszületett Edgar Frank (Ted) Codd Turing-díjas matematikus, informatikus, akinek fontos szerepe volt a relációs adatbázisok elméletének kialakításában. A hányatott sorsú relációs adatmodellt a fejlesztést igen nehezen elfogadó IBM alkalmazottjaként dolgozta ki az 1960-as években. Ő alkotta meg az OLAP (On-Line Analitical Processing) kifejezést, s 1985-ben megfogalmazta e feldolgozás 12 szabályát is.

  • 1985. augusztus 22.

    A Microsoft és az IBM együttműködési megállapodást kötnek, melynek értelmében a két cég a jövőben közösen dolgozik operációs rendszerek és környezetek fejlesztésén.

  • 1940. augusztus 21.

    Budapesten megszületett Szemerédi Endre Abel- és Széchenyi-díjas magyar matematikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, aki 1990-től a Rutgers Egyetem számítógép-tudományi tanszékének egyetemi tanára.

  • 1973. augusztus 21.

    Moszkvai orosz zsidó családban megszületett Sergey Brin (Сергей Михайлович Брин) a Google egyik alapító társtulajdonosa. Családja 1979-ben emigrált az USA-ba. Stanfordi barátjával, Larry Page-dzsel 1998-ban alapították meg a Google-t.

  • 1996. augusztus 20.

    Az id Software kiadja az egyik első belső nézetű lövöldözős játék (FPS), a nagy népszerűségnek örvendő Doom Windows 95-re írott változatát. Az 1993. december 10-én megjelent játék korábbi verziói még DOS-ra készültek, de amikor 1995 végén kiderült, hogy a Doom több gépen fut, mint a Windows 95, az OS-t népszerűsíteni kívánó Bill Gates kérésére elkészítették a windowsos verziót is, melynek bemutatójába Gateset is bedigitalizálták.

  • 1934. augusztus 19.

    Megszületett Gordon Bell amerikai informatikus és vállalkozó, aki a Digital Equipment Corporationnél (DEC) eltöltött 23 éve alatt számtalan fontos fejlesztésben vett részt: legismertebb ezek közül a nevéhez köthető VAX számítógépcsalád megalkotása.

  • 1985. augusztus 18.

    A Microsoft egy 5,25 hüvelykes, 360 kilobájtos flopilemezen kiadja a QuickBASIC nevű integrált fejlesztői környezet, illetve a BASIC nyelvhez kialakított compiler első változatát.

  • 1947. augusztus 18.

    Bejegyzik az 1938-ban egy Palo Altó-i garázsban létrehozott céget, mely két alapítója, William Hewlett és David Packard után a Hewlett-Packard nevet kapta. Az 538 dollárból elindított vállalkozás első terméke egy audiooszcillátor volt. A cég neve 2002 óta hivatalosan HP.

  • 1966. augusztus 17.

    A dél-angliai Bognor Regis városában elhunyt Henry Joseph Round, a rádiózás úttörője, az elektrolumineszcencia első megfigyelője, vagyis annak a jelenségnek a felfedezője, amikor egy szervetlen anyag elektromos áram vagy mező hatására fényt bocsát ki magából. A rádiómérnökként Marconi munkatársaként dolgozó szakember 1907-es, egy időre elfeledett megfigyelése alapozta meg a későbbi LED technológia kialakítását.

  • 1982. augusztus 17.

    A Royal Philips Electronics a Polygram langenhageni gyárában legyártja az első kereskedelmi forgalomba került compact discet, azaz CD-t. Az új optikai tároló specifikációját már az 1970-es évek elején megalkották, ám a felmerülő technológiai problémák miatt csak az 1980-as évek elején tudták beindítani a sorozatgyártást. Az első CD-re az ABBA The Visitors című albumát rögzítették.

  • 1935. augusztus 16.

    A John Logie Bard és Robert Bosch által 1929-ben Berlinben alapított televíziós vállalkozás, a Fernseh AG egy szakkiállításon bemutat egy olyan készüléket, mely képes volt folyamatosan képeket rögzíteni a képcsőhöz kapcsolva. Ez a fejlesztés később süllyesztőbe került a cégnél.

  • 1993. augsztus 16.

    Ian Murdock a comp.os.linux.development hírcsoportban bejelent egy, a maga nemében új fejlesztést, egy olyan operációs rendszert, melyet az első nem kereskedelmi Linux-disztribúciónak hívhatunk, a Debiant. A Debian elnevezés Deborah (a fejlesztő kedvese) és Ian Murdock keresztnevének összevonásából állt össze.

  • 1837. augusztus 15.

    Nyíregyházán megszületett Farbaky István magyar feltaláló, bányamérnök, aki Schenek Istvánnal együtt tisztázta az akkor létező akkumulátorok működésének elméleti alapjait, majd megalkották a kénsavas ólomakkumulátort. Habár az 1885-ben bemutatott akku az akkori legjobb ilyen készülék volt, nem lett meghatározó, mivel a világszabadalmat megvásárló osztrák vállalkozó kalandorsága miatt kudarcba fulladt a projekt.

  • 1940. augusztus 14.

    John Atanasoff lezárja a világ első elektronikus számítógépének, a fejlesztőkről később Atanasoff-Berry Computernek (ABC) elnevezett szerkezetnek a tervezési munkáit. Az eredeti modell 25 bites, a továbbfejlesztett változat 50 bites szavakkal dolgozott, kettes számrendszert használt. Az ötvenszavas tárolóegységet egy kondenzátorokkal felszerelt forgó dob alkotta, az adatbevitel lyukkártyákkal történt, az eredményt pedig a gép kártyákra égetett jelek formájában adta meg.

  • 1973. augusztus 13.

    Megalapítják az Institute for Certification of Computing Professionals szakmai minősítő intézetet, mely nemcsak iparági szabványokkal foglalkozik, hanem az informatikai szakmában nagy súllyal bíró tanúsítványokat, minősítéseket is kibocsát.

  • 1981. augusztus 12.

    Az IBM piacra dobja az 5150-es számítógépét, ismertebb nevén az első IBM PC-t. Eredetileg maximum 250 ezer darab eladására számítottak, ám kiderült, hogy ezzel a géppel elkezdődött a személyi számítógépek forradalma. A gép otthoni felhasználásra szánt alapváltozata – amelyhez nem járt monitor és floppy – 1565 dollárba került. A 40 kB ROM-mal és 16 kB – 256 kB-ig bővíthető – memóriával, 83 gombos billentyűzettel rendelkező számítógépen a PC-DOS operációs rendszer futott.

  • 1950. augusztus 11.

    A kaliforniai San Joséban megszületett Steve Wozniak, aki Steve Jobsszal 1976. április elsején megalapította a modern számítástechnika egyik legfontosabb vállalatát, az akkori nevén Apple Computer Inc.-t. A mérnök Wozniak nevéhez fűződik az 1970-es években a korszakalkotó Apple I, illetve Apple II gépek megtervezése; sokak szerint ezek a fejlesztések indították el a személyi számítógépek forradalmát.

  • 1911. augusztus 10.

    Londonban megszületett Jan Rajchman, a számítástechnika korai időszakának egyik fontos szereplője. A Svájcban végzett villamosmérnök 1935-ben vándorolt ki az Egyesült Államokba, ahol számtalan olyan projektben vett részt, melyekben a számítógépes memóriák fejlesztésével foglalkoztak. Legemlékezetesebb munkája az úgynevezett szelektron típusú memória, melyet 1946-ban Neumann János IAS gépe számára fejlesztett ki.

  • 2005. augusztus 10.

    Az amerikai szabadalmi hivatal elutasította az Apple kérelmét, melyben a nagy sikerű zenelejátszó, az iPod felhasználói felületének kívántak védelmet biztosítani. A hivatal indoklása szerint John Platt, a Microsoft Research szakembere már 2002-ben benyújtotta kérelmét, amely médiafájlokból álló lista generálására vonatkozott. Ezzel mintegy öt hónappal előzte meg az Apple vezetését, amely még abban az évben szerette volna szabadalmaztatni az iPod többfunkciós gombját.

  • 1927. augusztus 9.

    Egy New York-i zsidó család gyermekeként megszületett Marvin Minsky, az MIT mesterségesintelligencia-kutatással foglalkozó AI-laborjának egyik alapítója. Az 1969-ben Turing-díjat kapott, kivételesen széles látókörű, kiemelkedő tudományos munkásságot felmutató kutató az 1950-es évektől kezdve roppant sok muníciót adott a számítástechnika AI-fejlesztéseinek.

  • 1995. augusztus 8.

    A MOSAIC Netscape 1994-es sikeres elindítása után a hallatlanul népszerűvé vált böngészőt Netscape Navigatorra átnevező Netscape Communications Corp. megjelenik a tőzsdén, miután a megelőző 12 hónapban 16,6 millió dolláros árbevételhez jutottak. Marc Andreessen cége jól szerepelt: a kezdeti 28 dolláros részvényenkénti ár az első napon 75 dollárra is felment, mielőtt 58 dollárral zárta volna a napot.

  • 1958. augusztus 7.

    Elhunyt Herbert Osborn Yardley amerikai titkosítás-szakértő. Az első világháború után ő alapította az úgynevezett Fekete Szobát (Black Chamber), az Egyesült Államok első, békeidőben is működő titkosszolgálati szervezetét, a mai National Security Agency (NSA) közvetlen elődjét. Yardley élete során több kormánynak is segített kódok megfejtésében.

  • 1943. augusztus 6.

    E napon született meg Jon Postel (Jonathan Bruce Postel) amerikai számítógéptudós, az „Internet Istene”. A sok díjjal megtisztelt szakember tevékenységének megítélése máig vitákat vált ki, de az biztos, hogy számtalan internetes szabványt neki és kollégáinak köszönhetünk: pl. TCP/IP, DNS, illetve az RFC (Request For Comment), az internetes szabványokat tartalmazó dokumentumgyűjtemény szerkesztője volt évtizedekig.

  • 1858. augusztus 5.

    Befejeződik az első óceán alatti távíróvezeték lefektetése. Az Írország nyugati partjától az új-fundlandi Heart's Contentig húzódó transzatlanti kábelen továbbított első üzenetet – egy idézetet Lukács evangéliumából – tíz nappal később Viktória angol királynő küldte James Buchanan amerikai elnöknek. A vezeték kérészéletű volt, már szeptemberben tönkrement, jóval ellenállóbb anyagokból készült utódját csak 1866-ban állították üzembe.

  • 2002. augusztus 4.

    A néhány hónappal korábbi forrásközlés után megjelenik az eredeti eDonkey2000-klienssel elégedetlen fejlesztő, Hendrik Breitkreuz által készített népszerű peer-to-peer fájlcserélő alkalmazás, az eMule első futtatható verziója, a 0.05a.

  • 1988. augusztus 4.

    A Discovery űrrepülőgép tesztje során a számítógépes ellenőrző rendszer leállította a hajtóművek gyújtási folyamatát, mivel hibát észlelt a szelepeknél. Ez az esemény azért nevezetes, mivel ezt a biztonsági rendszert a NASA a Challenger 1986-os katasztrófája után fejlesztette ki a hasonló balesetek megelőzése céljából.

  • 1977. augusztus 3.

    A New York-i Warwick szállodában Lewis Kornfeld, a Tandy Corporation részeként működő RadioShack elnöke bemutatja a TRS-80 számítógép első modelljét. A gép a Zilog 8 bites Z-80-as processzorára épült, 4 KB-os memóriája 16 KB-ig, ugyanekkora ROM-ja 12 KB-ig volt bővíthető, TRSDOS és CP/M OS futott rajta. A teljes konfiguráció 600 dollárba került.

  • 1851. augusztus 3.

    Dublinban megszületett George Francis FitzGerald ír fizikus, aki elsőként javasolt módszert a rádióhullámok keltésére, ezzel hozzájárult a drótnélküli távíró elvi megalapozásához. A sugárzást tanulmányozva arra a felismerésre jutott, hogy az oszcilláló elektromos áram elektromágneses hullámokat kelt. Ezt a felismerést később a német Heinrich R. Hertz kísérletileg igazolta. Kidolgozta a ma Lorentz-FitzGerald-kontrakció elméletet, amelyet Einstein felhasznált speciális relativitáselméletében.

  • 1835. augusztus 2.

    Megszületett Elisha Gray, a sokak által már elfeledett fejlesztő, aki néhány órával Bell szabadalmi kérelme után nyújtotta be a telefon ősének technológiai leírását, így lemaradt a versenyfutásban. Az akkori hatalmas technológiai boomban sokan dolgoztak ezen a megoldáson, utólag az olasz Antonio Meuccit választották elsőnek. De Gray mást is tett: ő fektette le az elektromos szintetizátor alapjait.

  • 2005. augusztus 2.

    Az Apple piacra dobja forradalminak szánt új perifériját, a Mighty Mouse egeret. A vezetékes (egy évvel később már vezeték nélküli) formában kínált eszköz változást jelentett az Apple gyakorlatában: a náluk megszokottól eltérve többgombos egérre váltottak, ám az egér mégis sajátosan „Alma-termék” maradt: érintésérzékelőkkel látták el, valamint szabadon konfigurálhatóvá tették a gombokat, s a konstrukció lehetővé tette, hogy jobb- és balkezesek egyformán használhassák.

  • 1976. augusztus 2.

    Mátraházán 71 éves korában elhunyt a magyar informatika egyik meghatározó alakja, Kalmár László. Az információrobbanás előtti időszakban az új tudományok és gyakorlatok előkészítője és elfogadtatója volt, 1964-ben ő hívta életre a Kibernetikai Laboratóriumot, Szegeden gyakorlatilag ő indította meg elsőként a programtervezői és programozó matematikusi képzést Magyarországon.

  • 1967. augusztus 1.

    Az USA haditengerészete reaktiválja az egy évvel korábban nyugdíjba vonult Grace Murray Hoppert („The Grand Old Lady of Software”), az első compiler program elkészítőjét, a „bug” szó kitalálóját. Az acélkemény, ám nőket szívesen alkalmazó 61 éves korvettkapitány csapatának („A nők azért lesznek rendkívül jó programozók, mert van kitartásuk, és mindig a dolgok végére járnak.") feladata a COBOL nyelv különböző változatainak összehangolása volt.