Hirdetés

Nem fordít hátat az extrém igényeknek az Intel

Az év második felében bevezetésre kerülő vadonatúj processzor-architektúrárval a hatékonyabb, energiatakarékosabb működést részesíti előnyben az Intel, ám minden jel szerint az eddig csak Conroe kódnéven ismert asztali processzorok között is lesznek olyan példányok, amelyeknél a gyártó mindent alárendel a nagy számítási teljesítménynek – derült ki a napokban a chipgyártóhoz közel álló források beszámolójából.

Hirdetés

A Conroe kódnevű processzorok specifikációit illetően hivatalos forrásokból mindeddig alig szivárgott ki részlet, mindössze annyi tudható az új CPU-król, hogy azok a tavaly debütált Presler processzorokhoz hasonlóan 65 nm-es gyártástechnológiával készülnek majd, ám ezek a központi egységek már nem a NetBurst architektúrára fognak épüli. A pletykák szerint az új processzorok a korábbi megoldásokhoz képest lényegesen alacsonyabb órajelekkel debütálnak majd: a kezdeti kínálat négy modellből áll, melyek E6700, E6600, E6400 és E6300 modellszámozással kerülnek forgalomba rendre 2,67, 2,40, 2,13 és 1,86 GHz-es órajelekkel. Ezek közül a két nagyobbik modell 4 MB megosztott másodszintű gyorsítótárat kap, a két kisebbik 2 megabájtos megosztott L2 cache-sel gazdálkodhat. A hírek szerint még idén év végén piacra kerülhet egy gyorsabb, E6800-as modellszámozású Conroe processzor is 2,93 GHz-es órajellel és 4 MB gyorsítótárral.


Az őszi IDF-en még minden energiatakarékos volt – forrás: Golem.de

A fenti processzorok közös jellemzője, hogy 1066 MHz-es rendszerbuszt használnak, így ennek, illetve a relatíve alacsony órajelnek, no meg a fejlett gyártástechnológiának köszönhetően a Conroe CPU-k tipikus fogyasztása csekély mértékű lehet a NetBurst architektúra processzoraihoz hasonlítva – a pletykák 65 wattos TDP-ről (Thermal Design Power) szólnak az új chipek esetében.

Mindazonáltal úgy tűnik, az Intel tartja magát a korábbi gyakorlatához, így a források arról számoltak be, hogy a Conroe kódnevű processzoroknak is lesz egy nagy teljesítményű, Extreme Edition válfaja, melyről egyelőre annyit tudni, hogy 3,33 GHz-es órajelen ketyeg és 1066 helyett 1333 MHz-es FSB-t használ majd. A nagyobb számítási teljesítmény hátulütője, hogy az Extreme Edition chipek hődisszipációja és fogyasztása is magasabban alakul majd az átlagosnál: a hírek szerint a csúcsteljesítményű Conroe TDP-je 95 watt lesz. Ennek megfelelően ez a változat elsősorban azokba a nagy teljesítményű munkaállomásokba kerülhet majd, melyek kapcsán az első és legfontosabb kritérium a minél komolyabb számítási teljesítmény, míg az energiatakarékos, hűvös és halk működés alárendelt szerepet játszik.

Hirdetés

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés