Egy tápkábel négy vezetékét elvágva is működik a GeForce RTX 5090

Ez rávilágít arra, hogy mennyire nem terveztek a potenciális gikszerekkel a mérnökök.

Az előző héten írtunk arról, hogy friss fejlemények helyezik új megvilágításba a leégő tápkábelek ügyét, és lassan összeáll, hogy mi is az alapvető probléma, ami miatt ezek az események bekövetkeznek.

A fentebb linkelt írásnak a der8auer nevű YouTube csatornára felkerült videó volt a központi eleme, amely láthatóvá tette, hogy egy GeForce RTX 5090-nel dolgozó gépen a tápkábelnek az egyik vezetéke extrém módon túl volt terhelve, konkrétan 23 A futott át rajta, miközben a többi öt vezetéken jóval kisebb volt az áramerősség. Normál esetében az lenne az optimális, ha vezetékenként 8-9 A közé esne ez az érték, de mivel az említett VGA nem alkalmaz semmilyen terheléskiegyenlítést, ezt nem lehet garantálni.

Hirdetés

A videó megjelenése után neves tápszakértők vitatták azt, hogy ez a helyzet bekövetkezhet, mivel a specifikáció szerint magát a vezetéket 9,5 A-re kell hitelesíteni, vagyis szabványos szinten ez a maximum, ami átmehet rajta. Áállítólag a mért 20 A fölött meg se lehetne fogni a kábelt, annyira forró lenne, konkrétan elégne. Az említett szakértések miatt készült egy új videó, ami bebizonyítja, hogy bőven működik a VGA két vezetékkel is, ha azokon nagyjából 24 A fut át.

Az egészet senki se csinálja meg otthon, ugyanis arról van szó, hogy a teszt erejéig az ismert német tuningos a hatból elvágott négy vezetéket, majd hagyta a VGA-t terhelés mellett működni. Ezzel prezentálta, hogy a papíron megadott specifikációk ellenére a 9,5 A-t messze túllépő értékek bőven lehetségesek, a vezetékek is csak melegek voltak, de nem égtek gyorsan el.

Az egésszel a legnagyobb gond, hogy egy nagyon érdekes problémára világít rá: a szóban forgó VGA-k, ezen belül a GeForce RTX 40-es és 50-es sorozat nem tudja garantálni a terheléskiegyenlítést, illetve nincs beléjük tervezve egy olyan biztonsági mechanizmus, ami kötelezően leállítaná a rendszert, ha az egyik vezetéken a specifikációban megadott 9,5 A-nél nagyobb érték futna át huzamosabb ideig. Márpedig ez fontos lenne, mert ha a videóban nem csak pár percig működött volna a hardver, akkor az végül valamelyik vezeték leégését eredményezné.

Mint ismeretes az egyik vezető magyarázat a probléma kapcsán az volt, hogy a felhasználó nem jól kötötte be a kábeleket, nem csatlakoztatta elég pontosan az aljzatba a konnektort. Ebben az esetben is ugyanaz történik, mint ami fentebb látható a videóban. Nem lesz jó a terhelés kiegyenlítése, mert ezt a hardver nem garantálja sehogy, és az egyik kábelen sokkal nagyobb lehet áramerősség, mint a többin, majd ez a kábel leég a tápegység vagy a VGA, esetleg mindkettő csatlakozásánál.

Technikailag erre jelentett félig-meddig válasz a 12V-2X6 tápcsatlakozó, aminél az érzékelést végző tűk a korábbinál jobban lettek elhelyezve, így azok magát a csatlakoztatást ellenőrizni tudták. Effektíve ezeken keresztül a rendszer meg tudja állapítani, hogy a konnektor teljesen be van-e helyezve a aljzatba. Ugyanakkor ez a tényező előállt der8auer korábbi videójában is, és mégis átment az egyik vezetéken 23 A, messze meghaladva a 9,5 A-es határértéket.

Tehát a nem jól csatlakozó konnektor mellett a leégéshez vezető jelenség akkor is előfordulhat, ha látszatra jó a csatlakozás. Erre vonatkozóan érdekes dolgot tárt fel a HardwareLUXX írása, ahol ugyanazon a rendszeren belül, ugyanazzal a kábellel is eltérő terheléseloszlást sikerült mérni, és ehhez csak az kellett, hogy ki legyen húzva, majd újra be legyen helyezve a tápkonnektor. Az alábbi táblázatban látható is, hogy GeForce RTX 5090 Foundres Edition VGA-val az ötös vezeték először problémás kategóriába eső 10 A-t vitt át, majd második csatlakoztatásra már a 9,5 A-es határérték alá ment a terhelés rajta.


(forrás: HardwareLUXX)

A fenti eltérés ugyan nem sok, de mindenképpen jelzi, hogy szemre egyszerűen nem lehet megállapítani, hogy jól van-e bekötve a konnektor vagy sem. Eközben a hardverben nincs garantált terheléskiegyenlítés, illetve biztonsági rendszer sem működik benne, ami kritikus helyzetekben lekapcsolná a gép működését, hogy védje magát a meghibásodástól.

A német tuningos kifejti, hogy a videóinak az a célja, hogy az NVIDIA tervezze át a VGA-it. Technikailag a 12V-2X6 tápcsatlakozóval semmi gond nincs. A hibát a VGA-n belül a tápkonnektoron túli rész idézi elő, amely a jelenlegi dizájnokban mind a hat vezetéket egyként kezeli. Ezért lehet négy kábelt elvágni úgy, hogy a rendszer ne érzékelje problémának, sőt, ötöt is el lehetne, csak az tényleg gyors leégéshez vezetne. Ráadásul az egész megoldása nagyon egyszerű: egy helyett minimum három söntellenállás kellene a 12V-2X6-os aljzat mögé. Ez legalább három részre bontaná az energiaellátást, és ez garantálná a terhelés három részre osztását, illetve ezek monitorozását és menedzselését. Egyébként hat söntellenállás lenne a legjobb, de az minimum 15 dollárral drágítaná a gyártást az amúgy 1000-2000 dollárért árult VGA-k esetében.

Hirdetés

SENIOR PHP programozót keresünk

PR Üzleti logikához és ERP rendszerhez igazított egyedi e-kereskedelmi megoldások, webáruházak fejlesztéséhez SENIOR PHP programozót keresünk

Előzmények

Hirdetés