Az NVIDIA GeForce RTX 5090 és 5080 videokártyák piaci startja nem zajlik felhőtlenül, ugyanis a kezdeti tesztek alapján az újdonságok nem váltják be maradéktalanul a hozzájuk fűzött reményeket, és ennek tetejében akadnak egyéb gondok is.
A der8auer néven ismert, német származású tuningmester arról számolt be, hogy a GeForce RTX 5080 Founders Edition VGA-val váratlan rendszerösszeomlásokba és meghiúsult boot folyamatba ütközött, amikor a vezérlő PCI Express 5.0 módban dolgozott. Az ominózus gép ugyanazt az ASUS ROG Crosshair X870E Hero deszkát és AMD Ryzen 7 9800X3D processzort használta, mint amit az úriember korábban a Radeon RX 7900 XTX, GeForce RTX 4080, RTX 4090, valamint RTX 5090 VGA-k tesztelésénél beizzított, ám míg az említett modellekkel nem volt semmi hiba, addig a GeForce RTX 5080 FE esetében – videojel híján – a képernyő sötét maradt.
A vas ismételt újraindítása a kártya többszöri megigazításával kombinálva végül megoldotta a helyzetet, azonban a driverek feltelepítését, majd egy rebootot követően megint felütötte a fejét a probléma, és csak nagy nehezen lehetett működésre bírni a hardvert, szignifikáns mértékben lecsökkentett, x8-os PCI Express 1.1 tempó mellett.
Miután a PCI Express konfigruáció manuálisan x16-os PCI Express 5.0-ra lett belőve a BIOS-ban, a képalkotó sikeresen magasabb fokozatba kapcsolt, viszont később fagyásokat produkált a Valorant, PUBG, továbbá Remnant 2 játékokban. A gyógyírt a PCI Express 4.0 üzemmód inicializálása jelentette, és mivel más vezérlőkkel nem volt baj, valószínűleg a Founders Editionök egy helyett három nyomtatott áramköri lapot (egy a x16-os PCI Express 5.0 interfészhez, egy a kimenetekhez, egy pedig a GPU/VRAM/VRM hármasfogatához) hadrendbe állító dizájnja lehet a dolog hátterében.
Az Igor's Lab a saját GeForce RTX 5090 FE tesztjében megjegyezte, hogy a Blackwell architektúrás konstrukciók számára rendkívül fontos a jelintegritás, és ha ez nincs meg, akkor olyan rendellenességekkel találkozhatunk, mint amiket der8auer is tapasztalt. Ez különösen riser kábel közbeiktatásakor válhat szembetűnővé, főleg úgy, hogy a referenciakártyák tripla NYÁK-os felépítése effektíve ekképpen funkcionálhat, rontva a jelminőséget.
Ez persze egyelőre csupán teória, nem kész tény, mindenesetre ha újdonsült kedvencünk a fentebb leírtakhoz hasonlóan viselkedik, érdemes a BIOS-ban visszalépnünk a PCI Express 4.0-s szabványra, ami szerencsére nem túl nagy érvágás a sebességet nézve.