Friss fejlemények helyezik új megvilágításba a leégő tápkábelek ügyét

A DSOGaming tesztgépe, illetve der8auer új videója egy furcsa jelenségre utal, ami viszont nem minden rendszeren jelentkezik.

Hirdetés

Már megszámlálni sem lehet, hogy hány alkalommal került a hírekbe a hírhedt 16-tűs tápcsatlakozó, amely a GeForce RTX 40-es sorozaton mutatkozott be, majd ennek egy frissített verziója került a GeForce RTX 50-es VGA-kra. Emiatt azt hihetnénk, hogy már mindent tudunk az olvadással járó esetek hátteréről, de a der8auer nevű YouTube csatornára felkerült egy friss videó, ami új megvilágításba helyezi az ügyet.

A fentebb megtekinthető videóban a der8auer néven tevékenykedő német tuningos megnézte a saját GeForce RTX 5090-es VGA-ján a 16 tűs tápcsatlakozó terheléseloszlását, vagyis azt, hogy mely vezetékeken mekkora áramerősség fut át. Az eredmény sokkolónak számít, mivel a mérések szerint egy vezeték volt rendkívüli módon leterhelve, amelyen keresztül a 23 A is átfutott, míg a többi vezetékben ennél jóval kisebb volt az áramerősség. Mindez meglátszott a hőterhelésen, ugyanis a tápegység felől a csatlakozó a 150°C-os hőmérsékletet is elérte.


(forrás: DSOGaming) [+]

Az események hatására a DSOGaming úgy döntött, hogy szétszedi a két éve használt tesztgépét, amely tökéletesen működött egy GeForce RTX 4090-es VGA-val, illetve a gyárilag szállított adapterrel. Utóbbin viszont az egyik oldalsó tűt elfedő műanyagborítás teljesen elégett. Ettől a rendszer még üzemképes maradt, sőt, maga az adapter működött egy GeForce RTX 5090-nel is, de ilyen jellegű sérülés akkor állhat elő, ha az egyik vezeték sokkal jobban le van terhelve, mint az összes többi, és pont ezt lehetett látni der8auer videójában is.


(forrás: Falcon Northwest X) [+]

Ez megmagyarázza azt, hogy miért állíthatták az elmúlt években az egyes felhasználók, hogy a tökéletes rögzítés ellenére is leégett a 16 tűs tápcsatlakozó, viszont a történet itt még nem ért véget. A játékosoknak szánt számítógépek összeállításával foglalkozó Falcon Northwest, az alábbi X bejegyzésben szinte azonnal reagált der8auer videójára, miszerint a saját laborjaikban nem azt látják, amit a német tuningos. Náluk a kábelek vezetékei nagyjából egységesen melegednek, vagyis hasonló áramerősség futhat át rajtuk.

Mindez azonban cseppet sem megnyugtató, ugyanis a Falcon Northwest mérései arra utalnak, hogy még mindig van valami ismeretlen a történetben. Emiatt az egyes rendszereken az egyik vezeték extrém mértékben túlterhelt, míg más rendszerekben nem az. És az egészben az a legijesztőbb, hogy két évnyi intenzív tesztelés után sem tudja egy gyártó sem azt, hogy ez miért fordulhat elő.

Az Actually Hardcore Overclocking nevű YouTube csatorna egy friss videóban próbál a fentiekre magyarázatot adni. Röviden arról van szó, hogy az NVIDIA az újabb, GeForce RTX 40-es és 50-es sorozatú VGA-in a 16 tűs tápcsatlakozó mögé csak egyetlen egy söntellenállást helyezett, vagyis az egész dizájn egyetlen 12 V-os forrásként kezeli a vezetékeket. Ez effektíve azt jelenti, hogy a tápkábel hat darab, áramot biztosító vezetékéből elméletben ötöt el is lehetne vágni, méghozzá anélkül, hogy az a VGA működését veszélyeztetné, mert lényegében az a hat kábel egy 12 V-os forrásként van kezelve. Példaként felhozható még a GeForce RTX 3090-es VGA is, amely persze nem ezzel a csatlakozóval, de más jelleggel működött, ugyanis ott a tápcsatlakozó hat darab vezetéke, három darab 12 V-os forrásként volt kezelve, vagyis a terheléseloszlás garantáltan kiegyensúlyozottabbnak számított. Nem is volt azzal a generációval ilyen jellegű gond.

A nagy kérdés, hogy miért lett így tervezve a GeForce RTX 4090 és 5090? A legegyszerűbb válasz az lehet, hogy meg lehet spórolni vele két söntellenállást, ami eladott termékenként nagyjából 6 dollárt jelent. Más magyarázat erre nem igazán van. Ennél viszont sokkal, de sokkal fontosabb kérdés, hogy miért mutat egyenletes terheléseloszlást a Falcon Northwest laborjában ellenőrzött rendszer, és miért látni der8auer videójában ennek az ellentettjét. Márpedig ezt nagyon fontos lenne tudni, mert egy két éve elhúzódó probléma megoldását rejtheti a válasz.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés