Egyre inkább körvonalazódik az a tényező, amely szerint az AMD és az Intel nagyon hasonlóan képzeli el a jövő notebookjait, konkrétan dedikált GPU nélkül, ugyanis mindkét vállalat igen nagy teljesítményű IGP-vel rendelkező dizájnokat tervez. Ez az AMD-nél a Strix Halo kódnevű, CES-en bemutatott Ryzen generációval kezdődött el, de az Intel is hozza az Arrow Lake Halo fejlesztését, amelynek hat P- és nyolc E-magja van egy GT3-as besorolású IGP-vel, ami húsz multiprocesszort jelent.
Hirdetés
A fentiek miatt a gyártóknak leadott útitervből érdekes dolgok tűntek el, ugyanis egyik cég sem szerepeltet már itt dedikált GPU-t, de ami ennél is lényegesebb, hogy a HX jelölésű sorozatok is felszívódtak. Ezek azok a fejlesztések mindkét oldalon, amelyek alapját az asztali dizájnok adják, csak átkerültek mobil tokozásra, hogy illeszkedjenek a megcélzott piac igényeihez. Jellemzőjük a viszonylag nagy fogyasztás, mobil mércével értelmezve, illetve a sok PCI Express sáv, hogy optimálisan be lehessen kötni egy mobil dedikált GPU-t.
Pont az utóbbi jellemző az, ami érdekessé teszi, hogy a hosszabb távú útitervekben a HX opciók helyére a nagy IGP-vel rendelkező alternatívák kerülnek. Ezek processzorerőben hozzák a HX dizájnok tempóját, viszont sokkal limitáltabb a PCI Express sávok száma. A következő generációk maximum nyolc, szabadon felhasználható sávot fognak kínálni, vagyis egy SSD-vel számolva már csak négy sáv marad a dedikált mobil GPU-nak, illetve ha a notebookgyártók extra SSD-ben is gondolkodnak, akkor konkrétan egy sem.
Innen már érthető, hogy az Intel és az AMD miért nem igazán számol új mobil dedikált GPU-kkal, egyszerűen nem hoznak majd olyan mobil platformokat, ahova ezeket be lehetne kötni. A helyüket átveszik a nagy és gyors IGP-vel rendelkező mobil dizájnok. Ami igazán érdekessé teszi ezt a helyzetet, hogy mindkét vállalat az Apple erősebb lapkáira reflektál, amelyekkel lehetetlennek tartják a versenyzést a hagyományos, dedikált GPU-s vonalat fenntartva, mert ez nagymértékben korlátozza az elérhető memóriakapacitást, ami az Apple hasonló koncepciójának nagy előnye.