Az EU-nak papíron ugyan nincs hatalma globális szinten, de a gazdasági egyesülés olyan mértékűnek számít, hogy az egyes iparágak nagyon alkalmazkodnak az EU-n belüli rendeletekhez, így ezek hatása sokszor az egész világon érződik. Ilyen volt például az okostelefonok töltőinek szabványosítása, és ezáltal ezek elhagyása a csomagolásból, hiszen elég lehet háztartásonként csak egy eszközt tartani erre a feladatra.
Hirdetés
Az előbbi rendeletnek olyannyira nagy hatása volt, hogy még a mindig különcködő Apple is beadta a derekát, hiszen nem akartak lemondani az európai piacról, nagyon eltérő hardvereket pedig túl megterhelő tervezni, így az EU igényei világszinten is érvényesültek.
Hasonló változások elé néz a processzorpiac, ahol az OEM eladások már mostanság is kifejezetten környezetkímélők. Van egy műanyagtálca, amire ráfér rengeteg CPU, és ezeket szállítják az érintettek akár sok ezer darabos rendelési tételeken belül. A kiskereskedelem ugyanakkor más, ide azért készülnek dobozos megoldások, bennük sokszor gyári hűtővel, egyes esetekben feleslegesen nagy dobozolással.
A fentieken módosíthat az EU új, csomagolásra és csomagolási hulladékokra vonatkozó rendelete (PPWR), amely február 11-én lépett hatályba. Ez 18 hónapos türelmi időt biztosít a piaci szereplőknek, hogy alkalmazkodjanak az új előírásokhoz. Ezek a CPU-kra vonatkozóan lényegében kimondják, hogy az érintett termékeknek kisebb és egyszerűbb csomagolásban kell érkezniük, miközben a gyári hűtő külön értékesíthető.
Az AMD és az Intel számára ez nem újdonság, tudták jól, hogy erre készül az EU, és az aktuális processzorgeneráció csomagolásával már részben felkészültek a változásra. Ezért sem alkalmaznak kirívó, túldíszített dobozokat a drágább modellek esetében, amely csomagokból a gyári hűtő is hiányzik. Az olcsóbb, kevesebbet fogyasztó variánsok esetében viszont a hűtő még része a csomagnak, de idővel innen is eltűnik majd.
A hűtés tekintetében is látható az, hogy az utóbbi időben azért igyekszik a két cég több foglalat esetén is gondolni arra, hogy a lefogatás ne változzon, így ne kelljen új gyári hűtőket venni. A további megoldások tekintetében pedig a partnerek eddig is eléggé univerzális lefogatót kínáltak arra, hogy ebből ne legyen gond.
Végeredményben az EU új rendelete hasznos lesz, és ezúttal is globális hatás várható tőle, mivel nem lenne célszerű több piacra külön tervezni.