Hirdetés
Értékelés
Egészen érdekes elegye a funkcióknak és tulajdonságoknak a ZyXEL NAS500-as családja, tehát a ma tesztelt kétfiókos NAS520 és a vele technikailag azonos, négyfiókos NAS540. A kétfiókosnál 47 000 forint körüli (négyfiókosnál 65 000 forint körüli) árkategóriában, ami nem a belépőszint tetejének felel meg, ma mondhatni kötelező a felhősség, tehát a NAS-on tárolt adatok interneten keresztüli elérése. Ezen a részen a DDNS-re és UPnP-ra alapozó megoldással nem alkottak valami nagyot, a konkurencia lényegesen fejlettebb alternatívákat kínál, és a QNAP, Synology vagy monjduk az Asustor mobil appjai is jobbak.
Ha viszont maradunk saját belső hálózatunkon, akkor a számítógépre és mobil eszközökre leosztás is stabil és kellően fürge lesz. Megfelelő – jellemzően drágább – routerrel nyerhetünk némi sebességet a két Ethernet port összefogásával, ilyet a három darab USB 3.0 csatlakozóhoz és az SD kártya olvasóhoz hasonlóan kevés hasonló árú konkurens kínál. Az NAS520 viszont lehetne valamivel halkabb, és grafikus felhasználói felületben van még mit behoznia a ZyXEL-nek.
Összességében a ZyXEL NAS520 egy jó, de a nagyon erős versenytársakhoz viszonyítva nem tökéletes NAS a közel ötvenezer forintos árkategóriában. Tud pár érdekes trükköt, sebessége is rendben van, de akadnak hiányosságai funkciók és kezelhetőség terén. Csak az részesítse előnyben a hasonló árú NAS-okkal szemben, aki ki tudja használni a két Ethernet vagy a három elég gyors USB portot, esetleg kártyaolvasóra van szüksége. Az NAS540 viszont azért nagyon érdekes, mert az 65 000 forint körüli árával az egyik legolcsóbb négyfiókos NAS, így aki alapszintű négyfiókos NAS-t keres, az mindenképp számításba veheti.
rudi
A ZyXEL NAS520 NAS-t a ZyXEL hazai képviselete, a WD Red merevlemezeket pedig a Western Digital bocsátotta rendelkezésünkre.