SP-HF 360x és 1100x
Manapság rengeteg feladattal találkozhatnak a számítógép mellé telepített hangszórók. Játékokat és különböző multimédiás szoftvereket kell megszólaltatniuk, mozifilmeknél kell teljesíteniük, de boldogulniuk kell a hangszeres és énekelt zene visszaadásának nem éppen egyszerű feladatával is. A különböző kihívások miatt a hangszórókészleteknek is különböző formája lett, és rendszerint egy feladatra vannak kihegyezve, a többiben viszont nem annyira jók. A mozizáshoz való 5.1-es rendszerek például nem boldogulnak úgy a zenével, mint a sztereó hangszórópárok, a 2.1-es szettek pedig mindenhez jók valamennyire, de semmihez sem tökéletesek.
Mai tesztalanyaink, a Genius aktív sztereó hangszórópárjai elsősorban zenehallgatásra valók. A nevükben található HF betűk a hifi szóra utalnak, tehát a minőségi hangvisszaadásra. Persze a 6-18 000 forint közötti árkategóriával meg sem közelítjük majd a vájt fülűek igényeihez mért, nagyságrendekkel drágább készletek tudását, a számítógépes, "átlagemberes" realitás talaján maradunk.
Az SP-HF sztereo hangszóróknak két csoportja van. Az egyikbe az x-szel végződő, tehát a régebbi, kisebb modellek tartoznak, az A-val végződőbe pedig az újabbak, nagyobbak. Sajnos elnevezésükben a Genius a megtévesztő PMPO (maximális pillanatnyi zenei teljesítmény) számokat használta, ennek kevés köze van a bennük dolgozó erősítő és hangszórók tudásához. A Genius honlapján és a termékek csomagolásán is szerepel emellett az RMS teljesítményérték, amit zenei teljesítmény néven is szoktak emlegetni. Mérnöki szemmel ez a szám is meglehetősen felületes jellemzése egy aktív erősítős hangfalnak, de az átlagemberek ez alapján már jobban össze tudják hasonlítani az egyes termékeket, mint az erősen reklámszagú PMPO alapján.
Hirdetés
Előkapva a legkisebb Genius SP-HF 360x-et, famintázatú, nagyjából tenyérnyi alapterületű és kétszer ilyen magas (75 x 50 x 150 mm) dobozkát csodálhattunk meg, enyhén retró stílusú krómkerettel a hangszórók közül. A rendszer kétutas, tehát mindkét oldalon két hangszóró kelti a hullámokat. A felső kicsi 1"-os a magas, az alsó nagyobb 3"-os a többi tartományért felel. Ez a felépítés rendszerint jobb zenei hangzást biztosít az egyhangszórós (egyutas) megoldásoknál.
A jobb dobozka aljára kerültek a kezelőszervek, egy LED és két csatlakozó. A bekapcsoló melletti tekerőkkel a hangerő és a hangszín állítható. Az egyik aljzatba fülest, a másikba külső hangforrást – például MP3-lejátszót – dughatunk.
Hátul a kezelőszerves oldalra fut be az elektromos hálózat és az analóg audiojel kábele. Benne lakozik a táp és az erősítő, amiből 120 cm-es vezeték indul a másik hangszóróhoz. A ház MDF lemezből készült, ami sokkal jobb akusztikát biztosít, mint a kommersz műanyag. Még akkor is, ha vékonyabb fajta, csak 6 mm-es. A felső részen, a magassugárzók mögött kerek reflexnyílás látható.
Árát tekintve az x jelzésű sorozat közepén helyezkedik el az SP-HF 1100x, mely alatt a 850x (a 800x utódja), fölötte pedig a kifutó 1250x és 2000x áll. Külsejét a körtefa árnyalat és a hangsugárzói körül csillogó, kerek, krómozott műanyagkeret határozza meg. Természetesen ez a modell is kétutas, akárcsak többi tesztalanyunk. A felső magassugárzó továbbra is 1"-os, de a középső és mély frekvenciákért felelős tányér 4"-osra nőtt. Az 1100x RMS teljesítménye 28 watt, a 850x nyolccal gyengébb, az 1250x 12 wattal, a 2000x pedig lényegesen, 32 wattal erősebb nála.
Nemcsak mérete, hanem előlapi vezérlőpanelje is komolyodott. Az összevont hangszínszabályozó helyett magas- és mélykiemelést kaptunk a bekapcsológomb, hangerőszabályozó, valamint a fülhallgatós csatlakozó és vonalbemenet mellé.
Hátul ugyanaz maradt az elrendezés, mint a kis 360x-nél. Érdekes, hogy a két hangszóró között itt csak egy méteres kábelt találtunk, miközben a számítógéphez vezető 140 centiméteresre nyúlt. Fontos részlet, hogy az MDF lemez itt már 9 mm vastag, tehát merevebb, jobban ellenáll a rezgéseknek.
Hogy látsszon a méretviszonyuk, egymás mellé helyeztük a két x jelzésű Genius hangdobozt. Az 1100x elsősorban szélességében nőtt, de mélységében és magasságában is gyarapodott. Alapterülete 130 x 165 mm, magassága 232 mm. A képen harmadikként az új sorozat egyelőre legkisebb tagja, az SP-HF 1250A látható.
SP-HF 1250A, 2000A és 3000A
Az új SP-HF 1250A feketére festett dobozai tovább nőttek. Előlapjukon a hangsugárzókat levehető takaró védi, ez alatt továbbra is kétutas rendszer látható, melynek RMS teljesítménye 40 watt. A korábbi, sokak szerint kategóriája legjobbjának számító SP-HF 1250x-hez képest itt lejjebb került a középső és mély tartományért felelős 4”-os tányér.
Jelentős újdonság, hogy az előlapi kezelőszerveket oldalra helyezték. Itt található a hangerőszabályozó, a magas- és mélykiemelés, valamint a bekapcsolást jelző, erősen világító kék LED. A bekapcsológombot és a fülhallgató kimenetét máshol kell keresnünk.
Ez a máshol a hátlapon van. Itt találjuk a továbbra is fix tápkábelt, a bekapcsolót, a most már csatlakozós és nem fix vezetékes analóg hangbemenetet, a füles továbbra is 3,5 mm-es aljzatát és a másik hangszóróhoz vezető kimenetet. Az utóbbi miatt most már a másik hangszórónak is van egy fix zsinórja. A 1250x 12 mm vastag MDF lemezéhez képest visszalépés a 1250A-nál használt 9 mm-es. A dobozok alapterülete 160 x 178 mm, magasságuk 277 mm.
További méret- és teljesítménybeli növekedést jelent a 2000A elnevezésű szett. A cseresznyefa árnyalatot homlokzatán szürke betét töri meg, ami tovább folytatódik a felső részen. Nekünk ez a kombináció nem nyerte el a tetszésünket, és a kezelőszervek mélyedésének világos bélésével sem voltunk megelégedve annyira, mint a többi készlet külső megjelenésével. Felszerelt védővel azért ez is jól mutat. Teljesítménye 60 watt, dobozmérete 163 x 180 x 300 mm, falvastagsága szintén 9 mm, hátlapján pedig ugyanaz a panel található, mint kisebb testvérén.
A Genius jelenleg legerősebb sztereó hangfalkészlete nem kevesebb mint 80 wattos (RMS) teljesítményű. A mahagóni színű tornyok 340 mm magasak, alapterületük pedig 177 x 218 mm. Komolyabb anyag illik a nagyobb mérethez, az SP-HF 3000A már 12 mm-es MDF lemezből készül, amit korábban csak az 1250x-nél láthattunk. Változatlanok maradtak a kezelőszervek és a hátsó panel.
A jobb összehasonlítás kedvéért egymás mellé tettük a három Genius nagyfiút. Mint látható, az 1250A-nak és 2000A-nak egyaránt 1”-os csipogója és 4”-os hangszórója van, a 3000A-nál viszont más a magassugárzó, és az alsó hangszóró 5,25”-osra nőtt.
Próba
Mivel a Genius SP-HF sztereo hangszórói mégis csak a 6-18 000 forintos árkategóriába tartoznak, nem szuper erősítővel és hangforrással és nem is egy sokat edzett zenész fülével álltunk neki a próbálgatásnak. Forrásként egy Creative ZEN MP3-lejátszót használtunk, mely korábban már megmutatta, hogy jobb kimenete van, mint az alaplapra integrált hangkodekeknek, hozza egy alap Creative hangkártya szintjét. Zenéből 320 kbps-os MP3 tömörítést használtunk, nem valamelyik veszteségmentes formátumot.
Elsőként a 360x-et próbáltuk. Nyilvánvaló, hogy a kis hangszóróktól és doboztól nem várható olyan szintű basszus, mint a külön mélynyomós rendszerektől, tehát az alacsony tartomány kevés volt, a különböző brummogó hangszerek összemosódtak. Ezen az állapoton nem sokat segített a „Tone” hangszínállító, mely a mély kiemelésével egyidejűleg tompította a magasat is. Szem előtt kell tartani, hogy itt egy olcsó alapmodellről van szó, mely a monitor hangszóróit, vagy a műanyag borzadályokat hivatott kiváltani. Nos, azoknál sokkal jobban mutat és sokkal jobban is szól, ez kétségtelen!
Tesztünk során a legnagyobb ugrást a 360x és 1100x között tapasztaltuk. Ez nem csoda, hiszen az RMS teljesítmény majdnem megháromszorozódott, és a dobozok mérete is jelentősen megnőtt, persze az ára is majdnem kétszer annyi, mint az olcsóbb modellé. Az 1100x-nél furcsálltuk, hogy a korábban 120 cm-es vezeték, ami a két hangszórót összeköti, 20 centiméterrel lerövidült. Megjelenésében a krómos keretnek retrós hatása van, de szerintünk lehetne egy kicsivel vékonyabb. Hangszínszabályozás szempontjából előrelépés a külön magas- és mélykiemelés, de nem csak ennek tudható be a mindkét végen jobb hangzás. A középfrekvenciák is sokat javultak, jobban kinyílt a zenei tér, elkülönültek az egyes hangszerek, szólamok, de úgy éreztük, hogy a hangképben hézagok vannak.
Ezután váltottunk az első A-sra, az 1250-re. Nagyon sajnáljuk, hogy elődjéhez, a sokak által dicsért 1250x-hez nem volt szerencsénk. A picike árnövekedés itt kicsivel nagyobb hangdobozokat eredményezett, a közöttük lévő vezeték 140 cm-es. Egyéni ízlés kérdése, hogy kinek mennyire jön be: illik a környezetébe a fekete szín, de abban szerintünk a többség megegyezik, hogy a hátra telepített bekapcsoló és az oldalsó kezelőszervek nem olyan kényelmesek, mint az előlapiak. Persze az, hogy ezeket eltüntették az elülső részről, komolyabb megjelenést kölcsönöz a dobozoknak. Ami a hangzást illeti, az a véleményünk, hogy az 1250A bőven megéri azt az extra ezrest, amivel az 1100x-nél drágább. Hangját minden tartományban magabiztosabbnak éreztük, csökkentek a hézagok a hangtérben, jobban megjelent a sztereó színpadi hatás.
No, vajon mire elég még egy ezres, még 20 watt RMS-ben, meg egy kicsivel nagyobb doboz? Mikor az 1250A után bekapcsoltuk a 2000A-t, úgy éreztük, ez az! Ez a készlet már éppen elég lenne az átlagosnál valamivel nagyobb igényeink kielégítéséhez. Itt már elég volt a basszus egy kis dörömböléshez, ami filmnézés közben vagy „tucc-tucc” jellegű zenénél jól jöhet. A világos szín sem annyira komor, mint az előbbi fekete, a szerintünk nem éppen tetszetős szürke pofát pedig el lehet takarni a borítóval.
Végül sorra került a 80 wattos nagyfiú, az SP-HF 3000A. Ezért már majdnem egy 360x készlet árával többet kell fizetni, mint a 2000A-ért. Megéri? Szerintünk nem. A nagyobb, 5,25”-os tányér még erősebb basszust biztosít, de középen talán éppen emiatt lett kicsit gyengébb, „dobozszerűbb” a hangzás. Hallható különbséget, lágyulást és a többi tartományhoz képest gyengülést tapasztaltunk a felső frekvenciáknál. Itt több magashang-kiemelés kellett a kompenzáláshoz, mint a 2000A-nál, és nem sikerült visszacsalogatni az éleket.
Értékelés
A Genius sztereó készleteit próbálgatva egy dologra biztosan rájöttünk: még a nagyobb darabok sem rendelkeznek olyan basszuspotenciállal, ami egy komolyabb akciófilm igazán élvezetes megszólaltatásához kell. Ha viszont zenélésre kerül sor, ezek a kétutas SP-HF rendszerek nagyszerű társak minden árkategóriában. A legkisebb, a 360x hangja távolról sem tökéletes, de ilyet senki se várjon 6000 forintért. Árkategóriájában – dupla hangszórójának és fa alapanyagának köszönhetően – nagyszerűnek tartjuk. Azoknak ajánlott, akik csak aláfestésnek szeretnének egy kis zenét – mondjuk munka közben.
Teljesen más tészta az SP-HF 1100x. Nagyobb, drágább, de jobban is szól, megjelenése kellemes, retrós. Nagyjából 11 000 forintot kérnek érte, és ebben a kategóriában már komoly vetélytársakra számíthat. Legnagyobb ellenfelei minden bizonnyal házon belülről érkeznek majd. Csupán egy ezressel drágább az SP-HF 1250A, és szerintünk határozottan jobban szól. Persze ehhez viszonyítva ugyanez mondható el az SP-HF 2000A-ról is, mely sokkal erőteljesebb és korrektebb hangzású az 1100x-nél, de csak kétezer forinttal drágább nála. Számunkra ez tűnt az optimális választásnak, ezért ajánlott címet kap, de a többiek is tetszettek. Mindenesetre azt ajánljuk a vásárlóknak, hogy mind a három darabot próbálják ki, ha lehet, abban a környezetben, ahol használni fogják. Nem szabad elfeledkezni az itt-ott még kapható, közkedvelt 1250x-ről sem, mely vastagabb, 12 mm-es falvastagságával nyújthat némi többletet. Az 1250-nek létezik egy "K" utótagú, karaokéhoz szánt változata is, két mikrofonos bemenettel.
Szerintünk az SP-HF 3000A csúcsmodell a maga 18 000 forintos árával a 2000A-hoz képest arányaiban drágább, mint amennyivel jobban szól – ha jobban szól egyáltalán. Mi úgy érezzük – úgy hallottuk – hogy az átlagnál valamivel komolyabb zenehallgatáshoz a 2000A bőségesen elegendő. Aki jobb minőséget szeretne, az inkább a különálló erősítők és hangszórók világában nézzen szét, és áldozzon többet a kedvtelésére!
![]() |
|
Genius SP-HF 360x (alapfokon) Genius SP-HF 2000A (kicsit igényesebbeknek) |
|
![]() |
|
Genius SP-HF 1100x Genius SP-HF 1250A Genius SP-HF 3000A |
rudi
A Genius SP-HF hangszórókat a Genius hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.