Bezető és dizájn
Múlt ősszel már teszteltük az Xtrfy XG-M2 egerét – a cég a svéd Ninjas in Pyjamas nevű e-sport csapatra támaszkodva tervezi eszközeit, ennek ellenére az M2-vel nem voltunk maximálisan elégedettek. Kérdés, hogy javít-e ezen a nagyobb testvér M1, melynek most speciális, "NiP edition" változatát vizsgáltuk meg.
Külső
Egymás mellé téve az előző és az új modellt, egyből szemet szúr a rokonság: burkolatuk fő elemei ugyanabból a selyemfényű, kicsit puha érzést keltő műanyagból készült, aljukon pedig ugyanaz a méhsejtes minta látható. Nem változtattak a kábelezésen sem, az M1 is egy viszonylag vékony, merev, sárga-fekete szövetburkolatú vezetéket kapott, amelyet könnyű úgy hajtogatni, hogy minél kevésbé érintkezzen az asztallal. Ismerős lehet még a lekérdezési frekvenciához tartozó kapcsoló és a görgő is.
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a két egér nagyon hasonló lenne: míg az M2 alapvetően szimmetrikus (bár oldalsó gombjai miatt csak jobb kézzel lehet rendesen használni), addig az M1 már határozottan jobbkezes formájú. Bár első ránézésre jóval nagyobbnak is tűnik, ez csak optikai csalódás, méretükben valójában kicsi a különbség, mégis az M1 sokkal inkább tenyeres fogású, mint az M2.
A formán kívül a gombok elhelyezkedése is változott, hiszen a nagyobb testvérről hiányoznak a dpi gyors beállítására szolgáló billentyűk, így itt hét helyett csak öt gombot kapunk (a felbontás állítását az egér alján található apró, süllyesztett gombbal végezhetjük). A gombok alakjának változása magával hozta a sárga világítást kínáló áttetsző részek módosulását is, a hüvelykujjunk alól pedig eltűnt a tapadást segítő, puhább, érdesebb gumibetét.
Hardver és próba
Belső
Az Xtrfy egereivel az abszolút fapados szintet célozza – gyakorlatilag a sárga LED-ek az egyedüli extrák, amelyekkel a kor elvárásaihoz igazodik a gyártó. Ennél többet, tehát programozható gombokat, RGB világítást vagy külön szoftvert nem kínál, ami említést érdemelhet még, az az, hogy a LED-ek fényereje tíz lépésben, a felbontás állítását lehetővé tévő gomb lenyomva tartásával módosítható (és akár teljesen le is kapcsolható). Ez a világítás egyébként érinti a görgőt, a NiP logót a tenyerünk alatt, illetve az egér elején és oldalának első részén végigfutó csíkot.
Mint a külsővel kapcsolatban már említettük, a gombok száma csökkent, a felbontás állítását egy alul elrejtett apró billentyűvel lehet elvégezni, amely különböző színekkel jelzi, hogy az öt előre definiált fokozattal éppen hol tartunk.
Miután az egeret szétszedtük, örömmel tapasztaltuk, hogy az M1-et az M2-nél igényesebben sikerült összerakni: a fő áramköri lap hasonlóan összeszedett hatást kelt, és ezúttal hiányzik a kisebb testvérbe beépített extra súlyozás is – így persze nem csoda, hogy az M1 könnyebb, kábel nélkül 95 grammos tömeggel rendelkezik. Nem változott ugyanakkor az érzékelő, ennek kapcsán az Xtrfy maradt a Pixart PMW3310-nél, egy firmware-frissítéssel pedig nemrég javították a korábban tapasztalt, felemelésre változó felbontás problémáját is. Kapcsolókból a fő gombok alatt Omron, a többi helyen Kailh gyártmányokat találunk.
Használat közben
Mint említettük, az M1 számunkra inkább tenyér-, mint karomfogásra optimalizáltnak tűnt, ujjainkkal mozgatva sokszor beleért az egér vége tenyerünk aljába, ez tehát azt jelenti, hogy vagy nagyobb kézzel rendelkezőknek, vagy azoknak ajánljuk, akik a tenyeres fogást részesítik előnyben. Fogásilag egyébként az egérrel nincs gond, a gombok kellemesen járnak, a görgő ugyanakkor nehezebben gördül az ideálisnál, így előfordulhat egy-egy csúszás.
Ami a szenzoros részt illeti, az Xtrfy minimalista filozófiájába nem fért bele semmiféle extra, tehát csak az öt fokozatban állítható érzékenységet kapjuk. Ez az öt fokozat „papíron” 400/800/1600/3200/4000 dpi-nek felel meg, mi 420/811/1610/3180/3930 dpi-t mértünk, a pontosság tehát nem rossz. Ezen felül még egy szenzorral kapcsolatos jellemző állítható: a két fő gomb és a görgő 5 másodperces lenyomásával optimalizálhatjuk a működést kemény vagy puha egérpadhoz, így minimalizálva az emelési magasságot (LOD). Ez utóbbi egyébként dicséretre méltóan alacsony, 1,3 mm-t mértünk.
Ahogy egy játékosoknak szánt egérnél az elvárható, angle snapping nincs, az M1 jellemzői pedig alapvetően megegyeznek az M2-nél tapasztaltakkal, és azzal, amit a PMW3310 kapcsán el is várunk. Ennek megfelelően a PCS eléri a 4 m/s sebességet, más szóval az egér még a nagysebességű rántásokat is szépen követi, nem veszti el a fonalat az egérpadon. Az 1000 Hz-es lekérdezés és az 1 ms-os frissítés is gond nélkül megy az XG-M2-nek.
Jitter szempontjából nagyjából az 1610 dpi-s beállításig volt jól használható az egér, ennél nagyobb felbontásnál már ugrált a mutató.
Értékelés
Van, amiben jobb, és van, amiben rosszabb az M1 az elvileg alsóbb kategóriás M2-nél. Kezdjük a rosszabbal, ami alapvetően szubjektív, hiszen nekünk ennek az egérnek az alakja kevésbé tetszett, úgy éreztük, hogy formája miatt karomfogásnál állandóan tenyerünk aljába ütközik, mikor visszahúzzuk. Ennél valamivel objektívebb panasz, hogy a rendelkezésre álló gombok közül eltüntettek kettőt – tény, hogy azokat már az M2 esetében sem lehetett a felbontás állításán kívül másra felhasználni, de legalább ez a funkció könnyen elérhető maradt. Ezzel szemben az XG-M1 esetében gyakorlatilag kizárt például az, hogy egy FSP játékban a pontos célzáshoz egy pillanatra „lelassítsuk” az egér mozgását.
Amiben jobbnak éreztük tesztalanyunkat az XG-M2-nél, az a szenzor tudásának kihasználása: a PCS magasabb, a LOD alacsonyabb volt. Örömmel láttuk (és éreztük), hogy nem kerültek plusz súlyok az egér belsejébe, így tömege 100 gramm alatt maradhatott.
Az M1 legnagyobb problémája azonban továbbra is ugyanaz, mint az M2-é: túl keveset nyújt túl sok pénzért. A tesztelt modell „sima” változata 22 000 forint körüli áron érhető el – a NiP Edition ennél valamivel drágább, körülbelül 23-24 000 forintért szerezhető be. Ez nagyon sok pénz egy olyan egérért, amely semmilyen extrával nem rendelkezik, belsejében pedig egy jó, de már kissé koros szenzor dolgozik, a sárga, erősségében állítható LED világítás pedig nem helyettesíti a makrózási lehetőséget, a profilok tárolását vagy akár az RGB fényeket, ha épp erre vágynánk.
Wombath
Az Xtrfy XG-M1 NiP Edition egeret az Xtrfy bocsátotta rendelkezésünkre.