WD VelociRaptor: itt a második generáció

Értékelés

A VR200M, azaz a második generációs WD VelociRaptor (annak is a 600 GB-os változata) jelenleg kétségkívül a leggyorsabb asztali HDD. Ezt a felhasználási területtől függően jobban vagy kevésbé ki is tudtuk mutatni. Rendszerlemezként beválik, bár egyes esetekben alig volt gyorsabb a 7200 rpm-es HDD zászlóvivőinél. Nagyobb adatok mozgatásánál (másolás, videóvágás) szintén az élen végzett, de nem olyan sokkal, ami indokolná a nagy felárat a Samsung F3-hoz és a Seagate 7200.12-höz képest. A foga fehérjét leginkább a virtualizációs tesztben mutatta ki, ami inkább a szerverekre jellemző, semmiképp nem nevezhető általánosnak, még akkor sem, ha otthon is virtualizálnak néhányan. A magas random I/O-sebesség tehát elsősorban ezekben a helyzetekben válhat előnyünkre (meg adatbázisoknál), így hát kérdéses, hogy egy PC-s felhasználónak megéri-e ez a HDD.

Hirdetés

A VelociRaptor 600 GB-os változata kb. 90 000 forint és ennyibe kerül a 120 GB-os SSD-k többsége is. Ugyanakkor ezen az áron kb. 2 db 2 TB-os vagy kb. 3 db 1 TB-os WD Caviar Blacket vehetünk 500 GB-os tányérokkal, melyek a Seagate 7200.12-höz közeli sebességre képesek (csak a viszonyítás kedvéért). A VelociRaptor 450 GB-os változata sajnos egyelőre nem kapható. Az igazi kérdés tehát az, hogy mi a célunk az egésszel.

Következő a helyzet: a 7200 rpm-es HDD-k és az SSD-k közti űrt egy átlagfelhasználó szemszögéből a VelociRaptor aligha tudja betölteni, mert ahhoz egyrészt túl drága (ki vesz HDD-t 90 000 Ft-ért?), másrészt nem elég gyors. Gyorsabb, mint a többi HDD, de az SSD-khez képest még mindig lassú. Ebből kifolyólag azon a véleményen vagyunk, hogy a rendszer felgyorsítására továbbra is az SSD a nyerő választás (nem kötelező 120 GB-osat venni), emellé pedig betársíthatunk egy nagy és akár gyors merevlemezt, így adott a sebesség és a tárterület kombinációja.

Egyesek idegenkednek az SSD-től, annak különböző "problémáitól", nem szólva arról, hogy ha sok gyors tárterületre van szüksége az illetőnek, akkor jelzálogot kell felvenni az SSD-k árának kicsengetéséhez. Ebben az esetben a VelociRaptor egy megfontolandó választás lehet, elvégre azonos áron ötször nagyobb kapacitást kínál az SSD-nél és relatíve még gyors is, tehát otthonra, munkaállomásokba CAD/CAE és videóvágás (illetve a már említett virtualizáció) mellé jó üzletnek tűnik, nem is szólva a belépőszintű szerverekről, elsősorban az SSD-hez és a SCSI merevlemezekhez viszonyított ára miatt.

Elvetemültebbek beruházhatnak két VelociRaptorba, ezeket RAID 0-ban hajtva már megközelíthetjük az SSD-ket de ezt érdemes fenntartásokkal kezelni, egyrészt az adatok biztonsága miatt, másrészt azért, mert a RAID 0 tömb nem minden esetben gyorsabb egy merevlemeznél.

Mindent összegezve szerintünk jó kis vinyó lett az új VelociRaptor, de a PC-s vásárlóközönségét lassan, de biztosan el fogja szippantani az SSD, ugyanis éppen amiatt létezik ez a típus, amire az SSD-ket is szánják a jelenlegi árak mellett: a rendszer és a programok gyorsítására. Márpedig az SSD valóban érezhető és sok esetben megdöbbentő változást hoz ezen a téren, míg a VelociRaptor emellett inkább csak egyfajta ráncfelvarrásnak tűnik.


WD VelociRaptor 600 GB (WD6000HLHX)

fLeSs

A WD merevlemezeket az Expert Zrt. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények