Botrány, ami hazánkban történik a 4K tartalomszolgáltatással

Lassan már mindenhol van 4K tévéadás, de nálunk megállt az idő.

Magyarország lemaradt

Jó-jó, mondhatja bárki, de ez a "fejlett világ", mi pedig a mindig is mostohagyerekként kezelt kelet-európai régióba tartozunk, nálunk még annak is örülni kell, ha a tévéadások HD-ben érkeznek a szolgáltatótól. Ez igaz, viszont az is, hogy nagyon úgy tűnik, hogy csak Magyarországon állt meg az idő. Az IHS Markit szerint ugyanis amíg 2017 utolsó negyedévében még csak 9 darab 4K műsort is sugárzó adó volt a régióban, addig ez a szám 2019 elejére 28-ra nőtt, amivel ez a térség produkálta az egyik legnagyobb fejlődést e téren. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy itt az értékesített televíziókészülékek között a 4K modellek részaránya 34 százalékról 48 százalékra ugrott.

4K tv csatornák száma régiónként
4K tv csatornák száma régiónként [+]

Van már 4K tévéadást biztosító szolgáltató Szlovákiában, Romániában, Oroszországban (kettő is) vagy Csehországban, hogy csak néhány környező országot említsünk. Ez persze még mindig elmarad mondjuk Hollandiától (5) vagy Dél-Koreától (6), de százalékosan még így is kifejezhetetlenül nagy a különbség köztük és hazánk között. Nálunk ugyanis 0, azaz nulla darab országos lefedettségű 4K (földfelszíni sugárzású vagy kábel) csatorna van. Persze hazánkban is elérhetőek az online streaming cégek, így például a Netflix 4K tartalmai, és lehet UHD Blu-ray lemezeket is venni, de a választék egyelőre még nem óriási, ha valaki nem csak filmekre vagy sorozatokra vágyik, akkor gyakorlatilag meg van lőve. És persze műholdon keresztül is van mód ilyen nagyfelbontású, idegen nyelvű adások vételére, de ahhoz azért némiképp speciális felszerelés szükséges.

4K csatornákat kínáló műsorszolgáltatók száma országonként
4K csatornákat kínáló műsorszolgáltatók száma országonként [+]

A UPC Nagy Tuning Show rendezvényén sikerült erről a témáról is beszélgetni a cég hazai képviseletének munkatársaival. Ők kérdésünkre elárulták, hogy technológiailag fel vannak készülve a váltásra, de egyszerűen úgy tűnik, hogy maguk a tévétársaságok nem forszírozzák ezt a dolgot. Az tény, hogy egy ilyen szintlépésnek vannak költségei, de azért ezt valahogy illene már nálunk is kigazdálkodni, ha sikerül a Balkán országainak is valahogy. Úgy vélték, hogy előbb-utóbb Magyarországon is lesznek majd 4K csatornák, de, hogy mikor, az még nem igazán látszik. A folyamat meglátásuk szerint gyorsítható lenne, ha a társaságok tömegesen kapnának erre irányuló visszajelzést a felhasználóktól. Az mindenesetre tény, hogy 2014-ben az NMHH már sikeres kísérleteket végzett 4K adások digitális földfelszíni sugárzásával kapcsolatban, ám ennél tovább eddig nem jutottunk.

Felháborító! Lázadjunk?

Én személy szerint nagyon-nagyon megdöbbentem az IFA GPC 2019 konferencián látva az adatokat, és igazából meglehetősen felháborítónak tartom, hogy így lemaradtunk. Ez rossz a felhasználóknak, hiszen kevésbé tudják kihasználni a tévéjükben rejlő erőt, azaz kevesebbet kapnak a pénzükért, mint azok, akik más országban élnek. És persze rossz a tévégyártóknak, illetve kereskedőknek is, hiszen eggyel kevesebb adu van a kezükben, amikor a potenciális vásárlókat próbálják meggyőzni arról, hogy miért is kellene a nagyobb tudású készüléket választaniuk.

Lehet, hogy tényleg segítene valamilyen összefogás vagy egységes fellépés, de azért valahol nonszensz, hogy hőbörögni, tüntetni vagy petíciót aláírkálni kéne azért, hogy legyen magyar nyelvű, földfelszíni sugárzású, vagy kábelen keresztül elérhető, magyar nyelvű, gyakorlatilag mindenki által elérhető 4K tévéadás Magyarországon.

elefant

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés