Vegyük fel!

Ellion HMR-350H

Szépen lassan a számítógépes hálózatok is hétköznapi életünk részesei lettek, ahogyan az autó, a számítógép vagy a mobiltelefon. Hiszen hálózat nélkül internetezni sem lehet. Aki pedig életterében több számítógéppel is szeretne on-line lenni, annak szüksége lesz saját kis hálózatra. Ha meg már van, akkor miért ne lehetne kicsit többre használni? Mondjuk tároljuk központilag, mindenki számára jól elérhetően, de biztonságosan és energiatakarékosan adatainkat egy hálózatra csatlakoztatott adattáron (NAS). Vagy multimédiás HTPC helyett telepítsünk a nappaliba egy hálózati lejátszót, ami a rendszerünkbe került összes képhez, zenéhez, videóhoz hozzáfér.

Az utóbbi időben rengeteg hálózati médialejátszó jelent meg a piacon. Egyesekkel korlátozott mértékben internetezni is lehet, mások megbirkóznak a HD felbontású anyagokkal, megint mások nemcsak lejátszani, hanem felvenni is tudnak. Az utóbbi kategóriába tartozik mai tesztalanyunk, az Ellion HMR-350H kódnéven futó HD Media Player & Recorder terméke. Mint legtöbb konkurense, ez a modell is nagyjából fél téglányi, sötét dobozka elején néhány csinosan elrendezett kezelőszervvel és VFD kijelzővel. Háza műanyagból készült.

Ahogy illik, a hátulját alaposan megrakták csatlakozókkal. Jobbra két SCART-tal indul a sor, amelyekkel a HMR-350H felfűzhető többi SCART-tal összekapcsolt eszközünk közé, tehát az egyik ki/bemenet, a másik pedig csak kimenet. Utánuk a hangcsatlakozók következnek: digitális (optikai) kimenet, kétcsatornás analóg ki- és bemenet. Középre került a pongyolán digitális SCART-nak is nevezhető HDMI, ami mellett Ethernet és USB-k sorakoznak. Közülük az egyik a PC-s összeköttetésre való, a másik kettőre külső adattárakat köthetünk. Alattuk van még komponens képbemenet, kompozit video ki/bemenet, koaxiális csatlakozó a hangnak, ki/bekapcsológomb és a táp aljzata. Ezzel még nincs vége az érdekességeknek. Kapunk még egy DV bemenetet kamerákhoz, és egy IR kimenetet az infravörös távirányító opcionális hosszabbítójához. Végül pedig balra került egy kis ventilátor, ami a belső merevlemezt hivatott szellőztetni.

Alul csak négy kis gumilábat és két matricát találtunk. Az egyiken – egyéb adatok mellett – az eszköz NDAS azonosítója látható. A másik a merevlemez beépítésének módját ábrázolja, mert adattár nem jár a szerkenyűhöz.

Ehhez először le kell szedni egy csavarral tartott fedelet. Alatta újabb csavar fog egy kis műanyag vázat, amibe 3,5”-os SATA merevlemezt illeszthetünk. Az elkészített fiókot csak be kell tolni, majd csatlakoztatható a táp- és adatkábel. Végül jöhet vissza a kis fedél.

Eltávolítva a HMR-350H burkolatát, először csak a merevlemez műanyagból készült ágyára és a tápellátásért felelő alkatrészekre nyílt rálátás.

További bontás után elénk tárult az egy szinttel feljebb lakozó alaplap. Közepén egy Realtek RTD1281DA médiaprocesszor terpeszkedik, ami nem mai gyerek, a HD filmformátumokat még nem kezeli. Közvetlen közelébe a rögzítéshez szükséges RAM és az operációs rendszerét tároló Flash ROM került. Tőlük jobbra egy kiolvashatatlan kódú JMicron lapkát találtunk, ami a SATA és USB interfészekre csatlakozó eszközöket kezeli. Felül, a kimenetek közelében látható Silicon Image áramkör a HDMI-t kezeli, jobbra, a táp nyomtatott áramköre felé kígyózó szalagkábel alatt pedig egy Mitsumi lapka rejtőzik.

Azt mondhatjuk, hogy a szokásos kiegészítőket kaptuk az Ellion termékéhez: távirányítót, tápot, USB kábelt, sztereó hangkábelt, egy kis CD-t és némi papíranyagot.

A távirányító egy közepes méretű, meglehetősen ingerszegény darab volt. Kis gumigombjai közül csak a ki/bekapcsolót és a főmenü előhívóját festették vörösre, a többi fekete. Középen négyirányú menükezelőt kapunk, ami fölött a lejátszást és a felvételt vezérlő, valamint a számgombok vannak. Alulra seregnyi eltérő funkciót kezelő (adatforrások, hang és felirat váltása, ismétlési módok, nagyítás, szerkesztés stb.) gombot telepítettek, melyek sorrendjét elég nehéz lesz megjegyezni.

Működés

Kétféleképpen kezelhetjük az Ellion HMR-350H-t. Vagy az előlapján lévő négyirányú és megnyomható, krómozott műanyag joystickkal, vagy a távirányítóval. Az utóbbi nyilván kényelmesebb. A Night Computer Kft. – melytől az Ellion termékét kaptuk – volt olyan kedves, hogy a HMR-350H példányokra magyar menürendszert telepített. A felület saját fejlesztésű, egyelőre csak a náluk kapható készülékeken érhető el. Úgy tudjuk, az esetleges újabb firmware-ekből is készül majd magyarítás.

Ha telepítünk belső merevlemezt, akkor bekapcsolás után először ennek a formázását kell megejteni, ami megsemmisít minden korábban rajta tárolt adatot. Erre a kezelőfelület is figyelmeztet. Először azt kell megadnunk, hogy mekkora lemezterületet szánunk az időcsúsztatásnak (Time shifting). Ez amolyan „apakezdődik!” funkció, tehát a lejátszott anyagot megállíthatjuk, ide-oda tekerhetjük vele. Legfeljebb négy órányi rögzítési időtartamot választhatunk ki, ami 16 GB tárterületet igényel.

Ezután a felvételi és multimédiás terület arányát állíthatjuk be. Előbbire kerülnek majd a külső forrásokból felvett anyagok, utóbbira pedig számítógépről, hálózatról vagy külső adattárról közvetlenül másolhatunk adatokat. Végül a formázás előtt még azt dönthetjük el, hogy a multimédiás tárterületet milyen arányban akarjuk FAT32-re és NTFS-re formázni.

Miután elkészültünk a merevlemezzel – vagy belső winchester nélkül azonnal – még abszolválnunk kell egy kis kezdeti konfigurálást. Itt a kezelőfelület nyelvét, a pontos időt és a hálózati vezérlőt lőhetjük be. A jobb alsó sarokban ott virít a Night Computer Kft. emblémája.

Ha a HMR-350H valamelyik bemenetére kötöttünk videojelet, akkor annak képe megjelenik az öt pontból álló grafikus főmenü alatt. Az első választási lehetőség ennek a jelnek a nézése, a második a belső és külső tárolókon található fájlok böngészése, a harmadik a felvett állományok rendezése, a negyedik a másolás, az ötödik pedig a beállítás.

A hang és videó beállítási részén semmi szokatlant vagy érdekeset nem találtunk. Sokkal izgalmasabb a felvételi mód, ami elég ritka a hasonló eszközöknél. Az Ellion HMR-350H nem kevesebb mint ötféle minőségi szinten tud rögzíteni. Itt adhatjuk meg a felvételre kiválasztott eszközt, és ide került az időzített feljátszás is – mondjuk tévéről.

Itt találtuk a menü első és egyben utolsó hiányos fordítását: az ismétlési módok megnevezései angolok maradtak. Nagyon hasznos, hogy a kezelőfelületen elolvashatjuk, melyik felvételi minőséggel mennyi anyagot tárolhatunk. A megadott feladatainkról szép listát kapunk. Szerintünk a menürendszer programozott felvételi része sokkal jobb helyen lenne a rögzített anyagok kezelésénél.

Tovább folytatva a beállítások elemzését eljutottunk a hálózati részre. Érdekes, hogy itt vezeték nélküli kapcsolatot is választhatunk, pedig a HMR-350H-nak nincs Wi-Fi modulja. Kezel viszont USB-s Wi-Fi adaptereket. A hálózatos részen található az NDAS beállítás, ahol megadhatjuk, mely adattárunkat érhessék el az adatátviteli módszert támogató számítógépek. A rendszerbeállításoknál a feliratok kódtábláival kapcsolatos opció érdekes, és itt kapcsolhatjuk ki a filmek tallózását sok esetben lassító előnézetet. A képes részen a diavetítés paramétereit adhatjuk meg, időzítést, áttűnési effektusokat, háttérzenét.

A főmenü lejátszós pontjában választhatunk hogy a multimédiás tartalmakat együtt akarjuk-e listázni vagy külön a képeket, videókat, zenéket. Ezután a keresés helyét adhatjuk meg, és máris megkapjuk az állományok listáját, jobbra előnézeti képpel, amit a filmeknél kikapcsolhatunk. A kis ablak alatt alapvető információk, a fájl neve, kiterjesztése és mérete jelenik meg. A képes részen hiányoltuk a kis thumbnailek lehetőségét, a zenésen pedig az ID Tag szerinti rendezést.

Eggyel tovább, a felvétellel kapcsolatos menüben sok érdekességet találtunk. Amellett, hogy megtekinthetjük rögzített anyagainkat, szerkeszthetjük is őket. A legegyszerűbb az átnevezésük, amihez egy kurzormozgatókkal kezelhető billentyűzetet kapunk a tévére. Legalább ilyen hasznos a rendezés név, címszám, felvételi időpont vagy cím szerint.

Nem számítottunk rá, hogy alapvető vágási lehetőségekkel is ellátják a hálózati felvevőt. Ezen a részen módosíthatjuk az anyagok ikonját, bizonyos részüket törölhetjük, a megadott pontnál kettéválaszthatjuk, egyesíthetjük vagy fejezetparamétereket módosíthatunk. Az elkészült anyagot a rejtett felvételi partícióról hálózatra kötött gépek számára elérhető merevlemezrészre másolhatjuk.

A főmenü utolsó pontja a másolás. Egyszerre több állományt is kijelölhetünk, de könyvtárak mozgatására és azonos tárolón belüli áthelyezésre nincs mód.

Próba, értékelés

Az Ellion HMR-350H-t HDMI kábellel egy 720p felbontású LCD tévére kötöttük, és a fotelből távirányítóval fogtunk neki a próbálgatásának. Az optimálisnál egy árnyalattal lassabbnak éreztük a kezelőfelületet. Talán szebbre is szabhatták volna, bár ez egyéni ízlés kérdése. A távirányító számunkra kényelmetlen volt, gombjait túl picinek és túl soknak éreztük. A pár napos próba végén is állandóan keresnünk kellett a ritkábban használt funkciókat, például a hangsáv vagy a felirat váltását.

Lejátszásban a hangos rész megjelenítésével nem voltunk megelégedve. Pusztán elindult egy számláló, a televízión semmilyen látványelemet nem kaptunk, legfeljebb a képernyőkímélőt pár perc elteltével. A képes részen a thumbnailes előnézeti opciót hiányoltuk. Az Ellion HMR-350H elboldogult 36 megapixeles JPG állományunkkal is, de progresszív DCT kódolású társa pixeles maradt. Egyébként a nagyítás és forgatás is flottul működött. Persze nagyobb állományoknál volt, hogy másodperceket kellett várnunk. A gépecske nem kezelte a PNG, TIFF és GIF formátumot, a BMP-vel viszont boldogult.


Pixeles progresszív DCT kódolású és 32-szeres nagyítású jpg

Videóknál a HMR-350H önerőből a klasszikus kódolásokkal (alap MPEG4, DivX, XviD) ) bírt el. A H.264-hez vagy VC-1-hez mindenképpen a fapados transzkódoló programot kellett telepítenünk számítógépre. Ezután a CPU segítségével már ment a vetítés. Fontos volt hozzá a jó gyors hálózat, nekünk a routerünkhöz Wi-Fi-vel 3-4 MB/s-os sebességen kapcsolódó számítógépről transzkódolva még itt-ott akadozott a lejátszás, de a 100 megabites Ethernetről már minden rendben volt.

Nemcsak az állóképeknél, hanem a mozgóknál is működött a nagyítás! Itt kétszeres, háromszoros és négyszeres közelítésben is folyamatos maradt a kép. Akkor is minden akadásmentes maradt, amikor kétszeres lejátszási tempóra váltottunk. Gondoljunk csak bele, mennyi időt lehet megspórolni a dupla tempójú filmnézéssel! Ennél sokkal lényegesebb a feliratok kezelése. A formátumok közül az srt minden típusát ette a masina, subból csak azt, ahol idx állomány is volt mellette. Amikor UTF8 kódolásról áttértünk közép-európaira, akkor az ő és ű is megjavult. Sikerült váltani a videóba kódolt hangsávok között, de a különálló hangállományokat nem érzékelte.

Értékelés

Az Ellion HMR-350H-t elsősorban feljátszási képességei miatt lehet szeretni. Befűzve televíziós vagy egyéb multimédiás rendszerünkbe nagyon sokféle videojelet rögzíthetünk vele. Vágási funkcióival is meg voltunk elégedve, és az is piros pontot érdemel, hogy az elkészült anyagot könnyedén továbbmásolhatjuk mondjuk pendrive-ra.

Lejátszóként a masina a gyengébb vasak közé tarozik, hiszen a HD-s H.264 és VC-1 kódolással önerőből nem boldogul. Emellett viszont dicséretet érdemel a feliratok és a több beépített hangsáv kezelése; a gyorsított lejátszás és nagyítás pedig látványos. Figyelembe véve a felvételi lehetőséget a készülék 57 375 forintos ára tudásának megfelelő, bár kétségtelen, hogy ennyi pénzből akár teljes számítógépet is lehet vásárolni. Összefoglalva: nekünk tetszett az Ellion HMR-350H multimédiás lejátszó és felvevő. Angolul nem beszélő magyar embernek jó szolgálatot tesz majd a Night Computer által fejlesztett magyar nyelvű menü.


Ellion HMR-350H

rudi

Az Ellion HMR-350H médialejátszót a Night Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés