Univerzális CPU-hűtők

Tesztek

Következzenek a mérések eredményei. A tesztkonfiguráció a következő volt:

Hirdetés

Tesztkonfiguráció:

  • Processzor: Intel Pentium 4 3,2E GHz (szorzólockmentes Prescott)
  • Alaplap: Abit IC7 BIOS rev. 24
  • Videokártya: Asus ATI Radeon X800 XT
  • Memória: 2 x 512 MB PC3200 Corsair TwinX CMX1024-3200XL – CL 2-2-2-5
  • Merevlemez: Hitachi Deskstar 7K250 160 GB


A tesztrendszer [+]

OS és szoftverek:

  • Windows XP Professional Service Pack 1
  • DirectX 9.0c
  • Intel Chipset Installation Utility 6.0.1.1002
  • Speedfan 4.16
  • Windows Media Encoder 9

A processzort 3,2 GHz-en, 1,3625 voltos magfeszültség mellett 103 wattos hőleadást eredményezve teszteltük le. A tesztelést egy asztalon végeztük el felállított alaplappal, az alkatrészeket nem szereltük házba (kivéve a Thermaltake Fanless 103-at). A grafikonokon minden esetben a ΔT, azaz a processzor maghőmérséklete és a környezeti hőmérséklet különbsége szerepel (a tesztelés ideje alatt 22-24 fokos volt a hőmérséklet a szobában).

A processzor beizzításáért a Windows Media Encoder 9 a felelős, mellyel egy szép nagy MPG fájlt konvertáltunk át a WMV formátumra. Lássuk hát a grafikonokat, elsőként a zajszint-értékeket!

A vásárlók túlnyomó többsége elsősorban a zajszintértékek alapján választ magának processzorhűtőt. A méréseket egy nagyon egyszerű zajszintmérő eszközzel végeztük el: minden hűtő esetében a ventilátor középpontjától pontosan 16 mm-es távolságra vizsgáltuk a zajszintet, majd ebből az értékből számoltunk vissza, és kaptuk meg az aktuális ventilátor 1 méterre vonatkoztatott zajszintjét.

Az abszolút befutó ezen a téren a Coolink BAT1VS lett: minimálisra csökkentve ventilátorának fordulatszámát mindössze 10,1 decibelt mértünk, ez szó szerint hangtalan. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a 15-20 decibel zajszintű ventilátorok is még abba a kategóriába tartoznak, melyeket egy zárt házból nem fogunk kihallani, nem is említve azt a lehetőséget, amikor még plusz házventi is van a számítógépházban. A sors furcsa fintora, hogy az első helyeket rendre a Zalman hűtői szerzik meg, kivételt képez a Coolink Bear 1300 rpm-es sebességen mért zajszintje, mely 18,1 decibel, ám ne felejtsük el, hogy ezen a sebességen a Coolink hűtője a hűtés szempontjából már nem igazán brillírozott.

20 és 30 decibel között állítható fordulatszámú ventilátorral rendelkező hűtések szerepelnek, általában 1500 és 2500 rpm közötti sebességen, a Zalmanok is idetartoznak. Amit tehát már most megállapíthatunk, hogy a Zalman ténylegesen a minél nagyobb csendre törekszik CPU-hűtőinek megtervezésénél, kérdés már csak a teljesítmény. Ebbe a csoportba sorolható a magyar Alcomp hűtő is, mely mindössze 1400 rpm-en jár, ám mégis picit zörgő hangot hallat, viszont ezen a sebességen nem volt képes lehűteni a processzort. Érdekes csata szemtanúi lehetünk, a Gigabyte 3D Cooler-Ultra picit magasabb fordulatszámon (2000 rpm) picit alacsonyabb zajszintet (24,7 decibel) üt meg, mint az 1900 rpm-en járó Cooler Master Hyper 6. Kérdés, hogy hűtés szempontjából is hasonló lesz-e a helyzet.

Innen következnek azok a hűtők, melyeket már tényleg nem lehet halknak tekinteni (30 decibel fölött). Ide sorolható az Asus turbinája (alacsony fordulatszámon jellegzetes sípoló hangjával), a Thermaltake SilentTower, és az összes többi hűtő 2500 és 5000 rpm-es fordulatszám között. A pálmát az Asus viszi 52 decibeles értékével, az óriás gyártónak a hűtések tekintetében még van mit tanulnia.

Következzenek az üresjáratban lemért hőmérsékleti értékek. A grafikonról egyértelműen kiderül, hogy egetverő különbségek nincsenek, szinte az összes hűtő a 21 és 28 fokos ΔT értéken belül mozog, kivételt képeznek azok a termékek, melyek rossz tervezésüknek és/vagy nagyon alacsony fordulatuknak és/vagy nem Prescottokhoz illő felépítésüknek köszönhetően már alig-alig bírnak el tesztprocesszorunkkal. Érdemes kiemelni a Thermaltake Fanless 103 szereplését, melyet jobban szemügyrevéve egyértelművé válik, hogy a ház hátuljába beszerelt ventilátor sebességének felturbózásával előrébb kerülhet a képzeletbeli ranglétrán, ugyanakkor az is jól látható, hogy az elfogadható mértékű hűtéshez magas fordulaton kell járatnunk a házventilátort, márpedig ez semmiképpen nem eredményez hangtalan, sőt még halk működést sem! A régi és az új Zalmanok egymáshoz fűződő viszonya sem tabutéma, nagyon úgy tűnik, hogy a 7700-asok alacsony fordulaton képesek azt a teljesítményt hozni, amit a 7000-esek magas fordulatszámon.

A terheléses hőfokok által nagyon szépen kirajzolódik a hűtők közötti valódi különbség, a legjobb és a legrosszabb eredmény között nem kevesebb, mint 28 fok differencia van. A mindentverő címet a Cooler Master Hyper 6 szerzi meg, előnye 3 fok a Thermaltake SilentTower előtt. Mindezek ellenére tekintetünket inkább a Coolink BAT1VS-re kell fordítanunk, hiszen az első helyezettől csupán 4 fokkal marad le, azonban mindezt 2000-es fordulatszámon teszi. Az Asus Star Ice is jó helyezést ér el, azonban az ehhez párosuló zajszintet is figyelembe véve már korántsem olyan kiemelkedő ez a teljesítmény. A réz 7700-as Zalman maximális fordulaton hatodik, azonban ehhez igencsak alacsony zajszint párosul. Ha a hűtőteljesítmény mellé csendet is szeretnénk, akkor Coolink BAT1VS és a Zalman 7700-asai kiemelkedő helyet foglalnak el, ellenben a korábbi „sztár” 7000-es Zalmanok ebben a mezőnyben már „csak” középkategóriás hűtőként szerepelnek, míg a Gigabyte megoldásai alacsony fordulaton sajnos nem nyújtanak meggyőző teljesítményt. A Thermaltake Fanless103 leszerepel, az Asus Star Ice-ról nem is beszélve, az Alcomp utolsó helyezése pedig árának és felépítésének tükrében nem túl meglepő.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények