Transcend MTS800 SSD M.2 foglalattal

Kis helyen elfér, nem kell kábelezni sem. Mit tartogat még a SATA vezérlős, 256 GB-os, M.2-es MTS800?

Hirdetés

CrystalDiskMark, Windows 10 használat, játékok

A CrystalDiskMark tesztjei a korábbi sorrendben szerepelnek: Transcend MTS800, Corsair Neutron GTX, OCZ Vector 180 és OCZ Trion 100. Itt sajnos a Transcend produkálta a leggyengébb értékeket, érdemes ezeket fenntartással kezelni. A "fórumkompatibilitás" érdekében használtuk az alapértelmezett 1 GB-os mérési adat mennyiséget, de ott még komolyan besegíthet a Trion esetében a vezérlő, és esetlegesen a benchmarkokra optimalizált firmware. Más magyarázatot nem találtunk, hiszen mindenben gyengébb a Transcend versenyzőjénél, és a cache is csak feleakkora kapacitású rajta. A korábban megszokott, 64-es Queue Depth értéket természetesen beállítottuk, ennél a programverziónál a 32 az alapértelmezett.

Crystal Disk Mark - minden beállítás alapértelmezett, kivéve: QD = 64 Crystal Disk Mark - minden beállítás alapértelmezett, kivéve: QD = 64 Crystal Disk Mark - minden beállítás alapértelmezett, kivéve: QD = 64 Crystal Disk Mark - minden beállítás alapértelmezett, kivéve: QD = 64
CrystalDiskMark; minden beállítás alapértelmezett, kivéve: QD = 64
MTS800, Neutron GTX, Vector, Trion [+]

A valós használatot reprezentáló teszteléshez egy valódi, több hónapos használatot megélt Windows 10-es rendszert vetettünk be. Ez nem egy sebtiben feltelepített Win 10, hanem egy már több feltelepített és uninstallált programot tartalmazó rendszer háttérben futó AVG Free vírusírtóval, X99-es VGA tesztrendszerünk alapja. Ezt mentettük le a "szektorról szektorra" módszerrel, majd töltöttük vissza a teszt szereplőire; így egyenlő eséllyel indult az összes versenyző. A rendszer teljes mérete nagyjából 200 GB, ami egy teljes méretű partíción foglalt helyet a meghajtókon. A pontosabb eredmények érdekében minden tesztet háromszor ismételtünk meg.

A Windows 10 betöltési idejét a POST rövid pittyenő hangjától mértük odáig, hogy teljesen felállt a rendszer, tehát betöltődött az összes ikon, az összes gadget és a tálcára az összes program (AVG, Hard Disk Sentinel, Razer Synapse stb.). Ez a "teszt" (mondhatnánk inkább használatot is) leginkább a véletlenszerű olvasásra koncentrál. Az értékeken nem szabad megrökönyödni, alaplapunk viszonylag sokáig inicializál, mire megkezdi a rendszertöltést. A korábbihoz képest kénytelenek voltunk előrébb venni a mérés kezdetét, mert az UEFI boot során a képernyőn nem mindig azonnal és nem mindig ugyanakkor jelenik meg olyan elem, ami stabil pontot adhatna az időmérés indításához.

Töredezettségmentesítést már nem végzünk, mert mind a Windows 10, mind az SSD-k vezérlői a fájlrendszer logikai elhelyezkedésétől függetlenül, optimalizált módon pakolják a fájlokat. Ebbe a folyamatba nem akartunk belezavarni, így a mérés valósághűbb. A tesztalany esetén a rendszerindítás idejére nem lehet panasz.

Az Edge böngésző és benne egy Youtube videó megnyitása után hibernáltuk a gépet, ez kb. 3 GB memóriát foglal. Már korábbi cikkeinkben is megjegyeztük, hogy a hibernálás elvileg a szekvenciális írási sebességtől függ (hiszen a memória tartalmát ki kell írni a hiberfil.sys-be). Igen ám, de a memória tartalma tömörítve kerül a lemezre, azonban a Windows 8 és a Windows 10 az elődeihez képest itt komoly optimalizálást kapott. Itt csak a Trion gyengélkedett, az M.2-es Transcend együtt futott a nagyokkal.

Az ébresztés idejénél ugyanúgy a POST rövid pittyenő hangjától mértük odáig, hogy megjelent a kép a megnyitott böngészővel. Aki reprodukálni szeretné ezt a fajta tesztet, annak megemlítjük, hogy az asztali gépeken a Windows 10 már nem kínál alapesetben hibernálási lehetőséget, hiszen az alvási, energiatakarékossági funkciói igen fejlettek. Ezt megkerülve parancssorból, a shutdown.exe -h begépelésével hibernáltunk.

A játékok palettáját módosítottuk, olyan címeket kerestünk, ahol lehetőleg keveset kell nézni a gyártók és fejlesztőstúdiók logóit, így a mérés pontosabb lehet. A Tomb Raider esetén a betöltés után azonnal egy benchmarkot indítottunk, tehát ezt is be kellett töltenie. A World of Tanksnál a bevezető videót kiiktattuk, és azonnali autologint állítottunk be. Hogy a memóriába előtöltött porgramrészletek ne csaljanak az újbóli indításkor (azzal, hogy ezáltal jóval hamarabb rendelkezésre állnak), három friss Windows boot utáni indítás átlaga szerepel. Ahogy az operációs rendszer, úgy a játékok betöltése terén sem voltak nagy eltérések.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények