Hirdetés

Scuf Envision Pro kontroller teszt

Mit tud egy PC-s játékosokat megcélzó, prémium árkategóriás kontroller?

Hirdetés

Extra gombok, doboz tartalma, csatlakozási opciók, szoftver

Az Envision Pro különlegessége a számos programozható gombban keresendő. Hátul oldalanként 2-2 (P1-P4) kapcsoló helyezkedik el, ami az Xbox Elite szériájából ismerős lehet. Ezeket itt se túl kényelmes nyomogatni, ráadásul a Scuf esetében még cserélgetni sem lehet őket, mert a kontroller fix elemei – azonban kétségtelen, hogy extra irányítási opciókat tesznek lehetővé. Vannak viszont további gombok a kontroller oldalain (S1, S2) és alján (G1-5) is, amihez hasonlót eddig nem igazán láthattunk. Az alsók alapértelmezetten a mikrofon némításáért, a hangerőszabályzásért, valamint az RGB világításért felelősek, de gyorseléréseket is rendelhetünk hozzájuk (pl. Alt+Tab). Az oldalsó gombok pedig bár jópofák, ezeknél hiába az az elképzelés, hogy a mutatóujjak belső perceivel aktiváljuk őket (miközben a váll- vagy ravaszgombokat fogjuk), ez a gyakorlatban nem igazán kivitelezhető egy nagyobb kezű ember számára, míg egy kisebb kezű pont azzal fog küzdeni, hogy egyáltalán elérje a hátsó gombokat.


[+]

Ennek oka, hogy bár a formavilága többnyire továbbhaladt az Xbox nyomvonalán, mégiscsak kicsit méretesebb lett, ami se ergonómiai szempontból, se az eszköz súlyát érintően (345 g) nem volt a legjobb döntés. A testreszabhatóság jegyében viszont legalább lehetőségünk van az alap analóg karokat domború felületűre váltani, míg az oldalsó gombok helyére két további (meglehetősen hasonló) alternatíva áll a rendelkezésünkre a csomagban. A D-Pad mágnesesen rögzített és szintén kivehető, cseredarabot viszont nem adnak hozzá. A stickek cseréje sajnos jóval több erőt igényel, mint hasonló kontrollerek (pl. Xbox Elite v2) esetében, ráadásul a hozzáféréshez el kell távolítanunk a mágnesesen rögzített előlapot is – ez viszont előnynek is felfogható, ha nagyon szeretnénk különféle fedeleket gyűjtögetni a Scuf oldaláról rendelgetve. Az viszont egyértelmű hátrány, hogy mellékelt kézikönyv nincs, a QR kóddal elérhető útmutató pedig hiányos, és pl. nem tér ki az oldalgombok cseréjére – talán emiatt nem sikerült rájönnöm, hogy a második alternatívát egyáltalán hogy lehet beszerelni.


[+]

Az extra gombokon és karokon túl a doboz természetesen tartalmaz egy USB-s adóvevőt a vezeték nélküli kapcsolódáshoz, valamint egy 2 méter hosszú USB Type-C kábelt is, amennyiben tölteni szeretnénk a kontrollert, netán vezetéken keresztül játszani vele. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy itt a vezetékes és vezeték nélküli üzemmódba lépés nem automatikus: a kettő között a kontroller alján elhelyezett kapcsolóval lehet váltani. Emellett pedig bár kapunk jack csatlakozót (ez alul helyezkedik el), az Xbox sajátos hozzáférhetőségi portja lemaradt – vélhetően a némileg eltérő méretből kifolyólag – ami többek között a felpattintható minibillentyűzetek kapcsolódásához szükséges. Ezt fontos szem előtt tartani, mert ha kizárólag PC-n szeretnénk játszani, sok olyan játékba bele fogunk futni, ahol muszáj lesz a fizikális billentyűzethez nyúlni, mert a natív kontrollertámogatás ellenére nem fognak rendelkezni beépített virtuális billentyűzettel (jó példa erre a napokban megjelent Path of Exile 2).


[+]

A Scuf által kínált csomagot a Corsair iCUE programja teszi teljessé, ami ugyan nem szükséges a kontroller használatához, de ezáltal lehet a firmware-t frissíteni, eltérő előbeállításokat hozzáadni, valamint testreszabni a gombok működését és az analóg karok reakciógörbéjét is. Ezen funkciók jelentős részének csak akkor van létjogosultsága, ha nem Steamen játszunk, ahol ugyebár még ennél is több beállításhoz férhetünk hozzá, pusztán a Valve kliensének igénybevételével. Emellett hatalmas kihagyott lehetőség az anti-holtsáv kalibrálásának opciója. Bizonyos játékokban akkora a kameraholtsáv, hogy még az analóg kar jelentős eltolásakor se mozdul meg, és bár ezt Steamen lehet kezelni, azon kívül csak egy évek óta nem frissített szoftverhez (Durazno) lehet segítségül fordulni, ami hol működik, hol nem. Emellett volna mit csiszolni még az iCUE alkalmazás alapvető működésén is, mert pl. az ablakrendező applikációk (LG OnScreen Control) képtelenek megbirkózni vele, és rendre félrepozicionálják azt.


[+]

Specifikáció
Scuf Envision Pro
Kompatibilitás PC (Windows 10+)
Kapcsolódás kábellel, vezeték nélkül
RGB világítás van
Energiaellátás kábelen keresztül, akkumulátor által
Extrák Cserélhető analóg karok, D-Pad és oldalsó gombok, módosítható ravaszműködés, hangerő-szabályzó és mikrofonnémító, 11 extra programozható gomb, iCUE kezelőszoftver
Csatlakozók 3,5 mm jack, USB Type-C
Méret 107,5 x 63,5 x 165 mm
Tömeg 285-345 gramm (a felszerelt gombok függvényében)
Doboz tartalma kontroller, 200 cm hosszú USB kábel, USD adóvevő, extra analóg karok és oldalsó gombok
Gyártó weboldala Scuf
Termék weboldala SCUF Envision Pro kontroller
Fogyasztói ár 200 euró (kb. 83 000 forint)
Garancia 1 év

Összegzés

Az Envison Prót nagyon nehéz ajánlani bármilyen réteg számára. Túl sok sebből vérzik, a minősége és a kínált többletfunkciói pedig nincsenek összhangban az árazásával (200 euró), mely meghaladja a szintén problémás, de érezhetően jobbra sikerült Xbox Elite v2-ért elkért összeget (180 euró) is. A Scuf terméke maximum azoknak a PC-s felhasználóknak lehet megfontolandó vétel (természetesen akció keretében), akik szeretnék kiváltani az egér-billentyűzet párost a kontrollert alapból nem támogató MMO-k, esetleg stratégiai játékok alatt. Ilyen esetekben a rengeteg extra programozható gomb jól fog jönni, az iCUE szoftverrel pedig ezeket kényelmesen hozzá is lehet rendelni különféle billentyűzetfunkciókhoz.

Legnagyobb erősségek:

  • Nagyfokú testreszabhatóság fizikai és szoftveres téren;
  • számos extra programozható gomb.

Legnagyobb gyengeségek:

  • Csúszós analóg karok, túlságosan lapos D-Pad, kényelmetlen hátsó gombok (P1-P4);
  • kiforratlan szoftver;
  • Hall-effektes analóg karok hiánya, különösen ebben az árkategóriában.

Koncz Dávid

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

  • SCUF Valor Pro kontroller teszt

    Hall-szenzor? Pipa. Állítható funkciójú hátsó gombok? Csekk. Garantált győzelem minden meccsen? Na jó, mindent azért nem végezhet el a kontroller helyettünk – de a Valor Pro így is sokra képes.

Előzmények