SanDisk Connect Wireless Stick: pendrive Wi-Fivel

A SanDisk Connect Wireless Stick

Az elmúlt években az okostelefonok és a tabletek rohamos terjedésével párhuzamosan jó néhány mobil adattároló is napvilágot látott, melyek közül a Kingston egyik megoldását korábban már ki is próbáltuk. Általánosságban elmondható, hogy több-kevesebb kompromisszummal minden termék esetében találkozhatunk, legyen szó az eszköz méretéről, súlyáról, tárkapacitásáról, a képességeinek kiaknázásához szükséges szoftverről vagy éppen az árcímkéről. A példaként felhozott Kingston MobileLite Wireless G2 például számtalan pozitív tulajdonsága mellett meglehetősen nagy darab, ebből kifolyólag a tömege sem kevés, amivel már nem feltétlenül jó választás azoknak, akik egy könnyű, kisméretű, egyszóval könnyen hordozható eszközre vágynak.

A SanDisk közelmúltban piacra dobott legújabb, Connect Wireless Stick nevű eszköze egy másik irányból közelíti meg a mobil adattároló kérdését. Első ránézésre egy korai pendrive-ra hasonlít, ugyanis a mai modern, bizonyos esetekben már csak USB csatlakozó méretű megoldásokhoz képest meglehetősen nagy (20,83 x 78,21 x 12,19 mm). Minket egyébként formában és színben leginkább a klasszikus Sport szeletre emlékeztetett, ugyanakkor ízre már biztosan nem közelíti meg a népszerű hazai édességet.

Hirdetés

A viszonylag nagy méret természetesen nem véletlen, hisz a tervezőknek a NAND flash chip mellett egy kisebb akkumulátornak és egy Wi-Fi egységnek is helyet kellett szorítaniuk. Mint pendrive, a Connect Wireless Stick nem nagy durranás, sőt idejétmúlt, ugyanis csak az USB 2.0-s szabványt támogatja, így elmondhatjuk, hogy megjelenése mellett csatoló tekintetében is a múltat idézi. Tárkapacitását vizsgálva modelltől függően 16, 32, 64, illetve 128 GB állhat rendelkezésre, ugyanakkor kissé érthetetlen módon a 16 és 32 GB-os verziókra csak 4 GB-nál kisebb méretű fájlok másolhatóak fel.


[+]

A beépített Wi-Fi egység a 2,4 GHz-es 802.11b/g/n szabványokat támogatja, a legmagasabb elméleti vezeték nélküli sávszélesség pedig 75 Mbps lehet. Ennek tápellátásról egy beépített, ismeretlen típusú és kapacitású apró akkumulátor gondoskodik, ami az USB csatlakozón keresztül veszi fel a töltést, ha a tároló például notebookhoz van csatlakoztatva. Az eszköz be- és kikapcsolása az oldalán található apró nyomógombbal történik, miközben az állapotáról a tetején lévő tűhegynyi kis LED ad visszajelzést, ideértve a különféle műveleteket is. A SanDisk hivatalos közleménye szerint a Connect Wireless Stick egyetlen teljes töltéssel (ami kb. két óra) valamivel több mint négy óráig képes folyamatos streamelést biztosítani, egyidőben legfeljebb három csatlakoztatott eszközre.

Beüzemelés, próba

A SanDisk mind Android, mind pedig iOS operációs rendszerekhez kínál alkalmazást Connect Wireless Stickjéhez. Tesztünk során az utóbbi rendszert használtuk egy negyedik generációs iPad tablet közreműködésével, ugyanakkor jó tudni, hogy akár a SanDisk alkalmazásai nélkül, webes felületen is elérhető néhány alapfunkció. Mivel akkumulátor van a stickben, működtetéséhez alapvetően nem kell bedugni számítógépbe, csak töltéshez. Bekapcsolás után azonnal access point módba vált és létrehoz egy hálózatot, majd DHCP-n keresztül kiosztja a szükséges IP-címeket a rácsatlakozó eszközöknek.


[+]

Ezután nincs más dolgunk, mint elindítani a Connect Drive alkalmazást, mely egy rövid útmutatóval nyit, ami röviden szemlélteti az eszköz főbb képességeit.


[+]

Ezt követően máris a főképernyőre kerülünk, ahol bal oldalon a könyvtárak és a fájlok, jobb oldalon pedig a megjelenítési, lejátszási felület található. A menüt megnyitva ellenőrizhetjük az akkumulátor töltöttségét, illetve a csatlakoztatott eszköz és a Connect Wireless Stick szabad kapacitását.


[+]

A menüpontok között első helyen aktiválhatjuk a Connect Wireless Stick repeater módját, aminek segítségével a SanDisk eszközének használata mellett sem kell lemondanunk a vezeték nélküli internetkapcsolatról.


[+]

A Camera Roll Backup opció szinte magáért beszél, ugyanis itt az adott eszközzel készült fotók szinkronizációja automatizálható. A My Downloads szekcióban a SanDisk tárhelyéről átmásolt fájlok találhatóak, míg a Settings alatt jelszót, titkosítást, és még néhány apróságot állíthatunk be.


[+]

A Connect Drive alkalmazás ismeri és kezeli a népszerűbb médiaformátumokat, így például a JPEG és az MP3 mellett többek között az MKV, MP4, AVI, MPG, WMV, MOV, 3GP videoformátumok lejátszása sem jelent neki gondot. A felület meglehetősen fapados, így többek között felirat beállítására sincs lehetőség, ugyanakkor a szoftver opciót kínál a fájlok más alkalmazásban való megnyitására is (Open in...), de ez a mi esetünkben sajnos valamiért nem akart működni. A csatolás funkciót viszont már gond nélkül használtuk, amivel kvázi bármilyen fájlt továbbíthatunk az iOS beépített levelezőkliensébe.


[+]

A fájlok mozgatása természetesen a másik irányba is működik, így például könnyedén tudunk egy vagy több kiválaszott képet továbbítani a Connect Drive alkalmazáson keresztül a Wireless Stickre.

Végül USB pendrive üzemmódban megmértük az átviteli sebességeket. Ahogy az előző oldalon említettük, csak az USB 2.0-s felületet támogatja, ami jól látszik az eredményeken, hisz írásban 10, míg olvasásban 13 MB/s körüli sebességet mértünk.

Értékelés

A SanDisk Connect Wireless Stick relatíve kompakt kialakítása mellett még könnyű is, hisz tömege mindössze 22 gramm, így kényelmesen elfér akár egy ingzsebben is. Amennyiben pusztán mint pendrive vizsgáljuk, úgy nekünk az elavult jelző az első ami eszünkbe jut, hisz még a már igencsak öregecske USB 2.0-s felület sebességét sem tudja kiaknázni, a 16 és 32 GB-os modellek esetében jelenlévő 4 GB-os fájlméret-korlátozásról már nem is beszélve.

A teljes kép ugyanakkor szerencsére lényegesen jobb. A Connect Wireless Stick konfigurálása gyors és egyszerű, ráadásul szinte mindennel kompatibilis. A Connect Drive alkalmazás ugyan kissé fapados, de lényegében szinte mindent tud, amire szükség lehet, legyen szó a mobil eszközre vagy arról történő gyors fáljmozgatásról. Az általunk kipróbált 16 GB-os modell ára jelenleg nagyjából 15-16 000 forint körül mozog, és bár nekünk összességében tetszett a SanDisk megoldása, a néhány kompromisszumot figyelembe véve ez az ár szerintünk sok érte.


SanDisk Connect Wireless Stick

Oliverda

Előzmények