Hirdetés

Mit tud egy kvantumpontos, Tizen SUHD Samsung tévé?

Kipróbáltuk a Samsung számos új technológiával teletömött tévéjét.

Képminőség

HDR kompatibilitás: Önmagában nem sokat ér

Az előzetes információk, illetve a termékkommunikáció alapján a HDR (High Dynamic Range) kompatibilis Samsung SUHD tévék – így ez a készülék is – a korábbinál jobb képminőség megteremtésére képesek az új fejlesztéseknek köszönhetően. Ilyen például, hogy a panelek maximális fényerejét elméletileg két és félszeresére növelték (bár a méréseink ezt nem támasztották alá), ami kombinálva a Peak Illuminator Pro funkcióval minden korábbinál kontrasztosabb képet eredményez.

Hirdetés

Utóbbi ugyanis megfelelő, az ehhez szükséges információkkal rendelkező HDR tartalmak esetén automatikusan megnöveli a háttérvilágítást a tartalomtól függően a kijelző egyes részein. Tehát ha például egy éjszakai felvételen hirtelen kigyúl egy lámpa, ott a fényerő nagy lesz, a képernyő többi részén viszont alacsony.

Ezt tovább fokozza a Precision Black névre hallgató eljárás, amely szintén a fénykibocsátás optimalizálására szolgál a sötét területeken. Emellett ki kell emelni a kvantumpontos technológiát alkalmazó, (csatornánkénti) 10 bites panelt, ami a hagyományos 8 bites paneleknél megszokott 16,7 milliónál 64-szer több, azaz 1,073 milliárd árnyalat megjelenítésére képes, azaz a korábbinál jóval gazdagabb a színskála. Papíron mindez nagyon jól hangzik, de a valóságban azért már kicsit árnyaltabb a kép.

Samsung UE55JS8500
Samsung UE55JS8500 [+]

A Samsung által elkészített, az SUHD képességeit bemutatni hivatott, nagyfelbontású HDR demo kisfilmek esetén a képminőség tényleg fenomenális. Az egész egy vizuális orgia, elképesztően szépek a színek, nagyon meggyőző a végeredmény, olyan, mintha a televíziózás jövőjét látnánk. Ennél visszafogottabb a hatás, de az érzés hasonló, amennyiben agyonutómunkázott tartalmak kerülnek a képernyőre. Tipikusan ilyenek például az egyik külföldi sportcsatorna promóciós anyagai, amelyek rendkívül látványosak, nagyon kimunkáltak, és ennek köszönhetően e tévé is képes megmutatni az új technológiákban rejlő erőt.

Azonban a hagyományos adásoknál vagy filmeknél ezek a különbségek gyakorlatilag eltűnnek. Tehát ahhoz, hogy a valóban kijöjjenek az említett előnyök, ahhoz szükség  van speciális tartalmakra, azaz pont ugyanaz a helyzet, mint a 4K vagy a 3D esetén: pusztán a jobb hardver önmagában nem elég.

Samsung UE55JS8500 Samsung UE55JS8500
Samsung UE55JS8500 [+]

Korántsem tökéletes

Ha az ember odafigyel a megfelelő beállítások megtalálására, hajlandó erre rászánni az időt, akkor jó képminőség érhető el. Ennek alapja a Dinamikus Kontraszt névre hallgató képmódosító funkció kikapcsolása, vagy legalábbis leggyengébb fokozatra állítása. Ez ugyanis kontrasztot növeli, de egyben kifejezetten természetellenessé teszi az árnyalatokat, ami nagyon látványosan jelentkezik a bőrszínnél. Ezzel, azaz a bőrszín-megjelenítéssel egyébként is akadhatnak problémák egyes tévécsatornáknál, amin viszont hatékonyan lehet segíteni a Bőrszín tónus funkció módosításával.

A Fekete tónus változtatásával elvileg fokozható a mélységérzet, de mi semmi ilyesmit nem tapasztaltunk, viszont az igaz, hogy a kép egy kicsit kontrasztosabb lett ennek hatására is, ami azzal járt, hogy a nagyon sötét képrészletek egy része egyszerűen eltűnt vagy elmosódottá vált. Ideálist közelítő beállítások mellett 0,068 cd/m² feketeszintet mértünk, ami 1:1754 valós kontrasztarányt jelent. Az input lag, úgy, hogy kikapcsoltunk minden képmódosító szolgáltatást, 24,2 ms lett.

Samsung UE55JS8500 Samsung UE55JS8500
Samsung UE55JS8500 [+]

A zajosodás sokszor kifejezetten látványosan jelentkezett még a nagyfelbontású adások vagy filmek esetében is, ami azért kicsit meglepett minket. Ezen valamennyire lehet javítani a Digitális Tiszta Megjelenítés, azaz a zajcsökkentés aktiválásával, de tökéletesen nem lehet kiküszöbölni a hibát, ráadásul ennek alkalmazása is enyhe mértékű elmosódottsággal jár. Néha bele lehet futni nagyon minimális akadozásba, ami viszont orvosolható az Auto Motion Plus elnevezésű, különféle interpolációs technológiákat tömörítő szolgáltatással. Azért ha nincs feltétlenül szükség rá, akkor érdemes kilőni, mert egyrészt olykor kicsit szappanoperaszerű lesz tőle a végeredmény, másrészt előfordulhatnak furcsa anomáliák, például egy focilabda egyszerre két helyen tűnik fel ugyanabban az időben, aminek az oka egy elrontott virtuális képkocka.

Samsung UE55JS8500 Samsung UE55JS8500
Samsung UE55JS8500 [+]

A háttérvilágítás a homogéntől nagyon távol áll, sajnos az ívelt kialakítás erre egyáltalán nincs jó hatással. A hétköznapi használat során felhősödés nem tapasztalható, de a sarkoknál átszűrődő fény bizony olykor fel-feltűnik, viszont utánhúzással nem kell számolni. A kötelező 16:9 és 4:3 mellett a kínálatban megtalálható egy nagyított képarány profil is, ami azoknak jöhet jól, akiknek a látásával probléma van. Ilyenkor azonban számolni kell azzal, hogy egyes képrészletek lelógnak majd a kijelzőről.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények