Kezelés, extrák
Okostévé
A televízió természetesen a Samsung saját fejlesztésű, Tizen smart platformjának legfrissebb verzióját kapta meg. Ez a rendszer tud magyarul, logikus a struktúrája, a grafikus kezelőfelület felhasználóbarát, átlátható, hamar bele lehet jönni a kezelésébe. A rendszer igen stabil, e téren semmilyen problémát nem tapasztaltunk, fagyásba, akadásba, belassulásba nem futottunk bele, és a kiadott parancsokra kellően gyorsan reagál.
A tesztpéldány dobozában egy alap távvezérlőt találtunk, de a boltokban kapható modellek mellé egy lényegesen dizájnosabb, alig néhány gombot tartalmazó perifériát csomagolnak. A készülék képes együttműködni az USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott perifériákkal, emellett a cég ingyenesen letölthető SmartThings applikációjának segítségével akár mobillal is kiváltható a távirányító.
A rendszer több száz netes alkalmazás elérését teszi lehetővé, amelyek között megtalálhatóak a szokásoknak megfelelően a hírekkel, sportolással, életmóddal, kultúrával, időjárással kapcsolatos darabok épp úgy, mint a manapság népszerű online streaming applikációk. Ez utóbbiak között a kínálat gyakorlatilag teljes, hiszen a fontos appok közül semmi sem hiányzik. Van Netflix, HBO, YouTube, SkyShowtime, Yettel TV, Amazon Prime Video vagy Disney+, hogy tényleg csak néhány lényegeset említsünk. Megtalálható jó pár játék is a kínálatban, de ezek csúnyák és primitívek, egyszerűen nincs létjogosultságuk.
Azt viszont meg kell említeni, hogy ez a Samsung televízió is támogatja az Xbox felhő alapú játékszolgáltatásának használatát. Ennek segítségével közel 200 pazar grafikájú programmal szórakozhat a felhasználó úgy, hogy nem kell saját játékkonzolt beüzemelnie, viszont az is igaz, hogy a grafika csak Full HD, és olykor némi szaggatás érzékelhető, de ez szerintünk így is egyértelműen egy hozzáadott értéket jelentő funkció.
A böngésző sem hiányzik, segítségével felkereshetőek a weboldalak, amennyiben valakinek erre támadna igénye. A smart rendszer fontos része az úgynevezett Workspace, amelynek segítségével elérhetőek a felhőbe feltöltött Microsoft Office 365 dokumentumok, levelek vagy akár távoli számítógépek is. Emellett megnyithatja a Skype-ot, elolvashatja az üzeneteit vagy akár küldhet is, ami otthoni munkavégzés esetén hasznos lehet.
A The Frame televíziók egyik egyedi extrája a Galéria, amely természetesen innen sem hiányzik. Ebben a virtuális képtárban rengeteg rajz, festmény, poszter, rézkarc, fotó és illusztráció digitális, igen jó minőségű reprodukciója található, köztük neves alkotásoké is. Ezek egyetlen mozdulattal a képernyőre varázsolhatóak úgy, hogy még a paszparturól sem kell lemondani. Ez, kiegészítve a már említett speciális kerettel és a matt képernyővel azt eredményezi, hogy tényleg képes megteremteni a készülék annak az illúzióját, hogy egy fizikai valójában létező képet látunk.
A smart platform rendelkezik magától értetődően gyárilag előre telepített médialejátszó szoftverrel. Ez egy alapfunkciókat kínáló darab, amely meglátásunk szerint a felhasználók többségének igényeit képes kielégíteni. Magyarul tud, grafikus felülete átlátható, és minden hamar megtalálható benne. Az alkalmazás a képek esetében a JPG, BMP és PNG szabványok megjelenítését teszi lehetővé. Diavetítés is indítható, azonban a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatokat nem képes a képernyőre varázsolni. Az audiotartalmaknál nincs meglepetés, hiszen az MP3 és a WMA mellett a WAV és FLAC formátumok megszólaltatása jöhet szóba. Az ID3 tagek kezelése megoldott, ám a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítése nem.
A médialejátszós tesztcsomagunkkal végzett vizsgálódás során arra a következtetésre jutottunk, hogy a szoftver a Dolby Vision HDR, XviD, DivX, 10 bites és Killa_sample videók lejátszását nem tette lehetővé. A többivel nem volt gond, és még a 4K felbontású, HDR 10+ videókkal is boldogult. A surround hangszabványok kezelésében nem jeleskedik a szoftver, csupán a Dolby 5.1 és az EAC fájl nem okozott gondot neki, ez pedig ma már kevés. A külső feliratok megjelenítése biztosított, a kódolás és a betűk mérete is megváltoztatható, ráadásul vékony keret jelenik meg a karakterek körül, így a szöveg mindig jól látszódik.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!