Samsung ATIV Smart PC Pro: tollforgató tablet és notebook egyvelege

Bevezető, külső

A Windows 8 érkezése ugyan felforgatta a PC-s világot, de mára picit megnyugodni látszanak a kedélyek. A nagy újításnak szánt érintőkijelző minden abszolút optimista jóslat ellenére sem szorította ki a hagyományos megoldásokat, noha opcióként lassan már a legolcsóbb notebookcsaládoknál is ott figyelnek a listában, így ha valaki egy kis extrára vágyik, némi pénzért cserébe már magáévá teheti a tapicskolós élményt egy alacsonyabb árkategóriás notebookban is. Mindenesetre nem ördögtől való az a beismerés, hogy a tapogatós kijelzők nem notebookokban, hanem leginkább tableteken nyújtják a legjobb élményt, ám ezek sokak szerint munkára kevésbé használhatók olyan kényelmesen, mint billentyűzettel szerelt távoli rokonaik. Erre a gyártók is rájöttek, így a különböző hibrid (convertible) PC-k irányába fordultak, amelyek ma már szinte minden nagy cég kínálatában, így a Samsungéban is megtalálhatóak.

Mára nagyjából minden cég eldöntötte az elmúlt időszakban gyűjtött tapasztalatok alapján, hogy milyen irányzatot kíván követni a hibrid gépek tervezésénél. A Samsung az ATIV Smart PC család estében a mindenféle extrém hajtogatós kialakítás helyett egy klasszikusnak nevezhető, dokkolós megoldás mellett tette le a voksát, azaz bonyolult zsanérok helyett egy pillanat alatt kettéválaszthatjuk a billentyűzetet és a hardvert is rejtő kijelzőt, azaz magát a tabletet.

A Samsung két ilyen gépet is tervezett, az egyik az Intel Atommal szerelt ATIV Smart PC (korábban már teszteltünk), míg a másik mostani tesztünk alanya, az ATIV Smart PC Pro, amiben jóval izmosabb Intel Core i5 (Ivy Bridge platform) szív dobog. Itt fontos megemlíteni, hogy hamarosan ezek a gépek névváltoztatáson fognak átesni, így az előbbi modell az ATIV Tab 5, utóbbi az ATIV Tab 7 elnevezést fogja viselni.

Bár látszólag a két Smart PC egyforma, színükön és teljesítményen kívül számos más területen is különböznek, ami miatt a Pro nem véletlen kerül jóval többe. Többek között nagyobb felbontású és több akár 10 ujjal is kezelhető érintőkijelzőt kapott, nagyobb az akkuja, van benne GPS, NFC, 3G modem, továbbá az adattárolás is jóval gyorsabb SSD-re történik, illetve 4 GB RAM-mal bír, tehát összességében véve egy jóval gyorsabb és összetettebb tabletet kapunk pénzünkért cserébe. A Windows 8 Pro verziója pedig csak hab a tortán.

Rátérve a külsőre, tesztalanyunk PC mivolta ellenére is tablet jelleget vonultat fel, elég csak ránézni a portok és a kezelőszervek elhelyezésére; utóbbiak között olyan gombokat fedezünk fel, mint a kijelző elforgatásának tiltása vagy engedélyezése, de ugyanitt láthatunk olyat is, ami tableteknél nem megszokott: hűtőrostélyokat – de erről majd később.

A tablet behelyezéséhez és rögzítéséhez csak a billentyűzetes dokkolóra helyezett fémbölcsőbe kell belenyomni, oldása pedig az elején található gombbal történik. E megoldásnak hála a két rész notebookszerűen összecsukható és nyitható, ám hátrányai is vannak: egyrészt a nyitási szögtartomány nem túl széles, másrészt a tablet kissé lötyögősen áll a fém sínben, amit nem könnyít meg az sem, hogy a kijelzővel egybeépített hardver együttesen nem túl könnyű, emiatt kissé fejnehéz az ily módon összeállított szerelvény.

Belső és teljesítmény

Termék megnevezése Samsung ATIV Smart PC Pro XE700T1C
Operációs rendszer Windows 8 Pro (64 bites)
Processzor típusa Intel Core i5-3317U
CPU paraméterek 2 mag / 4 szál, 1,70-2,60 GHz, 3 MB L2 gyorsítótár
GPU Intel HD Graphics 4000
Memória 1 x 4 GB DDR3
Háttértár SAMSUNG MZMPC128HBFU-000 SSD
(128 GB, SATA 6 Gbps)
Kijelző 11,6 hüvelykes, PLS érintőpanel (tízujjas), 1920x1080 pixel felbontással
Kamera 2,0 MP előlapi
5,0 MP hátlapi
Hangszórók sztereó (SoundAlive)
Kommunikáció Intel Centrino Advanced-N 6235 IEEE 802.11a/b/g/n Wi-Fi és Bluetooth 4.0, HSPA+ modem, GPS
Interfész - összevont audio ki- és bemenet (3,5 mm jack)
- mikrofon
- micro HDMI
- microSD kártyaolvasó
- micro USB
- 1 db USB 2.0 a dokkolón
- 1 db USB 3.0 a tableten
Érzékelők - gyorsulásmérő
- fényérzékelő
- giroszkóp
- e-iránytű
Méret Tablet: 304 x 189,4 x 11,9 mm
Dokkolóval: 304 x 189,4 x 21 mm
Tömeg 888 g tablet (1601 g dokkolóval)
Akkumulátor 4 cellás 49 Wh lítiumpolimer
Extrák dokkoló billentyűzettel, touchpaddel és USB csatlakozóval; S Pen
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung ATIV Smart PC Pro
Fogyasztói ár 355 000 Ft
Garancia 2 év

Mint a bevezetőben említettük, az ATIV Smart PC és a Pro változat között a hardverben fedezhető fel jelentős különbség. A Pro a sokkal komolyabb teljesítményt ígérő Ivy Bridge platformra, azaz ultraalacsony feszültségű Core i5 processzorra épül, ami az Atommal szemben igen tisztességes előnyt jelent. Ugyan maga a harmadik generációs Core i processzorcsalád már nem újdonság, főleg, hogy azóta utódját, a Haswellt is bejelentették, és az i5-3317U jelzésű egységet is rengeteg tesztben lemértük már pályafutása alatt, de a két Samsung ATIV tablet közötti teljesítménykülönbséget mégis szükségesnek tartottuk szemléltetni.

Processzor megnevezése Intel Atom Z2760
(Samsung ATIV PC)
Intel Core i5-3317U
(Samsung ATIV PC Pro)
CPU órajele 1,8 GHz 1,7 GHz (2,6 GHz Turbo)
Magok/szálak száma 2/4 2/4
Gyorsítótár 2 MB L2 cache 3 MB L3 cache
AIDA64 – CPU Queen 8518 16 920
AIDA64 – CPU PhotoWorxx 1261 23 559
AIDA64 – CPU Zlib (kB/s) 37,7 97,4
AIDA64 – CPU Hash (MB/s) 363 970
AIDA64 – FPU VP8 n. a. (hibával leállt) 1541
AIDA64 – FPU Julia 1246 6330
AIDA64 – FPU Mandel 384 3339
AIDA64 – FPU SinJulia 461 1608
Renderelés – Cinebench 10 1 CPU 576 4375
Renderelés – Cinebench 10 x CPU 1640 9010
Tömörítés – 7-zip benchmark (MIPS) 1920 6885
Kitömörítés – 7-zip benchmark (MISP) 3397 6985
Memóriatesztek – AIDA64 1 x 2 GB LPDDR2-800 1 x 4 GB DDR3-1600
AIDA64 olvasás (MB/s) 3687 11 540
AIDA64 írás (MB/s) 2998 11 888
AIDA64 másolás (MB/s) 2716 10 599
AIDA64 késleltetés (ns) 109,9 52,1

Ráadásként az ATIV Pro kezében komoly fegyver kisebb testvérével szemben az Intel HD Graphics 4000 IGP, ami messze jobb teljesítményt és terméktámogatást tudhat maga mögött, mint az Atomba szerelt, sok szempontból problémás PowerVR SGX545. És akkor nem említettük még a több RAM-ot, a nagyobb és komolyabb háttértárolót, valamint a jobb kijelzőt, amelyek összességében véve papíron mind megérik a felárat – hogy tényleg így van-e, az majd az összegzésénél derül ki.

Hűtés, akku, háttértár

Háttértár teljesítménye

A háttértár, ami jelen esetben egy SATA 6 Gbps szabványú, mSATA-n csatlakozó 128 GB-os SSD, a Samsung saját fejlesztése.

A szintetikus mérések is alátámasztják azon tapasztalatunkat, hogy az ATIV Pro igen kellemesen használható a hétköznapokban, köszönhetően a gyors háttértárnak, ami villámgyorsan szolgálja ki kéréseinket.

Akkumulátoros üzemidő

Hirdetés

Az akkumulátoros tápellátásról a tabletbe épített négycellás, 49 Wh-s akkumulátor gondoskodik, tehát a dokkolóban sajnos most sem találtunk másodlagos akkut, aminek nyilván az az oka, hogy a tömeg mellett a költségeket is próbálták viszonylag alacsonyan tartani.

Dokkoló nélkül az fenti eredményeket kaptuk. A tablet egy kicsit lassan tölt fel, de cserébe nagyjából 5-5,5 órás üzemidőt tudunk belőle kicsikarni valós körülmények között, kíméletes használat mellett.

Hűtés

A Samsung a CES-en az ATIV Pro kapcsán arról számolt be, hogy elsőként ennél a terméknél vetették be a fémlapátos ventilátort, így ezek után kíváncsian vártuk, milyen hatásfokkal sikerült megoldaniuk a hűtést, pláne, hogy helyből nem túl sok áll rendelkezésre. Az Intel Core i5-3317U CPU 17 wattos TDP-vel rendelkezik, így kötelező a mesterségesen gerjesztett légáramlat, szemben az atomos változattal, ami teljesen passzívan működik. Az AIDA 64 terheléses tesztjét 30 percig futtattuk, aminek következtében a processzor hőmérséklete szépen lassan 90 °C környékére kúszott fel, miközben a ventilátor teljes gőzzel üzemelt. Sajnos ilyen magas hőmérsékletnél életbe lép a CPU throttling, aminek következtében az órajel csökkenni kezd, hogy a processzor stabil maradjon. Sajnos esetünkben ez jelentős, 30-40% közötti teljesítményveszteséggel járt, de legalább a rendszer nem fagyott le.

A hátlap hőmérséklete alapjáraton 28 °C körül alakult a 20 °C-os szobában, a processzor felett 32 °C volt mérhető. Ekkor a ventilátor alacsony fordulatszámon dolgozott, hangját szinte alig lehetett hallani. Mintegy 30 percnyi terhelés után újból rámértünk a burkolatra, ekkor a CPU felett 45 °C-ot mutatott a műszer, míg a többi helyen jellemzően 28-39 °C közötti értékeket tudtunk leolvasni. Teljes terhelésen a ventilátor is magasabb fokozatra kapcsolt, amit jól hallható szélzajjal adott a tudtunkra. Szerencsére ennek tónusa nem olyan vészesen zavaró, de csendes környezetben bizony jól hallható a süvítése.

Kijelző és beviteli eszközök

Kijelző

A 11,6"-es, 1920x1080 képpontos PLS paneles kijelző egy igazán kellemes darab: betekintési szögek terén nem tudunk újat mutatni, a tízujjas kezelhetőség pedig csak hab a tortán. Maximális fényereje 369 cd/m², a minimum pedig 26 cd/m², tehát mind világosban, mind sötétben jól használható a készülék, ám a tükröződő kijelzővel kültéren picit ügyeskedni kell, ha mindig látni akarjuk tartalmát. A kontrasztarány viszont 1000:1, ami lényegében egy elvárható érték manapság, de örömünkre ezt az akadályt a termék könnyedén vette.

Beviteli eszközök

Ezen a téren nehéz lesz újdonságot mondani, hiszen az ATIV Smart PC és Smart PC Pro dokkolója rendkívül hasonlóak. Noha a színük eltér, gépelni és a touchpadet használni nagyjából ugyanaz az érzés mindkettőn. Az érintőpad nem túl nagy, de pontos, jól használható, akárcsak a billentyűzet, ami viszont egy kis megszokást igényel, ugyanis gombjai rövid úton járnak, mérete pedig a gép adottságaiból fakadóan szintén nem túl nagy.

Mivel az atomos kistestvér esetében is alapfelszereltség volt a gép hátuljába rejtett stylus, azaz S Pen, így ezek után evidens, hogy most sem kell lemondani róla. Különösen nagy segítség ez a Full HD érintőkijelzőn, amennyiben a hagyományos windowsos felületet kell használni dpi nagyítás nélkül (ami meglehetősen bután néz ki szerintünk), ilyenkor ugyanis ujjaink már nem éppen számítanak a legpontosabb mutatóeszköznek. Hátlapba belesimuló elhelyezését (ami miatt köröm nélkül nehezen tudjuk előkapni ezt a remek szerszámot) még mindig hátránynak rónánk fel, de ezért a dizájn okolható.

Varázstoll
Varázstoll

Ezen apró hátrány nem ront azon a tulajdonságán, hogy az S Pen túlmutat egyszerű stylus mivoltán, köszönhetően annak, hogy 1024 nyomáspont megkülönböztetésére képes, amivel egészen komoly munkákra is rávehető a gép, ha ügyesek vagyunk. Íme, egy remek példa arra, hogy az ArtRage 4 rajzprogramban (demó változatában) miként is használhatjuk a "virtuális tollat" azon kívül, hogy csak az ikonokat böködjük – az alábbi videó rendszeres Samsung notebook blog olvasóknak már ismerős lesz:

Fotó, videó

A hátlapi, komolyabb kamera szükségességét sokan vitatják tabletek esetében, hiszen az előlapi egység elegendő a videóbeszélgetések alkalmával, a hátsó darabok pedig hiába rendelkeznek papíron jobb paraméterekkel, általában nem helyettesítik a fényképezőképeket. Az alábbi példafotókon szemléltetjük, hogyan állja a sarat az ATIV Pro 5 megapixeles hátlapi kamerája!

Hátlapi 5 megapixeles kamera, segédfény (vaku) nélkül
Hátlapi 5 megapixeles kamera, segédfény (vaku) nélkül

Fotók






A képek készítésénél nem volt túl jó idő, mondhatni a fényviszonyok közel sem voltak ideálisak, viszont így a képalkotás során a hibák könnyebben észrevehetők – a valós életben sincs mindig jó idő. Meglepő módon a hátlapi kamera közelfotózásnál a fakó színeket leszámítva sok más tablethez képest jól teljesít, ám ugyanez nem mondható el róla, ha a belső téren készült képeket elemezzük. Sajnos a gépen nincs segédfény, így az egyéb mesterséges megvilágításra kell támaszkodnunk, de a képzaj így sem kevés. Kívül sem sokkal jobb a helyzet, a rendelkezésre álló dinamikatartomány szűk, a színek fakók, és a kromatikus aberrációval is számolnunk kell.

Videó

A 720p felbontásban készített videónál sem számolhatunk be olyan minőségről, aminek hosszabb távon hasznát vehetnénk, ráadásul még nagyobb gond, hogy a másodpercenként rögzített képkockák száma sem éri el a 24-25 képet, így a videó szaggat.

Az általunk készített felvétel eredeti formájában letölthető innen: MP4 (38 MB)

Összességében elmondható, hogy a kamera részleg nem az ATIV Smart PC Pro legfényesebb pontja, a fotózásra és videózásra még mindig a legjobb választás valamilyen dedikált eszköz.

Értékelés

Felemás tapasztalataink és érzéseink vannak a Samsung legerősebb tabletjével kapcsolatban. A nálunk töltött idő alatt ugyan sikerült vele szorosabbra fűzni a kapcsolatot (már ha gép és ember között létezhet ilyen). Nagyon tetszett nekünk a tollas bevitel (amit az S Note alkalmazással azonnal kreatívan használhatunk), meg voltunk elégedve a kijelzővel és a gyors háttértárral, és az összeszerelés minősége sem rossz, noha nem is kiemelkedő. Kár, hogy csak a dokkoló alja készült alumíniumból, a tablet hátlapja szálcsiszolt alumínium utánzata, ami sajnos hajlamos hajszálkarcolásokat "összeszedni".

Az ATIV PC Pro egy kellemes és jól felszerelt munkagép (gondolunk itt a beépített 3G modemre és GPS-re), amit csak egy mozdulat tabletté varázsolni, és egyszerűen oda visszük magunkkal, ahova csak akarjuk. Ugyanakkor vannak apróságok, amelyek hiánya mellett nem lehet szó nélkül elmenni, pedig a kategóriában sokan vágynának rá. Erre példa a háttérvilágításos billentyűzet és a dokkolóba tett plusz akkumulátor, vagy éppenséggel a nagyobb szögben nyitható zsanér, mert ez utóbbi roppant mód behatárolja az ölben való használatot. Jó hír azonban, hogy a tablet nem dobálta el a dokkolót a kinyitásnál, becsukásnál (és úgy általában), így ez a probléma csak a hasonló felépítésű, atomos ATIV Smart PC tesztjéhez használt korai példány hibája volt.

A tesztalany legnagyobb hibája az elégtelen hűtés, ami miatt a processzor lassításra kényszerül, ha olyan feladatot bízunk rá, ami hosszas számolást igényel, kihasználva a processzor teljes erejét. Tény, hogy általános, tablet jellegű felhasználásnál ebből nem sok van egyelőre, sőt a lassulást a legtöbb felhasználó észre sem fogja venni, de munkagépként, notebookként használva ezek már problémát jelenthetnek azok számára, akiknek fontos a teljesítmény. Hiába a jó processzor, ha annak erejét nem tudjuk kihasználni teljes mértékben.

Tény, hogy nem könnyű feladat ezzel megbirkózni, de ugyanebben a formátumban más gyártónak is sikerült már. Talán egy hőleadóként is funkcionáló alumínium hátlap is sokat segített volna ezen a problémán, nem utolsósorban minőségre is egy fokkal feljebb repítené a tabletet. A probléma véleményünk szerint nem egyedi, ugyanis az interneten utánaolvasva hasonló jelenségről számoltak be egyes tesztoldalak. Elképzelhetőnek tartjuk, hogy egy BIOS-frissítéssel is lehetne javítani a hűtési házirenden, ám a frissítés nekünk többszöri próbálkozásra sem jött össze az automatikus frissítési rendszeren keresztül.

Éppen ezért nem vagyunk egyszerű helyzetben az értékelésnél: a Samsung ATIV Smart PC Pro számos tulajdonságában nagyon jó, egyes területeken viszont javításra szorulna (például kamera, hűtés). A jócskán 300 000 fölötti árcédula mellett a potenciális vevő jogosan mondhatja, hogy nem szeretne hiányosságokat, ugyanakkor az egyedi megoldású, dokkolható billentyűzet és az S Pen kiemeli az ATIV Prót a tömegből.

Daywalker

A Samsung ATIV Smart PC Pro tabletet az Samsung hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés